2442/1Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en ung fyrste. Usigneret. Olie på lærred. 135 x 97.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/4Aarhus
Carl Locher: Roligt aftenparti fra Skagen Søderstrand. Sign. Carl Locher, Skagen 1902. Olie på lærred. 39,5 x 56.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2442/7Lyngby
Julius Paulsen: "Hvilende model". Sign. Jul. Paulsen 1915. Olie på lærred. 60 x 73.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2442/10Aarhus
Laurits Tuxen: Skibe ud for Skagen i blæsende vejr. Sign. LT 1-8-1917. Olie på lærred. 36,5 x 60.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2442/13Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2442/19Lyngby
Otto Eduard Pippel: Fra et kirkeinteriør under en gudstjeneste. Sign. Otto Pippel. Olie på lærred. 87 x 72.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2442/22Aarhus
Julius Paulsen: Halvnøgen kvinde. Sign. J. P. 1929. Olie på lærred. 87 x 68.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2442/25Lyngby
En stor patineret "Sølv"-ramme. 19. årh. H. 145 x 108 (udvendigt). 135 x 97 (indvendigt).
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/28Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Havneparti med et britisk linieskib. Usigneret. Olie på lærred. 51 x 61.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/31Lyngby
Jean-Etienne Liotard, stil, 18. årh.: Portræt af Kejserinde Maria Theresia i brokadekjole og hermelinsforet kåbe. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 54,5 x 66.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/34Aarhus
Hans Smidth: Landskab med skræpper, i baggrunden et kirketårn. Sign. Hans Smidth. Olie på malepap. 22 x 37.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/37Lyngby
Viggo Pedersen: Månelys over et landskab. Sign. Viggo Pedersen. Olie på lærred. 45 x 56.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/40Aarhus
Hans Smidth: Hedelandskab med piger på vej til skole. Sign. H. Smidth. Olie på lærred. 26,5 x 33.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/43Lyngby
Edvard Petersen: "Aften ved Fænø". Usigneret. Dateret på blændrammen 1868. Olie på lærred. 34 x 52.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/46Aarhus
Hans Smidth: Interiør med en kat siddende på stolen. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred. 29 x 35.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/49Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Køkkenbillede med en kat på et bord med fisk, kød og fuglevildt. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 96 x 107.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud:
2442/55Lyngby
Robert Watson: Bjerggeder. Sign. R. Watson 1897. Olie på lærred. 41 x 61.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/58Aarhus
Constantin Hansen: Fløjtespillende hyrde. Usigneret. Blyant og vandfarve på lærred. 25 x 19.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/64Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Flyvende urfugle på den Kongenshus Hede. Sign. Olie på lærred. 31 x 45.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/70Aarhus
Leif Ragn-Jensen: To partier med hundeportrætter. Sign. Olie på lærred og olie på malepap. 25 x 31 og 30 x 22. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/71Lyngby
Johannes Wilhjelm: Strandparti med børn der flyver med drager. Sign. J. W. Olie på lærred. 50 x 67.
Vurdering :
2442/76Aarhus
Christian Zacho: Skovparti med udsigt til en sø. Sign. Chr. Zacho 1886. Olie på lærred. 35 x 54.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/79Lyngby
Otto Haslund: En malkepige på vej til arbejdet i marken. Sign. Otto H. Olie på lærred. 70 x 106.
Vurdering :
2442/82Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Vindrossel. Sign. Leif Ragn-Jensen 1975. Olie på lærred. 18 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/85Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/88Aarhus
Leif Ragn-Jensen: Stillitser i en busk. Sign. Leif Ragn-Jensen 1983. Olie på lærred. 25 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/91Lyngby
Bernhard Dorotheus Folkestad: Portræt af Karoline Bjørnson (1835-1934). 1912. Usigneret. Olie på lærred. 91 x 116.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/94Aarhus
Marie Sandholt: En sommerdag i haven. Sign. M. Sandholt. 1936. Olie på lærred. 41 x 49. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/97Lyngby
Julius Paulsen: Siddende model, der hviler sit hoved i hånden. Sign. Jul. Paulsen 1920. Olie på lærred. 60 x 51.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/100Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2442/103Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Skibsportræt af "Polarstiernen". Dobbeltsign. G. R. 1892. Gouache på papir. Lysmål 34 x 55.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/106Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Interiør med et barn, der leger med en hund. Usigneret. Olie på lærred. 25 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/109Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/118Aarhus
Birgitte Levison: Siddende hund. Sign. Birgitte Neumann. Olie på lærred. 46 x 40. U.r.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/124Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/130Aarhus
C. Hornung-Jensen: Landskab med høje træer ved en vej. Sign. C. Hornung Jensen ?9. Olie på malepap. 24 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/133Lyngby
Julius Paulsen: Studie af en model. Sign. Jul. Paulsen. Olie på lærred. 35 x 29.
Vurdering :
2442/136Aarhus
C. Hornung-Jensen: Parti fra Dyrehavsbakken. Sign. Hornung Jensen. Olie på plade. 24 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/142Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Marine med hollandsk kuf for sejl ved kysten. Usigneret. Olie på lærred. 35 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/149Aarhus
Jens Julius Emanuel Madsen Visnek (Wiesneck): Interiør med en pige. Sign. Olie på plade. 100 x 94.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/169Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/170Lyngby
Malthe Engelsted: Interiør med en siddende mand og en kvinde stående ved et bord. Sign. M.E. 1885. Olie på lærred monteret på lærred. Ca. 33 x 37.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/171Lyngby
Julius Paulsen: Afteninteriør med en mand siddende i sofaen. Sign. J. P. Olie på lærred. 33 x 32.
Vurdering :
2442/172Lyngby
C. O. Zeuthen: Bjergparti med en brusende flod. Sign. Zeuthen 1864. Olie på papir. 28 x 23,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/173Lyngby
S. C. Bjulf: Skovserkoner sælger fisk en travl dag på Gl. Strand. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 80 x 101.
Vurdering :
2442/176Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/178Lyngby
Carl Bille: Kystparti med optrukne sejlskibe ved Gilleleje. Sign. C. Bille. Olie på lærred. 24,5 x 34,5.
Vurdering :
2442/179Lyngby
Dansk maler, 19. årh.s slutning: Søparti med solskin. Usigneret. Olie på lærred. 45 x 63.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/180Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2442/181Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/185Lyngby
E. Rasmussen Eilersen: Udsigt over en skovsø en sommerdag. Sign. monogram 1881. Olie på lærred. 47 x 71.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/189Lyngby
August Fischer: Fra et almuekøkken. Sign. Aug. Fischer. Olie på lærred. 27 x 35 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/190Lyngby
Frederik (Frits) Guldbrandsen: Interiør fra Grosserer Julius Hertz' stue. Sign. F. G. 91. Olie på lærred. 55 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/196Lyngby
Frans Schwartz: Portræt af en munk set i profil. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 33 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/202Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/205Lyngby
Engelsk maler, 19. årh.: "Among the Willlows". Sign. Alfred Banner 1910. Olie på lærred. 23 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/208Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/210Lyngby
Godfred Christensen: Klitlandskab med lyng, i baggrunden hav. Sign. G. C. 1917. Olie på lærred. 44,5 x 66.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/211Lyngby
Christian Tilemann-Petersen: "Riddersal paa Selsø". Sign. Christian Tilemann-Petersen 1916. Olie på lærred. 51 x 61,5.
Vurdering :
2442/212Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/214Lyngby
O. A. Hermansen: En ung kvinde siddende ved en træstub med sit strikketøj. Sign. monogram Sep. 1887. Olie på lærred. 18 x 34,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: