2442/212Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/214Lyngby
O. A. Hermansen: En ung kvinde siddende ved en træstub med sit strikketøj. Sign. monogram Sep. 1887. Olie på lærred. 18 x 34,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/223Lyngby
C. A. Schleisner: En herre stående i et vindue med pibe og hat. Sign. C. Schleisher. Olie på lærred. 16,5 x 14,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/226Lyngby
A. Andersen-Lundby: Parti med huse under blå himmel. Sign. A. Andersen-Lundby. Olie på lærred. 35 x 45,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2442/239Aarhus
Rasmus Christiansen: Græssende køer ved en fjord. Sign. R x Chr. Olie på lærred. 44 x 64.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/241Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/246Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/249Aarhus
I. H. Brandt: "Sommerdag paa Skovsti, Ørholm". Sign. I. H. Brandt 1908. Olie på lærred. 49 x 72.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/259Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med skib i høj sø. Sign. C. Benjamin Olsen. Olie på lærred, monteret på masonit. 24 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/262Aarhus
S. C. Bjulf: Fiskerkoner og handlende på Gl. Strand. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 56 x 66.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/263Aarhus
Carl Locher, efter: Marine med to fregatter i månelys og høj sø. Sign. Efter Carl Locher 1878. Olie på lærred. 68 x 97.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/266Aarhus
S. C. Bjulf: Fiskerkoner og handlende på Gl. Strand. Sign. S. Bjulf. Olie på lærred. 55 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/267Aarhus
Anna Nørbye: Opstilling med sommerbuket i vase. Sign. monogram 1888. Olie på træ. 27 x 20.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2442/270Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2442/272Aarhus
Carl V. Meyer: "Vennen præsenteres". Sign. Carl V. Meyer 1909-1910. Olie på lærred. 125 x 150.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/273Aarhus
Carl V. Meyer: "Lille Bror faar Die". Sign. Carl V. Meyer 96-98. Olie på lærred. 154 x 128.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/279Aarhus
Valdemar Magaard: "En gammel skipper" Sign. V.M, 1925. Olie på lærred. 26 x 30
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/282Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/283Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2442/301Aarhus
C. F. Aagaard: Lysning mellem træer i Dyrehaven, udsigt over Øresund. Sign. Olie på lærred. 56 x 83.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2442/302Aarhus
Harald Pryn: Landskab fra Sejs hede Skovbjerg. Sign. Harald Pryn. Olie på lærred. 38 x 57.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/303Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/304Aarhus
Wolmer Zier: Kystparti fra Løkken. Sign. W. Zier, 1964. Olie på lærred. 45 x 55.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/305Aarhus
Holger Lübbers: Chalup på vej til Trekroner. H. Lübber 1901. Olie på lærred. 35 x 42.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/306Aarhus
S. C. Bjulf: Havneparti. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 37 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/307Aarhus
Poul Friis Nybo: Kystparti med brydende bølger. Sign. Friis Nybo. Olie på lærred. 31 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/308Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/309Aarhus
C. Hornung-Jensen: Portræt af hesten "Bonnie". Sign. C. Hornung-Jensen 1947. Olie på lærred. 68 x 93.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2442/310Aarhus
Poul Friis Nybo: Kystparti fra Skagen Strand. Sign. Friis Nybo. Skagen. Olie på lærred. 65 x 98.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2442/311Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2442/313Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2442/314Aarhus
Petra Foss: Parti fra et stengærde med to kalkuner. Sign. Petra Foss. Olie på lærred. 52 x 65.
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Næste bud:
2442/316Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2442/326
Emanuel Larsen: "Lodsen stævner ud". Sign. C. F. Emanuel Larsen. Olie på lærred. 46 x 69.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Udgået