2438/754
Wiliam Skotte Olsen: Tre figurkompositioner. Mixed media på pap. Bladstørrelse 12 x 7, 14 x 14 og 15 x 12. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2438/753
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/749
Preben Wölck: "Portræt af et landskab". Sign. Wölck; Sign. på bagsiden Wölck 1963. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2438/752
Ubekendt design: Jugend bordlampe af patineret metal med skærm og stamme af glas. Ca. 1900. H. 47.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/751
Verner Panton: "Panto 50". Et par loftlamper med kuppelformet skærm af klar akryl. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2438/750
Dansk møbeldesign: Par foldeskamler af egetræ, sæde udspændt med kanvas. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2438/748
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2438/747
Kasper Salto: "ICE". Spisebord samt fire stole. Sæde og ryg af hvid plastik, bordtop af hvid laminat. (5)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2438/746
Grete Jalk: Reol af riopalisander med profilerede kanter og sidestykker med buet top. H. 192.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2438/745
Piet Hein: Fire barstole af forkromet stål, sæde med sort skind. Udført hos Fritz Hansen. H. 80. (4)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2438/744
Ole Wanscher: Et par højryggede lænestole med stel af riopalisander. Betrukket med patineret brunt skind. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2438/743
Ejnar Larsen, Aksel Bender Madsen: Seng af mahogni og riopalisander. Indvendig mål L. 200. B. 100. H. 85.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2438/741
Kaare Klint: "Den røde stol". Armstol af mahogni. Senere betrukket med Nigerskind.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2438/737
Arne Jacobsen: "Eclipta". Fire loft/væglamper med skærm af opalglas, bagstykke af hvidlakeret metal. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2438/740
Ole Wanscher: “Colonial”. Fritstående to pers. sofa af riopalisander, sæde udspændt med flet. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med lyst stof.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
2438/739
Peter Hvidt: Et par foldetaburetter af cubamahogni. Sæde udspændt med defekt skind. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2438/738
Arne Jacobsen: "Munkegaard". Sjældent kateder med stel af stål. Top af lamineret teak. Front med to skuffer.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
2438/736
Georg Jensen: Sukkerskål og flødekande af sølv med stiliserede hanke. H. hhv. 6,6-7 og 6,7. Samlet vægt 248 g. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2438/735
Dansk møbeldesign: Skænk af palisander, front med skydelåger og skuffer. Skovby Møbelfabrik. H. 80. B. 220. D. 47.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2438/731
Lars Ahlstrand: Uden titel. Sign. på bagsiden Lars Ahlstrand 2010. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/725
Johannes Hansen: Siddende pige. Sign. monogram. Stemplet brdr. grage bronzestøberier. Grønpatineret bronze. H. 25.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2438/733
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2438/732
Carl-Henning Pedersen: To kompositioner. Sign. Litografi i farver. Lysmål 61 x 46 og bladstørrelse 76 x 56. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2438/730
Ole Wanscher: Armstol af riopalisander, betrukket med mørkeblå uld. Udført hos snedkermester A.J. Iversen.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2438/729
Snorre Stephensen: Tekande af stentøj dekoreret med glaseret polykromt blomstermotiv. Forsynet med hank af formbøjet ask.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/728
Ivan Weiss: Skål af stentøj modelleret med indridset blomstermotiv. Kgl. P. H. 8,8. Diam. 17,6.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2438/727
Oiva Toikka: Fuglefigur af fortrinsvis gråblåt og lysegråt glas med iriserende overflade. H. 23,5. L. 33.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2438/726
Kähler: Tre vaser af lertøj. Dekoreret med stribemønster i hhv. sort og blå på lysegul bund. H. 16-19. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2438/724
Kähler: Vase af lertøj dekoreret med orange uranglasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 24.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2438/718
Børge Mogensen: "Shaker". Spisebord af massiv eg. Udført hos C. M. Madsen. H. 70,5. L. 200. B. 89,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2438/698
Viggo Rørup: Landskab. Sign. V. Rørup 58. Olie på lærred. 73 x 92.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2438/723
Kähler: Rund vase af lertøj dekoreret med orange uranglasur. H. 17. Diam. 19.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2438/722
Poul Henningsen: "PH 80". Bordlampe med stamme af forkromet metal, fod af sort plastik, skærme af akryl. H. 68.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2438/721
Kähler: Vase af lertøj, dekoreret med stregmønster i grønt og blåt. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 31.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2438/720
Thomas Skou: "3 cowboys in a sea of love", 2021. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 160. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2438/719
Erik Clausen: "Hopla". Sign. Clausen 94. Tusch og gouache på papir. Bladstørrelse 21 x 14,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2438/714
Aron Gerle: Portræt af en ung mand. Sign. Aron Gerle 1925. Olie på lærred. 90 x 58.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2438/717
Bent Holstein: "The heath", 2015. Sign. på bagsiden. Mixed media på papir. 59 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/716
Bent Holstein: "Grey-Violet Tortugas", 2010-2014. Sign. Olie og marmorpulver på lærred. 100 x 140. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2438/715
Walasse Ting: Liggende kvinde. Sign. Ting 77, 5/100. Litografi. Lysmål 72 x 98.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2438/713
Egill Jacobsen: Uden titel. Sign. Egill Jacobsen 1976, 4/20. Litografi i farver. Bladstørrelse 57 x 58.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2438/706
Nils Kähler: Vase af stentøj, delvist dekoreret med blå glasur. Sign. Nils, HAK. Udført hos Kähler. H. 24.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2438/712
Søren Hjorth-Nielsen: Udsigt over tage. Sign. HN. Olie på lærred. 70 x 80.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2438/711
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2438/710
Kähler: Vase af lertøj, dekoreret med blå- og brunglaserede blomstermotiver på lys base. Sign. HAK, Danmark. Udført hos Kähler. H. 29.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2438/709
Georg Poulsen: Solpletter i en skov. Sign. Georg Poulsen. Olie på lærred. 47 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2438/708
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2438/707
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/702
Lauritz Hartz: Opstilling med frugt. Betegnet på blændrammen. Olie på lærred. 30 x 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2438/705
Hans J. Wegner: “GE 6” Daybed af teak med opklappelig ryg. Senere betrukket med blå uld.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2438/704
Børge Ibsen: Landskab med markfelter. Sign. Børge Ibsen. Olie på lærred. 66 x 76.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2438/699
Mogens Koch: Reolvæg af massiv Oregon pine, bestående af to bogreoler og to sokler. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2438/690
Johnny Schmidt: "Landskab, Færøerne". 2018. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 120.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2438/703
Mogens Balle: Uden titel, midt 1960erne. Sign. Balle. Tusch og lavering på papir. Lysmål 23 x 15.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2438/701
Victor Brockdorff: Parti fra Femvejen, Gentofte. Sign. V. Brockdorff - 69. Olie på plade. 33 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2438/697
Karl Schrøder: Armstol med stel af bejdset bøg, udspændt i sæde og ryg med søgræs. 1930-40'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2438/696
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
700 DKK -
2438/695
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2438/694
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2438/693
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/692
Ellen Rasmussen: Konkret komposition. Sign. ER. Olie på lærred. 104 x 116.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2438/689
Ellen Krause: Vinduesparti med blomster, 1985. Sign. Krause; sign. på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK