2438/809
Einar Utzon-Frank: Buste. Sign. UF. Udført og stemplet hos L. Rasmussen. Grønpatineret bronze. H. 57. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2438/814
Joan Miró: Komposition fra "L'Issue Dérobée", 1974. Usign., 19/200. Radering og akvatinte i farver. Lysmål 31 x 49.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/789
Hasse Juul: "Vasketøj", ca. 1963. Betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 31 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2438/813
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2438/812
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2438/800
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2438/772
Lukasz Korolkiewicz: Uden titel. Sign. Ł. Korolkiewicz, 1973. Blyant på papir. Bladstørrelse 48 x 73. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2438/811
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2438/808
Alvar Aalto: Sæt på fire armstole af birk udspændt med flettede kanvasgjorde, armlæn beviklet med flet. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2438/796
Alev Ebüzziya Siesbye: "Taurus". Skål af stentøj dekoreret med glaseret dekor i grågrøn glasur på rød og hvid base. H. 9,1. Diam. 16.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2438/807
David Rosén: "Napoli". Spisebord af bøg og mahogni med udtræk og to tillægsplader. H. 74. L. 146. B. 80. (3)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2438/806
Frode Holm: Vægmonteret entrémøbel og spejl af mahogni. Udgået hos Illums Bolighus. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2438/805
Ubekendt design: Stor pendel med stel af blålakeret metal. Lameller af ask. H. 50. Diam. 100.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/802
Ditte & Adrian Heath: Sæt på fire armstole med stel af mahogni udspændt med flet. Hynder betrukket lyst farvet skind. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2438/804
Harald Engman: Uden titel. Sign. Harald Engman 1944. Akvarel på papir. Lysmål 31 x 25.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2438/803
Acton Schubell: “Pragh”. Skulpturel skammel med ben af eg. Sæde betrukket med lyst velour. Udført hos Schubell & Madsen.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2438/801
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen: “AX”. Fire stole med stel af bøg, indlægninger af mahogni. Betrukket med stribet uld. (4)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2438/797
Hans Scherfig: “Halvaber”. Sign. Scherfig 1972, 235/280. Litografi i farver. Lysmål 51 x 35.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2438/799
Seppo Mattinen: Kyssende par. Sign. Seppo Mattinen 76. Olie på træ. 25 x 25.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2438/798
Wilhelm Freddie: Uden titel. Sign. Freddie / 76. Akvarel og gouache på papir. Lysmål 17 x 26.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2438/785
Arthur Köpcke: Hår, 1969. Usign. Mixed media på plade med applikationer. 100 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2438/795
Jes Nordby: Uden titel. Sign. Jes Nordby, 1/6. Håndkoloreret radering. Lysmål 41 x 34.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2438/794
Fred Sieger: Uden titel. Sign. Sieger 1969. Olie på lærred. 65 x 80.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2438/793
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2438/792
Corneille: Uden titel. Sign. Corneille '88, 152/200. Litografi i farver. Lysmål 56 x 76.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2438/791
Corneille: Uden titel. Sign. Corneille '88, 154/200. Litografi i farver. Lysmål 56 x 76.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2438/786
Pierre Wemaëre: Tre kompositioner. Sign. P. Wemaëre. Litografi. Bladstørrelse 44 x 62. Uindrammet. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/790
Per Kirkeby: “Rebeccas Billedark”. Sign. Per Kirkeby 1974, 52/100. Ofsettryk i farver. Bladstørrelse 56 x 62.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2438/788
Mogens Valeur: Landskab med huse. Sign. M. Valeur 73. Olie på lærred. 43 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2438/787
Per Kirkeby: “Rebeccas Billedark”. Sign. Per Kirkeby 1974, 54/100. Ofsettryk i farver. Bladstørrelse 56 x 62.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2438/767
Hasse Juul: Vinterlandskab, 1970. Sign. HJ; sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 30 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2438/784
Ubekendt design: Fire pendler af messing. 1930-40'erne. H. 29,5. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2438/783
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/782
Alvar Aalto: “Savoy”. Vase af hvidt glas med overfang af klart glas. Sign. Littala, Finland. H. 30. B. 30,5. L. 26,5.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2438/781
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2438/780
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2438/779
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2438/778
Poul Henningsen: "PH 3/2”. Et par pendler med skærme af tre-lags opalglas. Louis Poulsen. Diam. 28,5. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2438/775
Poul Henningsen: "PH - 3/2". Bordlampe med stel af forkromet metal. Skærme af flerlags opalglas.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2438/777
Gustave Tiffoche: Skulpturel vase af keramik, dekoreret med brunlig glasur. Sign. Unik. H. 29. B. 28.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2438/776
Luci S.r.l.: "Planetario Balancer" loftslampe af messing med tre sort- og hvidlakerede skærme. H. 90. B. 100.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2438/774
Trine Skovgaard: "Spor fra Serengeti". 1997. Sign. Trine Skovgaard. Olie på plade. 122 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/773
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2438/763
Sonja Ferlov Mancoba: Uden titel. Sign. SM 68, 13/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 45 x 34. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2438/771
En høj og to lave spritdispensere af messing og kunststof. Model RS11/2 og RS11/3. Udført hos VOLA. H. 40 og 133. (3)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Ikke solgt
2438/770
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2438/769
Dansk møbeldesign: Cirkulært spisebord af palisander med udtræk og to tillægsplader. H. 74. Diam./L. 120/224. (3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2438/768
Gunnar Biilmann Petersen, Poul Christiansen: To bordlamper af hhv. ravfarvet og grønt glas. H. 62 og 68. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2438/764
Jack Kampmann: Udsigt over havet. Sign. Kampmann 61. Olie på lærred. 50 x 54.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2438/766
Kay Christensen: "Mads a Cieurac". Sign. Kay C. 1948. Olie på lærred, opklæbet på nyt lærred. 45 x 59.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2438/765
Le Corbusier: “Taureau XVII”, 1963. Sign. i trykket, L-C 20–8-63 samt Le Corbusier. Litografi i farver. Bladstørrelse 70,5 x 51. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2438/756
Albert Naur: Modelstudie. Sign. Naur Paris 1919. Blyant på papir. Lysmål 33 x 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2438/762
Sonna Rosén: “Solfjädern”. Armstol af bøg. Formgivet 1948. Udført hos Nässjö Stolfabrik, Sverige.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2438/757
J. F. Willumsen: Edith Willumsen I bjergene. Sign. J.F.W, aug 1903. Blyant på papir. Lysmål 19 x 11.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2438/761
Mogens Valeur: Opstilling. Sign. M. Valeur 85. Olie på lærred. 55 x 68.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2438/760
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2438/759
Preben Hornung: Uden titel. Sign. monogram. Med dedikation på bagsiden. Olie på lærred. 34 x 62.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2438/758
Knud Agger: Kystparti. Sign. Agger. Olie på plade. 64 x 85.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/742
Sten Lykke Madsen: Skulpturel kande af stentøj dekoreret med motiver i hvidt og blåt på brun base. H. maks. 10,8.
Vurdering :
1.000–1.200 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2438/755
Keith Haring: Plakat/flyer til åbning af Keith Harring Room på "Club DV8", San Francisco, 1986. Signeret Keith Haring 86. (2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2438/754
Wiliam Skotte Olsen: Tre figurkompositioner. Mixed media på pap. Bladstørrelse 12 x 7, 14 x 14 og 15 x 12. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2438/753
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK