2438/818Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/819Lyngby
Hans Scherfig: Flodhest. Sign. Scherfig 1978, 250/290, stempel for UM-Grafik. Litografi i farver. Lysmål 55×75.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/820Aarhus
Dansk design: Sekskantet vase af palisander med indsats af grå plast. Udført 1960erne. H. 46.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2438/821Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2438/822Aarhus
Anna Rasmussen: Fugle og blomster. Sign. AR, 76 i klippet. Papirklip/psaligrafi. 62 x 46,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/823Aarhus
Poul M. Volther: Spisebord af eg med hollandsk udtræk. Udført for FDB. H. 72. L. 135/224. B. 85.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/824Aarhus
Lars Ravn: Uden titel. Sign. LR. Skulptur af glaseret stentøj. H. 44.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/825Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2438/826Aarhus
Annelise & Per Linnemann-Schmidt: Gulvvase af chamotte, modelleret i relief. Dekoreret med transparent blågrå glasur. H. 42.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/827Aarhus
Hans J. Wegner: “AT 12”. Rektangulært sofabord af massiv eg. Udført hos Andr. Tuck. H. 48. L. 150. B. 62.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/828Aarhus
Poul Henningsen: "PH-2/2". Væglampe af bruneret messing med skærme af matglas. Udført hos Louis Poulsen.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/829Aarhus
Poul Henningsen: “PH 4,5/4”. Pendel af forkromet metal. Skærme af opalglas. Louis Poulsen. Diam. 45.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/830Aarhus
Christian Dell: Justérbar bordlampe af sortlakeret metal. Model 6556 Super. Udført hos Kaiser Idell. 1950'erne. H. 42.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/831Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2438/832Aarhus
Ubekendt møbeldesign: To sæt indskudsborde af akryl. H. 37,5-40. B. 46-60,5. D. 40. og H. 38-40. B. 36-38. D. 38. (4)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/833Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2438/834Aarhus
Jean-Louis Domecq: "Loft". Et par industri væglamper af grafitpoleret metal. Udført hos Jieldé, Lyon. L. 41. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2438/835Aarhus
Jean-Louis Domecq: "Loft". Justérbar væglampe af grønligt lakeret metal. Udført hos Jieldé, Lyon. Max L. 77.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2438/836Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2438/837Lyngby
Nes Lerpa: Komposition, 1981. Sign. på bagsiden Nes Lerpa. Olie på lærred. 110 x 95.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2438/838Lyngby
Olafur Eliasson: Uden titel. Sign. på bagsiden Olafur Eliasson 75/90. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 s 56,5. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/839Lyngby
Niels Reumert: "Mand og Kvinde", 1989, Geneve. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 97 x 100.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/840Lyngby
Lars Nørgård: "Seksual mønster". Sign. Lars Nørgard 1993, EA. Litografi i farver. Bladstørrelse 90 x 62.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2438/841Lyngby
Per Kirkeby: To kompositioner. Begge sign. Litografiske udstillingsplakter. Lysmål 60 x 42 og 99 x 64. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/842Lyngby
Richard Mortensen: “Solsidan”. Sign. Mortensen 48/88, HC 8/28. Serigrafi i farver. Lysmål 104 x 123.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/843Lyngby
Rolf Gjedsted: Uden titel. Sign. Rolf Gjedsted. Olie på papir. 140 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/844Aarhus
William Hansen: Fugle. Sign. monogram. Olie på lærred. 16 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/845Lyngby
Walasse Ting: Komposition fra serien "Miss USA". Sign. Ting, artist proof. Lysmål 70 x 100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2438/846Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/847Lyngby
Kay Simmelhag: Interiør med stol, 1921. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 72 x 64.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/848Lyngby
Kay Simmelhag: Opstilling. Usign. Olie på lærred. 56 x 76.
Vurdering :
2438/849Lyngby
Søren Hjorth-Nielsen: Parti fra Enghave Plads. Sign. HN. Olie på lærred. 70 x 88.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/850Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/851Lyngby
Frans Kannik: Uden titel. Sign. Frans Kannik 2002. Olie på lærred. 125 x 95.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/852Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/853Lyngby
Deborah Sengl: "Mærsk". Sign. Deborah Sengel 2008. Mixed media collage. Bladstørrelse 60 x 42. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/854Lyngby
Leif Lage: Uden titel, 1972. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 115 x 89.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/855Lyngby
Hans Scherfig: “I Urskoven”. Sign. Scherfig 1970, 112/280. Litografi i farver. Lysmål 40 x 62.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/856Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2438/857Aarhus
Jacob Gadd: "Tintin beundrer Walther". Sign. Jacob Gadd, 26/75. Giclée kunsttryk. Lysmål 40,5 x 29.
Vurdering :
2438/858Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2438/859Aarhus
Johannes Hofmeister: Figur i landskab. Sign. JH. Olie på plade. 35 x 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2438/860Lyngby
Vurdering :
2438/861Aarhus
Ib Geertsen: “Trilogi”. Usign. Serigrafi i farver på glas. 42×33. Uindrammede. (3)
Vurdering :
2438/862Aarhus
F. Hingelberg: Et par lysestager af sterlingsølv med gennembrudt stamme. 1948. H. 11,8. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/863Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/864Lyngby
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2438/865Aarhus
Børge Mogensen: Kvadratisk sofabord af massiv eg. Udført hos Fredericia Furniture. H. 54. L. 90. B. 90.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/866Aarhus
Hans J. Wegner: "AT 308". Sofabord med plade af teak og stel af eg. Udført hos Andreas Tuck. H. 55. L. 100. B. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/867Aarhus
Ernst Ludvig Goldschmidt: Kvinde i sort. Sign. EG. Olie på lærred. 137 x 92.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2438/868Aarhus
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2438/869Aarhus
Thorvald Brix Isager: To vaser af stentøj, dekoreret med lys blågrøn glasur. Stemplet monogram. H. 16,5 og 23,5. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/870Aarhus
Arne Vodder: Spisebord af riopalisander, top med udtræk. Model 201. Udført hos Sibast. H. 72. L. 200/250. B. 104.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/871Aarhus
Hans J. Wegner: “CH 30”. Seks stole med stel af eg og kopstykker af teak. (6)
Vurdering :
2438/872Aarhus
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Armstol af mahogni. Hynde betrukket med naturskind. Udført hos Fritz Hansen.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2438/873Aarhus
Robert Dudley Best: "BL 9 XL". Tre pendler af sortlakeret metal. Udført hos Bestlite. H. 63. Diam. 60. (3)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2438/874Lyngby
Frits Henningsen: Skænk af Cuba mahogni med ottebenet stel, profilerede kanter, front med to låger og tre skuffer.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2438/875Aarhus
Hans J. Wegner: "AT 332". Spisebord af massiv eg med udtræk og to tillægsplader. H. 70. L. 140/250. B. 110. (3)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2438/876Aarhus
Ole Ahlberg: Komposition med Tintin. Sign. på bagsiden Ahlberg 12, 48/50. Giclée tryk overlagt med epoxy. 28 x 26.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2438/877Lyngby
Frits Henningsen: Kasseformet tre-pers. sofa af Cuba mahogni. Betrukket med stribet uld. L. 223.
Vurdering :
2438/878Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af palisander, front med to jalousilåger. 1960'erne. H. 112. L. 200. B. 49.
Vurdering :
2438/879Aarhus
Vurdering :