2438/709
Georg Poulsen: Solpletter i en skov. Sign. Georg Poulsen. Olie på lærred. 47 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2438/708
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2438/707
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/702
Lauritz Hartz: Opstilling med frugt. Betegnet på blændrammen. Olie på lærred. 30 x 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2438/705
Hans J. Wegner: “GE 6” Daybed af teak med opklappelig ryg. Senere betrukket med blå uld.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2438/704
Børge Ibsen: Landskab med markfelter. Sign. Børge Ibsen. Olie på lærred. 66 x 76.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2438/699
Mogens Koch: Reolvæg af massiv Oregon pine, bestående af to bogreoler og to sokler. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2438/690
Johnny Schmidt: "Landskab, Færøerne". 2018. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 120.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2438/703
Mogens Balle: Uden titel, midt 1960erne. Sign. Balle. Tusch og lavering på papir. Lysmål 23 x 15.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2438/701
Victor Brockdorff: Parti fra Femvejen, Gentofte. Sign. V. Brockdorff - 69. Olie på plade. 33 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2438/697
Karl Schrøder: Armstol med stel af bejdset bøg, udspændt i sæde og ryg med søgræs. 1930-40'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2438/696
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
700 DKK -
2438/695
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2438/693
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/692
Ellen Rasmussen: Konkret komposition. Sign. ER. Olie på lærred. 104 x 116.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2438/689
Ellen Krause: Vinduesparti med blomster, 1985. Sign. Krause; sign. på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2438/687
Ubekendt maler, 20. årh.: Uden titel. Utydelig sign. Olie på lærred. 23 x 17.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2438/686
Aage Sikker-Hansen: Rygvendt kvinde. Sign. Sikker-Hansen 89. Blyant på papir. Lysmål 90 x 53.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2438/685
Johnny Schmidt: "Færøerne". 2018. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2438/684
Preben Franck Stelvig: "Sjödala", 1976. Sign. på blændrammen. Olie på lærred. 31 x 31.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/682
Joan Miró: Miró sculpture. + Joan Miró - Josep Llorens Artigas + Indelible Miró; Jose Pierre; Jose Corredor-Matheos: Ceramiques de Miro et Artigas. (3)
Vurdering :
2.500 DKK Ikke solgt
2438/681
Jacqueline de Jong (ed.): The Situationist Times #6. Les Temps Situationistes. Paris 1967.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2438/680
Virtus Schade, Carl-Henning Pedersen, Asger Jorn, Henry Heerup: Heerup. With 8 orig. lithographs. + 2 vols. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2438/679
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/678
Ole Ahlberg: "Traveling light". Sign. på bagsiden Ahlberg 20, 24/50. Giclée tryk overlagt med epoxy. 45 x 38.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2438/677
Niels Erik Skovballe: "Æble på kanten". 2020. Sign. monogram 2020. Olie på plade. 20 x 26.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2438/676
Ole Ahlberg: Erotisk komposition. Sign. Ole Ahlberg 82, E.A. Litografi. Lysmål 39 x 31.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2438/675
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
900 DKK -
2438/674
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2438/673
Leif Sylvester: Tre kompositioner. Sign. Litografi. Bladstørrelse 22 x 21, 29 x 35 og 35 x 30. Uindrammet. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2438/672
Corneille: Kvinde og blå kat. Sign. Corneille 96, HC 9/10. Litografi i farver. Bladstørrelse 42 x 58. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2438/670
Hans J. Wegner: "Lufthavnsstolen". Et par lænestole med ben af stål. Model AP-34U. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2438/669
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. NE Gjerdevik 03, 1/120. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 76. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/668
Simon P. Henningsen: Et par cylinderformede pendler. H. inkl. ophæng 40. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2438/666
Albert Mertz: Uden titel, 81. Sign. på bagsiden. Mixed media collage. Bladstørrelse 42 x 39,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2438/665
Kaare Klint: ”Safaristolen”. Et par armstole af ask. Armlæn af kernelæder. Sæde og ryg betrukket med lys kanvas. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2438/664
Hans J. Wegner: "Y-stolen". Fire armstole af bøg, sæder med flettet papirgarn. Udført hos Carl Hansen & Søn. (4)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2438/662
Søren Behncke (Papfar): "Altelier Calder". Sign. monogram, 131/270. Litografi. Bladstørrelse 54 x 35,5. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/661
Aage Gitz-Johansen: Tre kompositioner fra Karasjok. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30 x 41. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/660
Aage Gitz-Johansen: Fugl. Sign. Gitzjoh. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 30 x 41. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2438/659
Aage Gitz-Johansen: Mytologisk figur. Sign. monogram. Akvarel på papir. Bladstørrelse 63 x 48. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2438/658
Lars Dan: Opstilling med blomst. Sign. Lars Dan 05. Olie på papir monteret på lærred. 76 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2438/657
Jacques Doucet: "Traces du quotidien", 1989. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 40 x 30. Uindrammet.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2438/656
Erró (Gudmundur Gudmundsson): "La Femme Fatale". Sign. Erró 1933, VIII/XXV. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 118 x 74,5. U.r.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2438/655
Jais Nielsen: Tre skåle af stentøj, dekoreret med Sung glasur. Sign. Jais, Kgl. P. H. 6,5-7,5. Diam. 13. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2438/654
Kähler: Vase af lertøj, dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, Danmark. Udført hos Kähler. H. 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2438/653
Ejvind A. Johansson: Et sæt på otte stole af eg. Model J 67. Formgivet 1957. Udført for FDB Møbler. (8)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2438/652
Dansk møbeldesign: Tre-personers sofa med ben af bøg, betrukket med mønstret velour. 1930-40'erne. L. 192.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2438/651
Kræsten Iversen: Bornholmsk klippekyst. Sign. K. I. Olie på lærred. 85 x 130.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2438/646
Nina Kleivan: "Iconologia I", 1986. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 65
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/649
Vilhelm Lundstrøm: Opstilling. Sign. i trykket VL samt med blyant V. Lundstrøm. Litografi i farver. Lysmål 31 x 25.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2438/647
Space Copenhagen: "Rén". To-personers sofa af valnød, løse hynder med sort skind. Udført hos Stellar Works. L. 140.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2438/644
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2438/643
Arthur Köpcke: Kam, 1969 Usign. Mixed media på plade med applikationer. 100 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/641
Poul Henningsen: “Bombardement”. Lysekrone med 2/1 skærme af matglas. Louis Poulsen. H. 65. Diam. 67.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2438/640
Asger Jorn: Komposition fra HELD OG HASARD. Sign. Jorn 52. Linoleumssnit. Bladstørrelse 11 x 9.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2438/638
Harald Nielsen: Rund lågterrin af sterlingsølv med hamret overflade. To svungne hanke med kugledekor.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2438/637
Corneille: Komposition. Sign. Corneille 86, E/A. Litografi i farver. Bladstørrelse 35 x 26.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/622
Michael Kvium: “Shithead”. Sign. Kvium 98, 111/175. Litografi. Bladstørrelse 34 x 28. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2438/635
Esben Hanefelt Kristensen: "Der er ikke mange der kender de kronede guldhøns hvilesteder". Olie på masonit. 100 x 100.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
2438/634
Sven Havsteen-Mikkelsen: "Knæl for livets Gud". Sign. SHM. Oliekridt på papir. Lysmål 16 x 20.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2438/629
Esben Hanefelt Kristensen: Maria med jesusbarnet, 1993. Sign. monogram. Olie på masonit. 100 x 100.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK