-
2438/878Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af palisander, front med to jalousilåger. 1960'erne. H. 112. L. 200. B. 49.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/879Aarhus
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Robert Jacobsen. Akvarel, gouache og olie på papir. 24,5 x 30.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/880Aarhus
Hisayuki Yamaie: Scene fra Pisa. Sign. Hisayuki Yamaie 86, 14/50. Serigrafi. Lysmål 41 x 28
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2438/881Aarhus
Dan Frøjlund: Uden titel. Sign. Dan Frøjlund Munter. Olie på lærred. 43 x 36. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2438/882Aarhus
Dansk møbeldesign: Lænestol med stel af eg, betrukket med blomstret møbelstof. 1950-60'erne.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2438/883Lyngby
Dansk design: Tre sakselamper af fyrretræ. L. 50-60. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2438/884Lyngby
Kaare Klint, Aage Petersen, Le Klint: Fire lamper af messing, bestående af to kiplamper, bordlampe og en væglampe. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/885Lyngby
Kaare Klint: Bordlampe af massiv mahogni. Skærm af plisseret akryl. Udført hos Le Klint. H. 59.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/886Aarhus
Ubekendt kunstner, 1930-1940'erne: Liggende, nøgen kvinde. Utydeligt sign. Sandsten. L. 63.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/887Lyngby
Frits Henningsen: Skrivepult af mahogni, front med fire skuffer. Top ilagt sort skind. H. 118. B. 80. D. 55.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2438/888Lyngby
Ludwig Mies van der Rohe: “Brno”. Sæt på fire armstole med frisvingerstel af stål. Sæde, ryg og armlæn betrukket med sort skind. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/889Lyngby
Arne Vodder: Høj skænk af teak. Front med syv skuffer samt to jalouisilåger, bag hvilke justerbare hylder.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2438/890Lyngby
Mogens Koch: "MK-16”. Et par foldestole med stel af bøg. Sæde og ryg udspændt med lyst kanvas. Armlæn af kernelæder. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2438/891Lyngby
Børge Mogensen: “Tremmesofa”. Fritstående to-pers. sofa med stel af bøg, nedklappelig endegavl. Betrukket med turkisblå uld. L. 160.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/892Lyngby
Kaare Klint: “Den Røde Stol”. Armstol med stel af mahogni. Sæde og ryg betrukket med patineret rødt skind.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/893Lyngby
Arne Jacobsen: "AJ". Bordlampe af grålakeret metal med justérbar skærm. H. ca. 55.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/894Aarhus
Johan Rohde: "Kongemønster" To salt- og pebersæt af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Dessin 741. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2438/895Aarhus
Georg Jensen: Mælkekande af hammerslået sterlingsølv med stjerthank af ibenholt. Georg Jensen efter 1945. H. 12.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/896Aarhus
Børge Mogensen: "Shaker". Rektangulært spisebord af massiv eg. Fredericia Stolefabrik. H. 70. L. 150. B. 97.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2438/897Aarhus
Thomas Arnel: "Parfume-reklame med surrealistisk Tendes". 1947. Sign. Akvarel. Bladstørrelse 38 x 26. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/898Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par overpolstrede lænestole med ben af bøg, betrukket med grønt velour. 1930-40'erne. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2438/899Aarhus
Louis Vuitton: Art Deco cafébord med stel af jern og plade af bakelit. 1930'erne. H. 71,5. Diam. 50.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/900Lyngby
Holger Jensen: "Lundehuspendel". Elleve pendler med skærme af hvid akryl. H. 31. Diam. 28. (11)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2438/901Aarhus
Leo Thellefsen: Fest i gaden. Sign. Leo Th. Olie på lærred. 73 x 84.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2438/902Aarhus
Børge Mogensen: Øreklapstol og skammel med ben af valnød, betrukket med rødbrunt skind. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2438/903Aarhus
Anne Vilsbøll: Uden titel. Sign. AV 02, 62/90. Litografi på papir monteret på plade. 90 x 125.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2438/904Aarhus
Ubekendt møbeldesign: To-personers "clubsofa" med ben af bøg, cognacfarvet skind. 1980-90'erne. L. 140.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2438/905Aarhus
Erling Torvits: Skænk af palisander, front med fire skuffer og to døre. Klim Møbelfabrik. H. 76. B. 150. D. 38.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2438/906Aarhus
Oswald Haerdtl: Gyngestol af sortmalet træ og metal. Udført hos Thonet. 1950'erne.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/907Lyngby
Thorald Madsen: Kommode af teak. Front med tre skuffer, greb af messing. H. 65. B. 55. D. 32.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2438/908Aarhus
Asger Jorn: Werkverzeichnis Druckgrafik. München: Galerie Van de Loo 1976. Orig. lithographed wrappers.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/909Aarhus
Poul Henningsen: PH-3/2 "Akademi". Væglampe med forkromet stel, skærme af opalglas. Louis Poulsen. H. 26. L. 38.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/910Aarhus
Charles Eames, Ray Eames: "Plywood Group LCM". Lænestol af sortbejdset ask med forkromet stel. Udført hos Vitra.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2438/911Aarhus
Esben Hanefelt Kristensen: Eventyrslot, 1994. Sign. mongram. Olie på masonit. 30 x 26.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/912Aarhus
Arno Malinowski: Et par små lysetager af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Samlet vægt 79 g. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/913Aarhus
Bjørn Wiinblad: "Weihnachtsteller". 12 juleplatter af porcelæn 1971-1982. Sign. Udført hos Rosenthal. Diam. 28,5. (12)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/914Aarhus
Eugeni Noormagi: Portræt af en siddende kvinde. Usigneret. Fresko. 98 x 50.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2438/915Aarhus
Knud Erik Christensen: Uden titel. Sign. KEC. Hvidbroget marmor. 42 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/916Aarhus
Linda Horn: Ansigt. Sign. Linda Horn 08. Mixed media. Lysmål 59 x 26.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2438/917Aarhus
Kähler: Gulvvase af lertøj, modelleret med bladværk. Dekoreret med blåsort glasur på brunlig bund. H. 40. Diam. 50.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/918Aarhus
Robert Dudley Best: Tre standerlamper af forkromet metal, sortlakeret fod og skærm. H. 151. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/919Aarhus
Viktor IV: "Tog". Usigneret; etiket på bagsiden. Bemalet drivtømmer. H. 19. L. 76.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/920Aarhus
Andreas Hansen: Skrivebord af massiv pitch pine. Front med opbevaringsrum samt tre skuffer i hver side. Bordplade ilagt rødbrunt skind.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2438/921Lyngby
Kai Kristiansen: Et par små kommoder af palisander. Front med to skuffer med halvcirkulære, udskårne greb. (2)
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2438/922Lyngby
Poul M. Volther: “Corona”. Skammel stel af stål, monteret på firpas fod, sæde betrukket med sort skind. H. 47. L. 75. B. 47.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/923Aarhus
Thomas Arnel: Fem surrealistiske komposition. Sign. To blyant på papir, ætsning og to zinkografier. Uindrammede (5)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/924Lyngby
Arne Vodder: Cirkulært spisebord af teak med udtræk og tre tillægsplader med sarg. Opsat på tilspidsende ben. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2438/925Lyngby
Helge Sibast: Et sæt på seks stole med stel af eg og kopstykke af teak. Sæde betrukket med møbelstof. (6)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/926Lyngby
Dansk møbeldesign: Nyreformet skrivebord af teak, samt ben af palisander. Stol med stel af bøg, sæde betrukket med patineret sind. (2)
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2438/927Aarhus
Dansk møbeldesign: To-personers sofa, betrukket med lyserødt møbelstof, ben af bejdset bøg. 1940-50'erne. L. 145.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2438/928Aarhus
Henry Kjærnulf: Skænk af eg, front med fire låger og to skuffer. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. H. 127. B. 196. D. 49.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2438/929Aarhus
Arne Vodder: Spisebord af palisander med to halvrunde klapper. H. 72. L. 72/290. B. 106.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/930Aarhus
Dansk møbeldesign: Øreklapstol overpolstret med gulligt uld, svungne armlæn, ben af bejdset eg. 1940-50'erne.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2438/931Aarhus
Dansk snedkermester: Fritstående skrivebord af palisander. Front med otte skuffer samt to udtræksplader.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2438/932Aarhus
Nanna Ditzel: "Trinidad". Sæt på fire stole med ben af stål. Sæde og ryg af af blålakeret træ. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/933Aarhus
Børge Mogensen: Daybed med stel af massiv eg, løse hynder betrukket med ternet uld. Model 4312. L. 195.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2438/934Aarhus
Gunnar Westman: “Spætten”. Dørhammer af jern. Usign. Udført på Morsø Jernstøberi. H. 22. B. 7,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/935Aarhus
Gunnel Nyman: Vase af klart glas ilagt luftbobler. Sign. G. Nyman, Nuutajärvi, Notsjö, -53. H. 11.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/936Aarhus
Arne Bang: Figur af stentøj i form af flodhest, dekoreret med grønlig glasur. Sign. monogram. L. 13,5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2438/937Aarhus
Jens Ølsgaard: To dekorationsudkast. Sign. J Ølsgaard. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 46 x 61. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2438/938Aarhus
Ida Karskaya: Uden titel. Sign. Karskaya. Olie på papir. Bladmål 41 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2438/939Aarhus
Ida Karskaya: Uden titel. Sign. Karskaya. Olie på papir. Bladmål 50 x 32.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: