2438/560Aarhus
Agnete Bjerre: Portræt af en kvinde. Sign. Agnete. Olie på lærred. 120 x 100.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2438/561Lyngby
Per Lütken: Stort fad og to flaskeformede vaser af flerfarvet glas. Udført hos Holmegaard. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/562Lyngby
Mogens Andersen: Syv kompositioner. Alle sign. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 21 x 15 - 41 x 29. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/563Aarhus
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2438/564Lyngby
Karl Hansen Reistrup: Bjørnefigur af lertøj dekoreret med lustreglasur. Sign. K.H.R. samt HAK. Udført hos Kähler. H. 15. L. 16,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/565Lyngby
Thorbjørn Lausten: Uden titel, 1992. Sign. på bagsiden T. Lausten med datering. Akryl på lærred. 90 x 90.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/566Aarhus
Anne Boysen: "Moonsetter". Roterende gulvlampe af højglans forkromet aluminium. Udført hos Louis Poulsen. H. 60.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2438/567Lyngby
Arne Jacobsen: Tre sæt dørgreb af patineret messing med tilhørende beslag. B. 12. D. maks. 18,5. (3)
Vurdering :
2438/568Lyngby
Corneille: “Magic africaine”, 1992. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 65 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2438/569Aarhus
Hans J. Wegner: "PP 33". Sybord af massiv mahogni. Udført hos PP Møbler. H. 61. L. 65/120. B. 58.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2438/570Lyngby
Bo Bonfils: "Udstillling af Kay Bojesen arbejder 22.4.-21.5.1983". Udstillingsskilt af blanktrykt pap opklæbet på grålakeret plade. 85 x 62. D. ca. 3,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/571Lyngby
Sven Dalsgaard: "Virus", 1990. Sign. Sven Dalsgaard. Mixed media nøgle på sokkel. Inkl. sokkel 11 x 11 x 9.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/572Aarhus
Arne Jacobsen: ”Syveren”. Fire skalstole betrukket med cognacfarvet skind. Model 3107. Fritz Hansen. (4)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2438/573Lyngby
Palle Suenson: Et par skulpturelle armstole af mahogni. Sæde og ryg betrukket med lys velour. Udført 1940'erne. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2438/574Lyngby
Sven Dalsgaard: "Monument", 1996-97. Sign., 3/15. Mixed media vandhane på base. Inkl base 32 x 20 x 14.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2438/575Aarhus
CB Hoyo: "Do Whatever The Fuck Makes You Happy", 2023. Sign. Litografi. Bladstørrelse 48 x 33. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/576Lyngby
Vibeke Fischer: Cirkulær skål af stentøj dekoreret med lys grå og sort glasur. Unik. H. 13,7. Diam. 20-20,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/577Lyngby
Egon Fischer: Uden titel. Sign. Fischer 69. Mørkpatineret jern. 76 x 64 x 36.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2438/578Aarhus
Johan Rohde: "Kongemønster". Bestik af sterlingsølv. Udført hos Georg Jensen, efter 1945. (87)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/579Lyngby
Dansk design: Et par væglamper af messing. Skærme indvendigt med hvid bemaling. L. 35. Diam. 17,5. (2)
Vurdering :
2438/580Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/581Aarhus
Preben Wölck: Uden titel. 1947. Sign. Wölck. 47. Olie på lærred. 86 x 75.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2438/582Lyngby
Poul Henningsen: "PH 3/2 Akademi”. Lysekrone med stel af forkromet metal, skærme af opalglas. Diam. 68.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/583Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2438/584Aarhus
Trine Skovgaard: "En pige i medvind". 1996. Sign. Trine Skovgaard. Olie på plade. 69 x 69.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/585Lyngby
Frits Henningsen, m.fl. : Fritstående skrivebord af palisander, samt stol af bejdset træ. Profileret top og sarg med to skuffer. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2438/586Lyngby
Johannes Carstensen: Sneparti. Sign. Joh. C. Olie på lærred. 73 x 95.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/587Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/588Lyngby
Kähler: Vase af lertøj dekoreret med hornglaseret dekor i brunt, blåt og grønt på lys base. H. 26,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/589Lyngby
Kaj Ejstrup: Model, 1934. Betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 65.
Vurdering :
2438/590Aarhus
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 160 x 75.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/591Aarhus
Kim Holm: To cylinderformede krukker af stentøj med grøn og hvid glasur. Stemplet monogram. H. 13 og 13,5. (2)
Vurdering :
2438/592Lyngby
Karl Bovin: Landskab. Sign. Karl Bovin, 1942. Olie på lærred. 46 x 64.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/593Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/594Lyngby
Verner Panton: "System 1-2-3". Et par lænestole og skammel med ben af træ. Betrukket med rosa uld. (3)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2438/595Lyngby
Mogens Andersen: Otte kompositioner. Alle sign. Tusch på papir. Bladstørrelse 16 x 10 - 50 x 36. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/596Aarhus
Gregers Albrechtsen: "Not you again", 2021. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 65 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/597Aarhus
Mette Augustinus Poulsen: Krukke af stentøj, dekoreret med rødbrun glasur med stregdekor. Sign. H. 16. Diam. 21.
Vurdering :
2438/598Lyngby
Viggo Rørup: Kystparti. Sign. V. Rørup 66. Olie på lærred. 65 x 81.
Vurdering :
2438/599Aarhus
Vilhelm Lauritzen: "Studielampe". Et par væglamper af messing og opalglas. Louis Poulsen. H. 14. Diam. 12. (2)
Vurdering :
2438/600Lyngby
Karl Gustav Hansen: "Charlotte". Bestik af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Vægt eksklusive dele med stål 4274 g. (147)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2438/601Lyngby
Carl H. Fischer: Opstilling med blomster. Sign. Carl H. Fischer. Olie på lærred. 55 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/602Aarhus
Frede Christoffersen: "Sommer". 1966. Sign. F.C. 66. Olie på lærred. monteret på plade. 22 x 24.
Vurdering :
2438/604Lyngby
Johannes Carstensen: Mølle, ca. 1989. Sign. Joh. C. Olie på lærred. 80 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/605Aarhus
Marianne Rendbeck-Voetmann: Figurkomposition. Sign. MR 60. Olie på lærred. 61 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/606Aarhus
Gerd Bøgelund: Vase af stentøj, dekoreret med celadon glasur. Sign. Kgl. P. H. 21,5. Diam. 11.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2438/607Lyngby
Nina Kleivan: "Allegrezza", 1988. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2438/608Aarhus
Jørgen Brynjolf: "Vinterdag". 1976. Sign. Brynjolf. Olie på lærred. 54 x 65.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2438/610Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2438/611Aarhus
Knud Erik Færgemann: "Fødselsdagsfest". 1976. Sign. KEF. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
2438/613Lyngby
Troels Wörsel: Uden titel, 1976. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
2438/614Aarhus
Johnny Madsen: Uden titel. Sign. Johnny Madsen. Olie på lærred. 80 x 110.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Næste bud:
2438/616Lyngby
John Christensen: Liggende kvinde, ca. 1936. Betegnet på bagsiden. Olie på plade. 15 x 22.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2438/617Aarhus
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2438/619Lyngby
Christian Lemmerz: Komposition. Sign. Lemmerz 96, 168/175. Litografi i farver. Bladstørrelse 38 x 29. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/620Aarhus
Arne Jacobsen: "Ægget". Hvilestol med fod af aluminium, betrukket med cognacfarvet skind. Udført hos Fritz Hansen, 2021.
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/622Lyngby
Michael Kvium: “Shithead”. Sign. Kvium 98, 111/175. Litografi. Bladstørrelse 34 x 28. Uindrammet.
Vurdering :
2438/623Lyngby
Nina Kleivan: "Iconologia II", 1986. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 65
Vurdering :
2438/625Lyngby
Hans Henrik Lerfeldt: To kompositioner. Begge sign. og nummereret. Radering. Lysmål 23 x 18 og 11 x 12. (2)
Vurdering :
2438/626Aarhus
Rita Kernn-Larsen: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2438/628Lyngby
Tróndur Patursson: Uden titel. Sign. T. Patursson, 4/150. Litografi i farver. Lysmål 26 x 37.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/629Aarhus
Esben Hanefelt Kristensen: Maria med jesusbarnet, 1993. Sign. monogram. Olie på masonit. 100 x 100.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud: