2438/696Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/697Aarhus
Karl Schrøder: Armstol med stel af bejdset bøg, udspændt i sæde og ryg med søgræs. 1930-40'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/698Lyngby
Viggo Rørup: Landskab. Sign. V. Rørup 58. Olie på lærred. 73 x 92.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/699Lyngby
Mogens Koch: Reolvæg af massiv Oregon pine, bestående af to bogreoler og to sokler. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/701Lyngby
Victor Brockdorff: Parti fra Femvejen, Gentofte. Sign. V. Brockdorff - 69. Olie på plade. 33 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/702Lyngby
Lauritz Hartz: Opstilling med frugt. Betegnet på blændrammen. Olie på lærred. 30 x 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/703Lyngby
Mogens Balle: Uden titel, midt 1960erne. Sign. Balle. Tusch og lavering på papir. Lysmål 23 x 15.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/704Aarhus
Børge Ibsen: Landskab med markfelter. Sign. Børge Ibsen. Olie på lærred. 66 x 76.
Vurdering :
2438/705Lyngby
Hans J. Wegner: “GE 6” Daybed af teak med opklappelig ryg. Senere betrukket med blå uld.
Vurdering :
2438/706Aarhus
Nils Kähler: Vase af stentøj, delvist dekoreret med blå glasur. Sign. Nils, HAK. Udført hos Kähler. H. 24.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/707Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/708Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/709Aarhus
Georg Poulsen: Solpletter i en skov. Sign. Georg Poulsen. Olie på lærred. 47 x 65.
Vurdering :
2438/710Aarhus
Kähler: Vase af lertøj, dekoreret med blå- og brunglaserede blomstermotiver på lys base. Sign. HAK, Danmark. Udført hos Kähler. H. 29.
Vurdering :
2438/711Lyngby
Vurdering :
2438/712Lyngby
Søren Hjorth-Nielsen: Udsigt over tage. Sign. HN. Olie på lærred. 70 x 80.
Vurdering :
2438/713Lyngby
Egill Jacobsen: Uden titel. Sign. Egill Jacobsen 1976, 4/20. Litografi i farver. Bladstørrelse 57 x 58.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/714Lyngby
Aron Gerle: Portræt af en ung mand. Sign. Aron Gerle 1925. Olie på lærred. 90 x 58.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/715Lyngby
Walasse Ting: Liggende kvinde. Sign. Ting 77, 5/100. Litografi. Lysmål 72 x 98.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/716Aarhus
Bent Holstein: "Grey-Violet Tortugas", 2010-2014. Sign. Olie og marmorpulver på lærred. 100 x 140. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2438/717Aarhus
Bent Holstein: "The heath", 2015. Sign. på bagsiden. Mixed media på papir. 59 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/718Aarhus
Børge Mogensen: "Shaker". Spisebord af massiv eg. Udført hos C. M. Madsen. H. 70,5. L. 200. B. 89,5.
Vurdering :
2438/719Aarhus
Erik Clausen: "Hopla". Sign. Clausen 94. Tusch og gouache på papir. Bladstørrelse 21 x 14,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/720Aarhus
Thomas Skou: "3 cowboys in a sea of love", 2021. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 160. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2438/721Aarhus
Kähler: Vase af lertøj, dekoreret med stregmønster i grønt og blåt. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 31.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/722Lyngby
Poul Henningsen: "PH 80". Bordlampe med stamme af forkromet metal, fod af sort plastik, skærme af akryl. H. 68.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/723Lyngby
Kähler: Rund vase af lertøj dekoreret med orange uranglasur. H. 17. Diam. 19.
Vurdering :
2438/724Lyngby
Kähler: Vase af lertøj dekoreret med orange uranglasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 24.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/725Lyngby
Johannes Hansen: Siddende pige. Sign. monogram. Stemplet brdr. grage bronzestøberier. Grønpatineret bronze. H. 25.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2438/726Lyngby
Kähler: Tre vaser af lertøj. Dekoreret med stribemønster i hhv. sort og blå på lysegul bund. H. 16-19. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/727Lyngby
Oiva Toikka: Fuglefigur af fortrinsvis gråblåt og lysegråt glas med iriserende overflade. H. 23,5. L. 33.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2438/728Lyngby
Ivan Weiss: Skål af stentøj modelleret med indridset blomstermotiv. Kgl. P. H. 8,8. Diam. 17,6.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2438/729Lyngby
Snorre Stephensen: Tekande af stentøj dekoreret med glaseret polykromt blomstermotiv. Forsynet med hank af formbøjet ask.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/730Lyngby
Ole Wanscher: Armstol af riopalisander, betrukket med mørkeblå uld. Udført hos snedkermester A.J. Iversen.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/731Aarhus
Lars Ahlstrand: Uden titel. Sign. på bagsiden Lars Ahlstrand 2010. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/732Aarhus
Carl-Henning Pedersen: To kompositioner. Sign. Litografi i farver. Lysmål 61 x 46 og bladstørrelse 76 x 56. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/733Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2438/735Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af palisander, front med skydelåger og skuffer. Skovby Møbelfabrik. H. 80. B. 220. D. 47.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/736Lyngby
Georg Jensen: Sukkerskål og flødekande af sølv med stiliserede hanke. H. hhv. 6,6-7 og 6,7. Samlet vægt 248 g. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/737Lyngby
Arne Jacobsen: "Eclipta". Fire loft/væglamper med skærm af opalglas, bagstykke af hvidlakeret metal. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/738Lyngby
Arne Jacobsen: "Munkegaard". Sjældent kateder med stel af stål. Top af lamineret teak. Front med to skuffer.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2438/739Lyngby
Peter Hvidt: Et par foldetaburetter af cubamahogni. Sæde udspændt med defekt skind. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2438/740Lyngby
Ole Wanscher: “Colonial”. Fritstående to pers. sofa af riopalisander, sæde udspændt med flet. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med lyst stof.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/741Lyngby
Kaare Klint: "Den røde stol". Armstol af mahogni. Senere betrukket med Nigerskind.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2438/742Lyngby
Sten Lykke Madsen: Skulpturel kande af stentøj dekoreret med motiver i hvidt og blåt på brun base. H. maks. 10,8.
Vurdering :
1.000–1.200 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/743Lyngby
Ejnar Larsen, Aksel Bender Madsen: Seng af mahogni og riopalisander. Indvendig mål L. 200. B. 100. H. 85.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2438/744Lyngby
Ole Wanscher: Et par højryggede lænestole med stel af riopalisander. Betrukket med patineret brunt skind. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2438/745Lyngby
Piet Hein: Fire barstole af forkromet stål, sæde med sort skind. Udført hos Fritz Hansen. H. 80. (4)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2438/746Lyngby
Grete Jalk: Reol af riopalisander med profilerede kanter og sidestykker med buet top. H. 192.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2438/747Lyngby
Kasper Salto: "ICE". Spisebord samt fire stole. Sæde og ryg af hvid plastik, bordtop af hvid laminat. (5)
Vurdering :
2438/748Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/749Aarhus
Preben Wölck: "Portræt af et landskab". Sign. Wölck; Sign. på bagsiden Wölck 1963. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2438/750Lyngby
Dansk møbeldesign: Par foldeskamler af egetræ, sæde udspændt med kanvas. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2438/751Lyngby
Verner Panton: "Panto 50". Et par loftlamper med kuppelformet skærm af klar akryl. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2438/752Aarhus
Ubekendt design: Jugend bordlampe af patineret metal med skærm og stamme af glas. Ca. 1900. H. 47.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/753Lyngby
Vurdering :
2438/754Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Tre figurkompositioner. Mixed media på pap. Bladstørrelse 12 x 7, 14 x 14 og 15 x 12. (3)
Vurdering :
2438/755Lyngby
Keith Haring: Plakat/flyer til åbning af Keith Harring Room på "Club DV8", San Francisco, 1986. Signeret Keith Haring 86. (2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/756Lyngby
Albert Naur: Modelstudie. Sign. Naur Paris 1919. Blyant på papir. Lysmål 33 x 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2438/757Lyngby
J. F. Willumsen: Edith Willumsen I bjergene. Sign. J.F.W, aug 1903. Blyant på papir. Lysmål 19 x 11.
Vurdering :
2438/758Lyngby
Knud Agger: Kystparti. Sign. Agger. Olie på plade. 64 x 85.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/759Lyngby
Preben Hornung: Uden titel. Sign. monogram. Med dedikation på bagsiden. Olie på lærred. 34 x 62.
Vurdering :