2438/758Lyngby
Knud Agger: Kystparti. Sign. Agger. Olie på plade. 64 x 85.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/759Lyngby
Preben Hornung: Uden titel. Sign. monogram. Med dedikation på bagsiden. Olie på lærred. 34 x 62.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/760Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/761Lyngby
Mogens Valeur: Opstilling. Sign. M. Valeur 85. Olie på lærred. 55 x 68.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/762Lyngby
Sonna Rosén: “Solfjädern”. Armstol af bøg. Formgivet 1948. Udført hos Nässjö Stolfabrik, Sverige.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/763Lyngby
Sonja Ferlov Mancoba: Uden titel. Sign. SM 68, 13/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 45 x 34. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/764Lyngby
Jack Kampmann: Udsigt over havet. Sign. Kampmann 61. Olie på lærred. 50 x 54.
Vurdering :
2438/765Lyngby
Le Corbusier: “Taureau XVII”, 1963. Sign. i trykket, L-C 20–8-63 samt Le Corbusier. Litografi i farver. Bladstørrelse 70,5 x 51. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/766Lyngby
Kay Christensen: "Mads a Cieurac". Sign. Kay C. 1948. Olie på lærred, opklæbet på nyt lærred. 45 x 59.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/767Lyngby
Hasse Juul: Vinterlandskab, 1970. Sign. HJ; sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 30 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/768Aarhus
Gunnar Biilmann Petersen, Poul Christiansen: To bordlamper af hhv. ravfarvet og grønt glas. H. 62 og 68. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/769Lyngby
Dansk møbeldesign: Cirkulært spisebord af palisander med udtræk og to tillægsplader. H. 74. Diam./L. 120/224. (3)
Vurdering :
2438/770Lyngby
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/771Aarhus
En høj og to lave spritdispensere af messing og kunststof. Model RS11/2 og RS11/3. Udført hos VOLA. H. 40 og 133. (3)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2438/772Lyngby
Lukasz Korolkiewicz: Uden titel. Sign. Ł. Korolkiewicz, 1973. Blyant på papir. Bladstørrelse 48 x 73. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/773Aarhus
Vurdering :
2438/774Aarhus
Trine Skovgaard: "Spor fra Serengeti". 1997. Sign. Trine Skovgaard. Olie på plade. 122 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2438/775Aarhus
Poul Henningsen: "PH - 3/2". Bordlampe med stel af forkromet metal. Skærme af flerlags opalglas.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/776Aarhus
Luci S.r.l.: "Planetario Balancer" loftslampe af messing med tre sort- og hvidlakerede skærme. H. 90. B. 100.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2438/777Aarhus
Gustave Tiffoche: Skulpturel vase af keramik, dekoreret med brunlig glasur. Sign. Unik. H. 29. B. 28.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2438/778Aarhus
Poul Henningsen: "PH 3/2”. Et par pendler med skærme af tre-lags opalglas. Louis Poulsen. Diam. 28,5. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/779Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2438/780Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/781Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2438/782Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2438/783Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/784Aarhus
Ubekendt design: Fire pendler af messing. 1930-40'erne. H. 29,5. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/785Lyngby
Arthur Köpcke: Hår, 1969. Usign. Mixed media på plade med applikationer. 100 x 70.
Vurdering :
2438/786Lyngby
Pierre Wemaëre: Tre kompositioner. Sign. P. Wemaëre. Litografi. Bladstørrelse 44 x 62. Uindrammet. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2438/787Lyngby
Per Kirkeby: “Rebeccas Billedark”. Sign. Per Kirkeby 1974, 54/100. Ofsettryk i farver. Bladstørrelse 56 x 62.
Vurdering :
2438/788Lyngby
Mogens Valeur: Landskab med huse. Sign. M. Valeur 73. Olie på lærred. 43 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/789Lyngby
Hasse Juul: "Vasketøj", ca. 1963. Betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 31 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/790Lyngby
Per Kirkeby: “Rebeccas Billedark”. Sign. Per Kirkeby 1974, 52/100. Ofsettryk i farver. Bladstørrelse 56 x 62.
Vurdering :
2438/791Lyngby
Corneille: Uden titel. Sign. Corneille '88, 154/200. Litografi i farver. Lysmål 56 x 76.
Vurdering :
2438/792Lyngby
Corneille: Uden titel. Sign. Corneille '88, 152/200. Litografi i farver. Lysmål 56 x 76.
Vurdering :
2438/793Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/794Lyngby
Fred Sieger: Uden titel. Sign. Sieger 1969. Olie på lærred. 65 x 80.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2438/795Lyngby
Jes Nordby: Uden titel. Sign. Jes Nordby, 1/6. Håndkoloreret radering. Lysmål 41 x 34.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/796Lyngby
Alev Ebüzziya Siesbye: "Taurus". Skål af stentøj dekoreret med glaseret dekor i grågrøn glasur på rød og hvid base. H. 9,1. Diam. 16.
Vurdering :
2438/797Lyngby
Hans Scherfig: “Halvaber”. Sign. Scherfig 1972, 235/280. Litografi i farver. Lysmål 51 x 35.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/798Lyngby
Wilhelm Freddie: Uden titel. Sign. Freddie / 76. Akvarel og gouache på papir. Lysmål 17 x 26.
Vurdering :
2438/799Lyngby
Seppo Mattinen: Kyssende par. Sign. Seppo Mattinen 76. Olie på træ. 25 x 25.
Vurdering :
2438/800Aarhus
Vurdering :
2438/801Lyngby
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen: “AX”. Fire stole med stel af bøg, indlægninger af mahogni. Betrukket med stribet uld. (4)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2438/802Lyngby
Ditte & Adrian Heath: Sæt på fire armstole med stel af mahogni udspændt med flet. Hynder betrukket lyst farvet skind. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2438/803Lyngby
Acton Schubell: “Pragh”. Skulpturel skammel med ben af eg. Sæde betrukket med lyst velour. Udført hos Schubell & Madsen.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/804Lyngby
Harald Engman: Uden titel. Sign. Harald Engman 1944. Akvarel på papir. Lysmål 31 x 25.
Vurdering :
2438/805Lyngby
Ubekendt design: Stor pendel med stel af blålakeret metal. Lameller af ask. H. 50. Diam. 100.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2438/806Lyngby
Frode Holm: Vægmonteret entrémøbel og spejl af mahogni. Udgået hos Illums Bolighus. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2438/807Lyngby
David Rosén: "Napoli". Spisebord af bøg og mahogni med udtræk og to tillægsplader. H. 74. L. 146. B. 80. (3)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2438/808Lyngby
Alvar Aalto: Sæt på fire armstole af birk udspændt med flettede kanvasgjorde, armlæn beviklet med flet. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2438/809Lyngby
Einar Utzon-Frank: Buste. Sign. UF. Udført og stemplet hos L. Rasmussen. Grønpatineret bronze. H. 57. (2)
Vurdering :
2438/810Lyngby
Holger Jensen: "Lundehuspendel". Ti pendler med skærm af hvid akryl. Skærmholdere af messing. (10)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2438/811Lyngby
Vurdering :
2438/812Lyngby
Vurdering :
2438/813Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/814Lyngby
Joan Miró: Komposition fra "L'Issue Dérobée", 1974. Usign., 19/200. Radering og akvatinte i farver. Lysmål 31 x 49.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2438/815Lyngby
Niels Bjerre: "'Pinen ved Sallingsund - Solnedgang". Sign. NB 1939. Olie på lærred. 88 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/816Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/817Lyngby
Jean-Michel Meurice: Uden titel, 1977. Sign. og dateret på bagsiden. Blæk på papir. Bladstørrelse 49 x 64.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2438/818Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/819Lyngby
Hans Scherfig: Flodhest. Sign. Scherfig 1978, 250/290, stempel for UM-Grafik. Litografi i farver. Lysmål 55×75.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud: