2438/940
Mogens Valeur: En siddende kvinde. Sign. M. Valeur 85. Olie på lærred. 67 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2438/849
Søren Hjorth-Nielsen: Parti fra Enghave Plads. Sign. HN. Olie på lærred. 70 x 88.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2438/867
Ernst Ludvig Goldschmidt: Kvinde i sort. Sign. EG. Olie på lærred. 137 x 92.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2438/859
Johannes Hofmeister: Figur i landskab. Sign. JH. Olie på plade. 35 x 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2438/848
Kay Simmelhag: Opstilling. Usign. Olie på lærred. 56 x 76.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2438/847
Kay Simmelhag: Interiør med stol, 1921. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 72 x 64.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2438/815
Niels Bjerre: "'Pinen ved Sallingsund - Solnedgang". Sign. NB 1939. Olie på lærred. 88 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2438/821
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2438/804
Harald Engman: Uden titel. Sign. Harald Engman 1944. Akvarel på papir. Lysmål 31 x 25.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2438/781
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2438/756
Albert Naur: Modelstudie. Sign. Naur Paris 1919. Blyant på papir. Lysmål 33 x 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2438/757
J. F. Willumsen: Edith Willumsen I bjergene. Sign. J.F.W, aug 1903. Blyant på papir. Lysmål 19 x 11.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2438/714
Aron Gerle: Portræt af en ung mand. Sign. Aron Gerle 1925. Olie på lærred. 90 x 58.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2438/712
Søren Hjorth-Nielsen: Udsigt over tage. Sign. HN. Olie på lærred. 70 x 80.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2438/702
Lauritz Hartz: Opstilling med frugt. Betegnet på blændrammen. Olie på lærred. 30 x 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2438/701
Victor Brockdorff: Parti fra Femvejen, Gentofte. Sign. V. Brockdorff - 69. Olie på plade. 33 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2438/688
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2438/686
Aage Sikker-Hansen: Rygvendt kvinde. Sign. Sikker-Hansen 89. Blyant på papir. Lysmål 90 x 53.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2438/634
Sven Havsteen-Mikkelsen: "Knæl for livets Gud". Sign. SHM. Oliekridt på papir. Lysmål 16 x 20.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2438/616
John Christensen: Liggende kvinde, ca. 1936. Betegnet på bagsiden. Olie på plade. 15 x 22.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2438/589
Kaj Ejstrup: Model, 1934. Betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2438/601
Carl H. Fischer: Opstilling med blomster. Sign. Carl H. Fischer. Olie på lærred. 55 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/550
Jens Søndergaard: Høstmotiv med kirke. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 90 x 124.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
2438/547
Jens Søndergaard: Parklandskab. Sign. JS 18. Olie på lærred monteret på plade. 22 x 31.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2438/538
Tor Bjurström: Parti fra havnen i Göteborg. Sign. Tor Bjurström. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2438/524
Fritz Syberg: Vinterparti med markarbejdere der pløjer, 1933. Sign. Olie på lærred. 103 x 135.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2438/512
Fritz Syberg: Parti fra Svanninge bakker med to kvinder i samtale, 1901. Sign. Olie på lærred. 110 x 112.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
2438/502
J. F. Willumsen: Æbleplukkere. Motiv med far og søn. Sign. JF. Willumsen, New York 1900. Blyant, tusch og kridt på papir. Bladstørrelse 44,5 x 20,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt