2438/903
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2438/880
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2438/876
Ole Ahlberg: Komposition med Tintin. Sign. på bagsiden Ahlberg 12, 48/50. Giclée tryk overlagt med epoxy. 28 x 26.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2438/855
Hans Scherfig: “I Urskoven”. Sign. Scherfig 1970, 112/280. Litografi i farver. Lysmål 40 x 62.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2438/857
Jacob Gadd: "Tintin beundrer Walther". Sign. Jacob Gadd, 26/75. Giclée kunsttryk. Lysmål 40,5 x 29.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2438/856
Walasse Ting: Komposition fra serien "Miss USA". Sign. Ting, artist proof. Lysmål 70 x 100.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2438/838
Olafur Eliasson: Uden titel. Sign. på bagsiden Olafur Eliasson 75/90. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 s 56,5. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2438/845
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2438/842
Richard Mortensen: “Solsidan”. Sign. Mortensen 48/88, HC 8/28. Serigrafi i farver. Lysmål 104 x 123.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2438/841
Per Kirkeby: To kompositioner. Begge sign. Litografiske udstillingsplakter. Lysmål 60 x 42 og 99 x 64. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2438/840
Lars Nørgård: "Seksual mønster". Sign. Lars Nørgard 1993, EA. Litografi i farver. Bladstørrelse 90 x 62.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2438/814
Joan Miró: Komposition fra "L'Issue Dérobée", 1974. Usign., 19/200. Radering og akvatinte i farver. Lysmål 31 x 49.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/795
Jes Nordby: Uden titel. Sign. Jes Nordby, 1/6. Håndkoloreret radering. Lysmål 41 x 34.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2438/786
Pierre Wemaëre: Tre kompositioner. Sign. P. Wemaëre. Litografi. Bladstørrelse 44 x 62. Uindrammet. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/790
Per Kirkeby: “Rebeccas Billedark”. Sign. Per Kirkeby 1974, 52/100. Ofsettryk i farver. Bladstørrelse 56 x 62.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2438/787
Per Kirkeby: “Rebeccas Billedark”. Sign. Per Kirkeby 1974, 54/100. Ofsettryk i farver. Bladstørrelse 56 x 62.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2438/773
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2438/763
Sonja Ferlov Mancoba: Uden titel. Sign. SM 68, 13/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 45 x 34. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2438/770
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2438/765
Le Corbusier: “Taureau XVII”, 1963. Sign. i trykket, L-C 20–8-63 samt Le Corbusier. Litografi i farver. Bladstørrelse 70,5 x 51. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2438/760
Lars Bo: “Den lille havfrue”, 1977. Sign. Lars Bo, 34/100. Ti kompositioner i original mappe. Radering i farver. Bladstørrelse 45 x 55.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2438/755
Keith Haring: Plakat/flyer til åbning af Keith Harring Room på "Club DV8", San Francisco, 1986. Signeret Keith Haring 86. (2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2438/715
Walasse Ting: Liggende kvinde. Sign. Ting 77, 5/100. Litografi. Lysmål 72 x 98.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2438/711
Joichi Hoshi: Komposition med træ. Sign. Joishi Hoshi 72, 63/80. Træsnit i farver. Lysmål 69 x 79.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2438/693
Ushio Shinohara: "Doll Festival". Sign. Ushio Shinohara. Offset tryk i farver. Lysmål 48 x 99.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/683
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2438/679
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/676
Ole Ahlberg: Erotisk komposition. Sign. Ole Ahlberg 82, E.A. Litografi. Lysmål 39 x 31.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2438/673
Leif Sylvester: Tre kompositioner. Sign. Litografi. Bladstørrelse 22 x 21, 29 x 35 og 35 x 30. Uindrammet. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2438/669
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. NE Gjerdevik 03, 1/120. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 76. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/657
Jacques Doucet: "Traces du quotidien", 1989. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 40 x 30. Uindrammet.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2438/656
Erró (Gudmundur Gudmundsson): "La Femme Fatale". Sign. Erró 1933, VIII/XXV. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 118 x 74,5. U.r.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2438/649
Vilhelm Lundstrøm: Opstilling. Sign. i trykket VL samt med blyant V. Lundstrøm. Litografi i farver. Lysmål 31 x 25.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2438/628
Tróndur Patursson: Uden titel. Sign. T. Patursson, 4/150. Litografi i farver. Lysmål 26 x 37.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2438/625
Hans Henrik Lerfeldt: To kompositioner. Begge sign. og nummereret. Radering. Lysmål 23 x 18 og 11 x 12. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2438/619
Christian Lemmerz: Komposition. Sign. Lemmerz 96, 168/175. Litografi i farver. Bladstørrelse 38 x 29. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2438/583
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2438/559
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2438/544
Tor Bjurström: Blomster i vase. Sign. Bjurström, med dedikation 'Til Henrik fra Vera og Tor'. Litografi i farver. Bladstørrelse 98 x 62.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2438/517
Jean-Paul Riopelle: "Le Sablier”, 1979. Sign. Riopelle 1-6, 90/90. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 65. (6)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2438/515
Ole Ahlberg: "View Point", 2018. Sign. på bagsiden Ahlberg med titel og datering. 8/25. Gicléetryk på lærred. 72 x 60.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK