2438/919
Viktor IV: "Tog". Usigneret; etiket på bagsiden. Bemalet drivtømmer. H. 19. L. 76.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2438/915
Knud Erik Christensen: Uden titel. Sign. KEC. Hvidbroget marmor. 42 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2438/886
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2438/833
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2438/831
Jean Robert Ipousteguy: "Le main droite", to delt. Sign. Ipousteguy 66. Mørkpatineret bronze. 9 x 27 x 15. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2438/824
Lars Ravn: Uden titel. Sign. LR. Skulptur af glaseret stentøj. H. 44.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2438/809
Einar Utzon-Frank: Buste. Sign. UF. Udført og stemplet hos L. Rasmussen. Grønpatineret bronze. H. 57. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2438/753
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/725
Johannes Hansen: Siddende pige. Sign. monogram. Stemplet brdr. grage bronzestøberier. Grønpatineret bronze. H. 25.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2438/577
Egon Fischer: Uden titel. Sign. Fischer 69. Mørkpatineret jern. 76 x 64 x 36.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2438/574
Sven Dalsgaard: "Monument", 1996-97. Sign., 3/15. Mixed media vandhane på base. Inkl base 32 x 20 x 14.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2438/571
Sven Dalsgaard: "Virus", 1990. Sign. Sven Dalsgaard. Mixed media nøgle på sokkel. Inkl. sokkel 11 x 11 x 9.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2438/536
Ib Geertsen: Mobile. Usign. Bemalet jerntråd. 27,5 x 60.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
29.000 DKK -
2438/556
Anker Hoffmann: “Nina”. Sign. monogram AH 64, B9. Patineret bronze. H. inkl. sokkel 43.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2438/553
Anker Hoffmann: Liggende kvinde. Sign. Anker Hoffmann 196110/12. Patineret bronze. H. 22. L. 42. B. 16.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2438/542
Lise Honoré: Papirpose. Sign. Honoré 95, 20/50. Poleret, patineret bronze. H. 27,5. B. 17. D. 14.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2438/541
Jens-Flemming Sørensen: Medusa. Usign. Delvist poleret marmor. H. 45. Medfølgende sokkel af gips H. 90. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
2438/532
Jens Galschiøt: "Solheksen", 2020. Sign. Jens Galschiøt. Kobber og bjergkrystal på base af granit. 57 x 67 x 14.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2438/505
Henry Heerup: Figur, 1950erne. Granit, delvist bemalet. H. 50.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt