2438/500Aarhus
Vurdering :
60.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/502Lyngby
J. F. Willumsen: Æbleplukkere. Motiv med far og søn. Sign. JF. Willumsen, New York 1900. Blyant, tusch og kridt på papir. Bladstørrelse 44,5 x 20,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2438/506Aarhus
Kurt Trampedach: Uden titel. Sign. Trampedach. Olie og mixed media på kraftigt papir monteret på lærred. 118 x 79.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Næste bud:
2438/511Lyngby
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2438/512Aarhus
Fritz Syberg: Parti fra Svanninge bakker med to kvinder i samtale, 1901. Sign. Olie på lærred. 110 x 112.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/514Lyngby
Paco Pomet: "Velo", 2014. Sign. Pomet med datering på bagsiden. Akryl på lærred. 60 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/518Aarhus
Seppo Mattinen: Figurkomposition. Sign. Seppo Mattinen 77. Olie på plade. 80 x 108.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/521Aarhus
Michael Kvium: Amorf komposition, 1993. Sign. Kvium med datering. Akvarel på papir. Bladstørrelse 24,5 x 33.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/523Lyngby
Egill Jacobsen: Grøn maske. Sign. Egill Jacobsen 79. Mixed media på papir. Lysmål 55 x 46.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2438/524Aarhus
Fritz Syberg: Vinterparti med markarbejdere der pløjer, 1933. Sign. Olie på lærred. 103 x 135.
Vurdering :
2438/527Aarhus
Erik Ortvad: Uden titel, 1988. Sign. på bagsiden Erik Ortvad, Kvärnjarp. Olie på lærred. 97 x 115.
Vurdering :
2438/530Aarhus
Albert Bertelsen: "Bemalet mur". 2001. Sign. Albert Bertelsen. Olie på lærred. 56 x 46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2438/533Aarhus
Viera Collaro: Uden titel, 1964. Sign. Collaro med datering. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
2438/535Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2438/538Lyngby
Tor Bjurström: Parti fra havnen i Göteborg. Sign. Tor Bjurström. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2438/539Aarhus
Albert Bertelsen: "Frønnet træ". 2000. Sign. Albert Bertelsen. Olie på lærred. 52 x 42.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2438/545Aarhus
Richard Winther: Uden titel. Sign. R. Winther, 8-6-1949. Olie på malerpap. 53 x 38.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/547Lyngby
Jens Søndergaard: Parklandskab. Sign. JS 18. Olie på lærred monteret på plade. 22 x 31.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2438/548Aarhus
Albert Bertelsen: "Fjeldtåge, Færøerne" 1983. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/550Lyngby
Jens Søndergaard: Høstmotiv med kirke. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 90 x 124.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
2438/551Aarhus
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2438/554Aarhus
Peter Martensen: "Glas". Sign. på bagsiden med titel. Olie på lærred. 41 x 33.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2438/560Aarhus
Agnete Bjerre: Portræt af en kvinde. Sign. Agnete. Olie på lærred. 120 x 100.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2438/562Lyngby
Mogens Andersen: Syv kompositioner. Alle sign. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 21 x 15 - 41 x 29. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/565Lyngby
Thorbjørn Lausten: Uden titel, 1992. Sign. på bagsiden T. Lausten med datering. Akryl på lærred. 90 x 90.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/580Lyngby
Lis Zwick: "Antennemenneskene". Sign. Lis Zwick 1993. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 23 x 23.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/581Aarhus
Preben Wölck: Uden titel. 1947. Sign. Wölck. 47. Olie på lærred. 86 x 75.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2438/584Aarhus
Trine Skovgaard: "En pige i medvind". 1996. Sign. Trine Skovgaard. Olie på plade. 69 x 69.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/586Lyngby
Johannes Carstensen: Sneparti. Sign. Joh. C. Olie på lærred. 73 x 95.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/587Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/589Lyngby
Kaj Ejstrup: Model, 1934. Betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 65.
Vurdering :
2438/590Aarhus
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 160 x 75.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/592Lyngby
Karl Bovin: Landskab. Sign. Karl Bovin, 1942. Olie på lærred. 46 x 64.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/593Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/595Lyngby
Mogens Andersen: Otte kompositioner. Alle sign. Tusch på papir. Bladstørrelse 16 x 10 - 50 x 36. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/596Aarhus
Gregers Albrechtsen: "Not you again", 2021. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 65 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/598Lyngby
Viggo Rørup: Kystparti. Sign. V. Rørup 66. Olie på lærred. 65 x 81.
Vurdering :
2438/601Lyngby
Carl H. Fischer: Opstilling med blomster. Sign. Carl H. Fischer. Olie på lærred. 55 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/602Aarhus
Frede Christoffersen: "Sommer". 1966. Sign. F.C. 66. Olie på lærred. monteret på plade. 22 x 24.
Vurdering :
2438/604Lyngby
Johannes Carstensen: Mølle, ca. 1989. Sign. Joh. C. Olie på lærred. 80 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/605Aarhus
Marianne Rendbeck-Voetmann: Figurkomposition. Sign. MR 60. Olie på lærred. 61 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/607Lyngby
Nina Kleivan: "Allegrezza", 1988. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2438/608Aarhus
Jørgen Brynjolf: "Vinterdag". 1976. Sign. Brynjolf. Olie på lærred. 54 x 65.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2438/611Aarhus
Knud Erik Færgemann: "Fødselsdagsfest". 1976. Sign. KEF. Olie på lærred. 50 x 60.
Vurdering :
2438/613Lyngby
Troels Wörsel: Uden titel, 1976. Sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
2438/614Aarhus
Johnny Madsen: Uden titel. Sign. Johnny Madsen. Olie på lærred. 80 x 110.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Næste bud:
2438/616Lyngby
John Christensen: Liggende kvinde, ca. 1936. Betegnet på bagsiden. Olie på plade. 15 x 22.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2438/617Aarhus
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2438/623Lyngby
Nina Kleivan: "Iconologia II", 1986. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 65
Vurdering :
2438/626Aarhus
Rita Kernn-Larsen: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2438/629Aarhus
Esben Hanefelt Kristensen: Maria med jesusbarnet, 1993. Sign. monogram. Olie på masonit. 100 x 100.
Vurdering :
2438/631
Henry Heerup: To kompositioner. Begge sign. Blyant på papir. Lysmål 15 x 9. og 7,5 x 11. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Udgået
2438/634Lyngby
Sven Havsteen-Mikkelsen: "Knæl for livets Gud". Sign. SHM. Oliekridt på papir. Lysmål 16 x 20.
Vurdering :
2438/635Aarhus
Esben Hanefelt Kristensen: "Der er ikke mange der kender de kronede guldhøns hvilesteder". Olie på masonit. 100 x 100.
Vurdering :
2438/643Lyngby
Arthur Köpcke: Kam, 1969 Usign. Mixed media på plade med applikationer. 100 x 70.
Vurdering :
2438/644Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/646Lyngby
Nina Kleivan: "Iconologia I", 1986. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 65
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2438/651Aarhus
Kræsten Iversen: Bornholmsk klippekyst. Sign. K. I. Olie på lærred. 85 x 130.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2438/658Aarhus
Lars Dan: Opstilling med blomst. Sign. Lars Dan 05. Olie på papir monteret på lærred. 76 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2438/659Lyngby
Aage Gitz-Johansen: Mytologisk figur. Sign. monogram. Akvarel på papir. Bladstørrelse 63 x 48. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/660Lyngby
Aage Gitz-Johansen: Fugl. Sign. Gitzjoh. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 30 x 41. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: