2438/186
Samling på tolv hyacintglas. 19-20. årh. H. 18-22 cm. (12)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2438/185
Harald Jerichau: En agave ved et stengærde. Betegnet. J. samt verso betegnet Harald Jerichau. Olie på lærred monteret på træ. 26,5 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2438/184
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/183
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/182
To figurer af porcelæn. Royal Copenhagen. H. 12,5 og 15 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2438/181
To kinesiske lågbægre og en brushpot af bambus. Republik. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2438/180
Julius Paulsen: "Barnet mades". Sign. Jul. Paulsen 1914. Olie på lærred. 65,5 x 60,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2438/179
To kinesiske balusteformede lågvaser af porcelæn. Mærkede Kangxi, men 20. årh. H. 28 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2438/164
Chr. Benjamin Olsen: Marine med en brig, ibaggrunden et dampskib. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2438/175
Samling Ostindisk porcelæn, bestående af elleve div. tallerkner. Kangxi-Qianlong. (11)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2438/168
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2438/173
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2438/172
Stort kinesisk vaskefad af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. 20. årh. H. 12,5 cm. Diam. 40 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/171
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2438/170
William Lucas: En skolestue. Sign. W. Lucas 1879, Gouache og vandfarve på papir. Lysmål 54 x 78.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2438/169
Harald Pryn: Aftenskumring ved et husmandssted. Sign. Harald Pryn. Olie på lærred. 27 x 35,5.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2438/167
Viggo Pedersen: Gule kornmarker under blå himmel. Sign. Viggo Pedersen Skamstrup 1893. Olie på træ. 24 x 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2438/166
Sir John Arnesby Brown: "The Grey Willows". Landskab med grå piletræer. Sign. Arnesby Brown. Olie på lærred. 30,5 x 39,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2438/163
S. C. Bjulf: Fiskerkoner og handlende på Gammel Strand. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 45 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2438/159
Holger Lübbers: Marine med skibe ud for en kyst. Sign. H. Lübbers 1902. 35 x 59.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/162
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2438/161
Jan Rawicz: Vinterparti fra Warszawa med en hestetrukken trojka. Sign. Jan Rawicz. Olie på lærred. 35 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2438/157
Emmy Thornam: Blomstrende skovbund. Sign. Emmy Thornam. Olie på lærred. 37 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2438/160
Christian Mølsted: Fiskere, der trækker en kutter i land. Sign. Chr. Mølsted 26/9 88. Olie på lærred monteret på lærred. 30 x 41.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2438/156
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2438/158
Anna Ancher: “Læsende gammel kone”. Opus 1. Tryksign. A. A. 96. Radering. Lysmål 20,5 x 16.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2438/151
Johannes Larsen: “Forarbejde til Skovsneppen”. 1926. Sign. monogram med blyant. Træsnit. Bladstørrelse 28×20. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2438/152
Karl Jensen: Ved lektierne. 1910. Sign. K. J. Olie på malepap. 29,5 x 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2438/155
Johannes Meyer Andersen: Romersk gadeparti. Sign. Meyer Andersen, Roma. Italien. Olie på lærred. 53 x 66,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2438/154
Victor Qvistorff: "Fra Kullen". Sign. V. Q. 1928. Olie på malepap. 22 x 31,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2438/153
Dansk maler, 20. årh.s begyndelse: En nøgen kvindelig model. Usigneret. Olie på lærred. 75 x 45. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2438/147
Et par kinesiske skæringer af forgyldt træ. Sen Qing/Republik. 73 x 17 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2438/145
Johannes Larsen: “Hare”. 1904. Sign. monogram med blyant. Træsnit på papir. Bladstørrelse 20 x 28. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2438/139
Johannes Larsen: En troldand. Sign. monogram med blyant. Træsnit. Bladstørrelse 20×28. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2438/141
Thailandsk figur af forgyldt bronze i form af mediterende Naga Buddha. 19. årh. H. 44 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2438/133
Julius Paulsen: Modellen tager et hvil på den grønne sofa. Sign. J. P. 1913. Olie på træ. 28 x 38.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2438/135
“Guldvifte” Middags- og kaffeservice af porcelæn. Royal Copenhagen. (65)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2438/123
Lille kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i emaljefarver, Guangxu (1875-1908). H. 6 cm Diam. 10 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2438/129
Hippolyte Moreau (1832-1927), efter: Figur af bronze i form af en "Bakantinde", på sokkel af rød marmor. 20. årh. H. 48,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2438/127
Vilhelm Arnesen: Sejlskibe i Sundet ud for Kronborg. Sign. Vilh. Arnesen 1923. 38,5 x 62.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2438/121
Harald Kjær: En rygvendt model. Usigneret. Olie på papir monteret på plade. Lysmål 53 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2438/117
Russisk kratervase af porcelæn, dekoreret i farver og guld på hvid grund. 19. årh. H. 14,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2438/115
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2438/111
Russisk dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld. Anno 1888. Danske urkæde af 14 kt. guld og æske medfølger. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
2438/109
Vilhelm Kyhn: Udsigt over et landskab med Dannebrog. Usigneret. Olie på lærred. 23 x 33.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2438/105
Fanny Garde: Vase af porcelæn. Sign. F. Garde, 1813/26. B&G, 1915-1928. H. 29,5 cm. Senere monteret til lampe, H. 57 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2438/103
Dansk maler, 19. årh: En hvid rose. Usigneret. Olie på malepap. 12,5 x 10,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2438/99
Svungen ligeknækket bakke af sterlingsølv med signatur-graveringer (til Margot Lander). A. Michelsen. Vægt 1036 g. Diam. 36 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2438/97
William Hughes: Opstilling med druer, frugt og fuglevildt. Sign. W. Hughes 1866. Olie på lærred. 51 x 68.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2438/95
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2438/93
Harald Slott-Møller, Christian Joachim: Stor egern vase af fajance, 762/511 Aluminia. H. 38 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2438/91
Julius Paulsen: Siddende model. Sign. J. P. Olie på lærred. 60 x 44.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2438/89
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2438/87
Et par danske barok stager af messingmalm, ca. 1700. H. 21,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2438/85
Wilhelm Marstrand: Portræt af en ung italiensk dreng. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 26,5 x 23.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2438/83
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2438/75
Dansk barok strøbøsse af sølv. Mester Peter Brock Brockmand, borgerskab 1739. Randers. Vægt 232 g. H. 19 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2438/81
Stor fransk olivenkrukke af delvis glaseret brændt ler, stemplet Poterie de la Madeleine Anduze, 20. årh. H. 120 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2438/69
Mureske af sølv med håndtag af træ, støbt med palmette. Københavns bymærke 1925. Vægt ialt 525 g. L. ca. 31 cm. B. 20 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2438/77
Tyrkisk kiste af mørkt træ med beslag af messing. Ca. 1900. H. 80. L. 145. D. 63.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2438/79
Dansk maler, 19. årh.: Opstilling med druer, ferskner og nødder på en træstub. Usigneret. Olie på lærred. 67 x 53.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2438/71
Fransk kaminur af forgyldt bronze, urhus med stående kvinde i renaissance dragt. 19. årh.s midte. H. 49. B. 38. D. 14.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK