2438/146
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
2438/145
Johannes Larsen: “Hare”. 1904. Sign. monogram med blyant. Træsnit på papir. Bladstørrelse 20 x 28. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2438/144
Lågkrukke af porcelæn, dekoreret i overglasurfarver og guld. Juliane Maries mærke. Royal Copenhagen. H. 35.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2438/139
Johannes Larsen: En troldand. Sign. monogram med blyant. Træsnit. Bladstørrelse 20×28. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK -
2438/143
To kirkestager af messing med blomster af glaseret keramik. 20. årh. H. 29,5 og 30,5. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/142
Peter Nicolaisen: Efterårskov ved Graasten. Sign. PN. Olie på lærred. 91 x 57.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2438/141
Thailandsk figur af forgyldt bronze i form af mediterende Naga Buddha. 19. årh. H. 44 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2438/133
Julius Paulsen: Modellen tager et hvil på den grønne sofa. Sign. J. P. 1913. Olie på træ. 28 x 38.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2438/138
Kinesisk vase af stentøj, dekoreret i emaljefarver med kampscene. Mærket. 20. årh.s begyndelse. H. 56.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2438/130
Niels Skovgaard: Englene viser sig for hyrderne på marken. Usigneret. Olie på træ. 38 x 55.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2438/137
Skrin af porcelæn, dekoreret med bemalet landskab samt grållig glasur med guld. Bing & Grøndahl. H. 5,5. L. 11. B. 5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2438/136
A. Jacobsen: Parti med græssende køer på en eng. Sign. A. Jacobsen. Olie på lærred. 20 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/135
“Guldvifte” Middags- og kaffeservice af porcelæn. Royal Copenhagen. (65)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2438/134
Italiensk ikon forestilende Jesu korsfæstelse. Tempera på lærred monteret på træ. 19. årh. 34 x 23.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
2438/132
Kinesisk silkebroderi med talrige børn, bort af brokadestof. 20. årh.s begyndelse. Broderi 62 x 33.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2438/131
Vurdering :
1.500–2.400 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2438/123
Lille kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i emaljefarver, Guangxu (1875-1908). H. 6 cm Diam. 10 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2438/129
Hippolyte Moreau (1832-1927), efter: Figur af bronze i form af en "Bakantinde", på sokkel af rød marmor. 20. årh. H. 48,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2438/128
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2438/127
Vilhelm Arnesen: Sejlskibe i Sundet ud for Kronborg. Sign. Vilh. Arnesen 1923. 38,5 x 62.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2438/126
Fem kinesiske snusflasker af hhv. sten, porcelæn, cloisonné og glas. 20.-21. årh. H. 5,5-9. (5)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2438/121
Harald Kjær: En rygvendt model. Usigneret. Olie på papir monteret på plade. Lysmål 53 x 48.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2438/125
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2438/124
Eugene de Blaas, efter: "No Love Without Envy". Betegnet n. E.V. Blaas. Olie på lærred. 21 x 28.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2438/122
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2438/120
Kinesisk plakette af porcelæn, dekoreret med pæoner. Monteret i ramme. 20. årh. Lysmål 39 x 28,5.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2438/119
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/118
Konrad Petrides: Parti fra Alperne. Sign. K. Petrides. Olie på lærred. 22 x 26.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2438/112
August Tørsleff: Barneportræt. Sign. Aug. Tørsleff. Olie på lærred. 35 x 29.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2438/117
Russisk kratervase af porcelæn, dekoreret i farver og guld på hvid grund. 19. årh. H. 14,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2438/116
Karabagh løber, Kaukasus. Design med "sunburst" medaljoner på mørk bund . 20. årh.s begyndelse. 483 x 113.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2438/115
Ole Ring: "Ammeup ved Tryggevælde Aa". Sign. Ole Ring. Olie på lærred. 30 x 45.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2438/114
Cylindrisk kandisskrin af turkisfarvet opalineglas med montering af messing. Ca. 1900. H. 10. Diam. 7.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2438/111
Russisk dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld. Anno 1888. Danske urkæde af 14 kt. guld og æske medfølger. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
2438/113
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2438/106
Laurits Tuxen: "Paula 2 Aar gl." Sign LT. Pastel på papir monteret på lærred. Lysmål 26,5 x 44,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2438/110
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2438/109
Vilhelm Kyhn: Udsigt over et landskab med Dannebrog. Usigneret. Olie på lærred. 23 x 33.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2438/108
Kandisskrin af rosafarvet glas med affasede hjørner. Cenedese, Murano. 20. årh. H. 10,5. L. 13. B. 8,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2438/107
Giuseppe D'Aste: "Ronde d’enfants dans la neige" Sign. J D'Aste. Skulptur af patineret bronze og marmor. H. 25. L. 41.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2438/105
Fanny Garde: Vase af porcelæn. Sign. F. Garde, 1813/26. B&G, 1915-1928. H. 29,5 cm. Senere monteret til lampe, H. 57 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2438/104
Et sæt på tre franske indskudsborde af patineret messing og marmor. 20. årh. H. 40-46. L. 31-61. B. 30,5. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2438/103
Dansk maler, 19. årh: En hvid rose. Usigneret. Olie på malepap. 12,5 x 10,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2438/102
"Flora Danica". Chokoladekop og kagetallerken af porcelæn, dekorerede i farver og guld. Royal Copenhagen. (2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2438/96
Ovalt fad samt rundt fad af sølv. Udført hos Cohr 20. årh. H. 4,6. (2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2438/99
Svungen ligeknækket bakke af sterlingsølv med signatur-graveringer (til Margot Lander). A. Michelsen. Vægt 1036 g. Diam. 36 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2438/101
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/100
Niels Simonsen: Soldater til hest i kamp. Sign. N. Simonsen, 1860. Olie på lærred. 30 x 47.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2438/98
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/97
William Hughes: Opstilling med druer, frugt og fuglevildt. Sign. W. Hughes 1866. Olie på lærred. 51 x 68.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2438/95
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2438/94
Laurits Tuxen: Marine med solstrejf over vandet. Sign. LT 96. Olie på lærred monteret på træ. 17 x 24.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
29.000 DKK -
2438/93
Harald Slott-Møller, Christian Joachim: Stor egern vase af fajance, 762/511 Aluminia. H. 38 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2438/92
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2438/91
Julius Paulsen: Siddende model. Sign. J. P. Olie på lærred. 60 x 44.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2438/90
Prydvase af grønpatineret kobber, dekoreret med guirlander. A. Wilson, Aarhus. 20. årh.s begyndelse. H. 54.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2438/89
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2438/88
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse.: Interiør fra Carl Holsøes hjem. Usigneret. Olie på lærred. 79 x 69.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2438/87
Et par danske barok stager af messingmalm, ca. 1700. H. 21,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2438/86
Louis XVI hjørneskab af fyrretræ, to-delt, front med to døre. 18. årh.s slutning. H. 227. B. 102. D. 57 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2438/85
Wilhelm Marstrand: Portræt af en ung italiensk dreng. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 26,5 x 23.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2438/84
En samling bordsølv bestående af sidetallerken, ovalt fad samt større rundt fad. 20. årh. (3)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK