2438/209
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2438/206
Dansk officersesponton M/1734 samt stormpike ca. 1808. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2438/205
En samling danske blankvåben. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2438/203
Sort dansk? 1700-tals brystplade for rytter. (1)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2438/202
En kopi af en pålstav på skaft. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2438/193
En samling klinger til palasker. (7)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2438/201
En dansk, en fransk og en tysk sabel. (3)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2438/200
Kinesisk balusterformet vase af porcelæn, dekoreret i farver med landskab. 20. årh. H. 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/198
En dansk faskinkniv samt en dansk? sabel. (2)
Vurdering :
7.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2438/197
Tre danske fodfolksabler. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2438/196
Svensk entrebil M/1780. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2438/195
To sabler og en hirschfænger. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2438/194
To danske gravkors og en hirschfænger. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2438/165
Flora Heilmann: Voksende lilla primula. Sign. Fl. Heilman 1912. Olie på lærred. 24 x 31,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2438/191
Kinesisk wucai krukke, i underglasur blå og emaljefarver. Shunzi (1644-1661). H. 30,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2438/190
Johannes Larsen: En bekkasin. Sign. Johannes Larsen samt tryksign monogram 1920. Træsnit på japanpapir. Lysmål 37,5 x 26.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2438/192
Fire bajonetter. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2438/189
To kinesiske vaser, cylindriske, dekorerede i emaljefarver. Republik. Nu monterede til lamper. H. ekskl. montering 27 og 27,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2438/188
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2438/187
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2438/186
Samling på tolv hyacintglas. 19-20. årh. H. 18-22 cm. (12)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2438/178
Ludvig Kabell: Fjordparti i aftenlys. Sign. L. Kabell. Olie på lærred. 42 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2438/185
Harald Jerichau: En agave ved et stengærde. Betegnet. J. samt verso betegnet Harald Jerichau. Olie på lærred monteret på træ. 26,5 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2438/184
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/183
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/182
To figurer af porcelæn. Royal Copenhagen. H. 12,5 og 15 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2438/177
Carl Fischer: Husgavle. Sign. Carl Fischer. Olie på lærred. 68 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2438/181
To kinesiske lågbægre og en brushpot af bambus. Republik. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2438/180
Julius Paulsen: "Barnet mades". Sign. Jul. Paulsen 1914. Olie på lærred. 65,5 x 60,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2438/179
To kinesiske balusteformede lågvaser af porcelæn. Mærkede Kangxi, men 20. årh. H. 28 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2438/164
Chr. Benjamin Olsen: Marine med en brig, ibaggrunden et dampskib. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2438/176
S. C. Bjulf: Fiskerkoner og handlende på Gl. Strand. Sign. S. Bjulf. Olie på lærred. 55 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2438/175
Samling Ostindisk porcelæn, bestående af elleve div. tallerkner. Kangxi-Qianlong. (11)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2438/174
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2438/168
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2438/173
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2438/172
Stort kinesisk vaskefad af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. 20. årh. H. 12,5 cm. Diam. 40 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/171
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2438/170
William Lucas: En skolestue. Sign. W. Lucas 1879, Gouache og vandfarve på papir. Lysmål 54 x 78.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2438/169
Harald Pryn: Aftenskumring ved et husmandssted. Sign. Harald Pryn. Olie på lærred. 27 x 35,5.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2438/167
Viggo Pedersen: Gule kornmarker under blå himmel. Sign. Viggo Pedersen Skamstrup 1893. Olie på træ. 24 x 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2438/166
Sir John Arnesby Brown: "The Grey Willows". Landskab med grå piletræer. Sign. Arnesby Brown. Olie på lærred. 30,5 x 39,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2438/163
S. C. Bjulf: Fiskerkoner og handlende på Gammel Strand. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 45 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2438/159
Holger Lübbers: Marine med skibe ud for en kyst. Sign. H. Lübbers 1902. 35 x 59.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/162
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2438/161
Jan Rawicz: Vinterparti fra Warszawa med en hestetrukken trojka. Sign. Jan Rawicz. Olie på lærred. 35 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2438/157
Emmy Thornam: Blomstrende skovbund. Sign. Emmy Thornam. Olie på lærred. 37 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2438/160
Christian Mølsted: Fiskere, der trækker en kutter i land. Sign. Chr. Mølsted 26/9 88. Olie på lærred monteret på lærred. 30 x 41.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2438/156
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2438/158
Anna Ancher: “Læsende gammel kone”. Opus 1. Tryksign. A. A. 96. Radering. Lysmål 20,5 x 16.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2438/151
Johannes Larsen: “Forarbejde til Skovsneppen”. 1926. Sign. monogram med blyant. Træsnit. Bladstørrelse 28×20. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2438/152
Karl Jensen: Ved lektierne. 1910. Sign. K. J. Olie på malepap. 29,5 x 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2438/155
Johannes Meyer Andersen: Romersk gadeparti. Sign. Meyer Andersen, Roma. Italien. Olie på lærred. 53 x 66,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2438/140
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2438/154
Victor Qvistorff: "Fra Kullen". Sign. V. Q. 1928. Olie på malepap. 22 x 31,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2438/153
Dansk maler, 20. årh.s begyndelse: En nøgen kvindelig model. Usigneret. Olie på lærred. 75 x 45. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2438/149
Fransk konsolur af forgyldt bronze, ved urhus stående yngling og søjle. 19. årh.s første halvdel. H. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2438/150
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2438/147
Et par kinesiske skæringer af forgyldt træ. Sen Qing/Republik. 73 x 17 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2438/148
Emmery Rondahl: Roligt kystlandskab med udsigt til bjerge. Sign. Olie på lærred. 53 x 70.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2438/146
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
2438/145
Johannes Larsen: “Hare”. 1904. Sign. monogram med blyant. Træsnit på papir. Bladstørrelse 20 x 28. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK