2438/251
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/266
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2438/265
En grønlandsk etnografisk samling. Ca. 40 dele.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2438/264
Et par bordlamper af messing. H. ekskl. montering 63 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2438/263
Johan Neumann: Parti fra Asserbo strand. Sign. Joh. Neumann. Olie på lærred. 32 x 50.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Ikke solgt
2438/262
Poul Friis Nybo: Interiør med en rygvendt kvinde siddende ved et bord. Sign. Friis Nybo. Olie på lærred. 32 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/257
Kinesisk eksport pletsølv tekande. Ca. 1900. Vægt 312 g. H. 13 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2438/261
Wilhelm Marstrand: Den lille mades. Usigneret. Bly og pen på papir monteret på papir. Bladstørrelse 20 x 16.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2438/260
Herman Alfred Wahlberg: Aftenparti med en spadserende person ved en skovvej. Sign. Olie på træ. 33 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2438/259
Christian Eckardt: Parti fra Spalato Bugten ved Dalmatien, Kroatien. Sign. Olie på lærred monteret på plade. 32 x 40.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2438/258
Charlotte Frimodt: En blomstrende fuchsiagren. Sign. Ch. F. Olie på lærred. 33 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/256
Harald Schumacher: Parti fra Capri med udsigt til Vesuv. Sign. H. S. Olie på lærred monteret på malepap. 21 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/255
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2438/254
Harald Schumacher: Udsigt fra en pergola med udsigt til Vesuv. Sign. HS. Olie på malepap. 18 x 26.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2438/252
Et par rokokoform stager af forgyldt bronze, 19. årh.s slutning. H. 24,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2438/250
Dansk pallask M/1789 uden skede samt prøjsisk faskinkniv M/1841. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2438/249
Helge Helme: Portræt af en pige. Sign. H. Helme 44. Olie på lærred. 56 x 47.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2438/248
Emmy Thornam: Opstilling med blomster i en vase. Sign. E. Thornam. Olie på lærred. 28 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2438/244
Kinesisk skæring af forgyldt træ. Sen Qing/Republik. 44 x 30 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2438/246
Anton Thorenfeld: "Strandbillede fra Hellebæk med Kronborg". Sign. Olie på lærred. 29 x 45,5. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2438/247
Samling af seks diverse glas. Tyskland, Holland/England og antagelig Danmark. 18.-19. årh. H. 11,3-16,2 cm. (6)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2438/245
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en herre i blå kåbe og kalot. Usigneret. Olie på lærred. 79 x 64.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2438/224
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2438/243
Kinesisk skæring af forgyldt træ, sen Qing/Republik. 44 x 30 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2438/242
“Musselmalet” Kaffeservice samt diverse dele af porcelæn, dekorerede i underglasur blå. Royal Copenhagen. (36)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2438/241
Lampe af bronze, stamme i form af kvinde i klassiske gevandter. 20. årh. H. 40/72 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2438/240
"Blå Mega Riflet" service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (33)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2438/239
To kinesiske vaser af porcelæn, balusterformede, dekorerede i emaljefarver. Sen Qing/Republik. H. 43 og 44 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2438/237
Jubilæumsskeer, flere af forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde, A. Michelsen m.fl. (10)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2438/238
Russisk ikon med fremstilling af Forklarelsen på Bjerget. Tempera på træpanel. 19. årh. 71 x 64. A5
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2438/236
Kinesisk Imari skål, Qing 18. årh. H. 10 cm Diam. 23 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/235
Tre kinesiske cloisonné effekter, 19-20. årh. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2438/234
Illuminationsglas af grønt glas, optisk drejet. Holmegaard, ca. 1850. H. 9,5 cm. Diam. 6,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2438/233
Bencharong tazza af porcelæn, dekoreret i farver og guld, 19. årh. H. 6 cm Diam. 12,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2438/232
Tre par Næstved stager af messingmalm, 18/19. årh. (6)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2438/231
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2438/230
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/229
Vurdering :
1.500–2.400 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2438/228
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2438/227
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2438/226
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2438/225
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2438/223
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2438/204
To danske skibssabler M/1882 i skeder. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2438/199
S. C. Bjulf: Blomsterhandlere ved Højbro Plads. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 48 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2438/222
Dansk bajonet M/1867, 5 floretter, 1 fægtesabel og en ishakke. (8)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2438/221
Samling på 7 tsubaer af jern og messing, smedet med forskellig dekoration. Edo og senere. (7)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2438/220
Gerhard Henning: Nikkedukken " Ane Mari ". Royal Copenhagen. H. 31 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2438/219
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2438/218
Tre ottomanske patronholdere samt marrokansk krudthorn og en nyere japansk kniv. (5)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2438/217
Tre Luristandolke i bronze. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2438/216
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2438/212
Gerhard Henning: "Eventyr II" figurgruppe af porcelæn, dekoreret i farver og guld. 1586. Royal Copenhagen. H. 23,5 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2438/213
God hjortetaksøkse med skafthul gennem stedet hvor en sidegren udgår fra stammen. Ca. 25,5 cm. lang.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2438/215
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/214
Gerhard Henning: Badende pige. Figur af porcelæn. 2428. Juliane Marie mærke. Royal Copenhagen. H. 33 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2438/208
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2438/211
Gerhard Henning: "Eventyr I" figurgruppe af porcelæn. 1476. Royal Copenhagen. H. 22 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2438/210
Thailandske dansere. Figurgruppe af stentøj. LLadro, Spanien. 20. årh. H. 49 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2438/207
Kinesisk famille verte krukke. Kangxi (1662-1722). H. 29,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2438/209
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2438/206
Dansk officersesponton M/1734 samt stormpike ca. 1808. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK