2438/180Lyngby
Julius Paulsen: "Barnet mades". Sign. Jul. Paulsen 1914. Olie på lærred. 65,5 x 60,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2438/181Lyngby
To kinesiske lågbægre og en brushpot af bambus. Republik. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2438/182Lyngby
To figurer af porcelæn. Royal Copenhagen. H. 12,5 og 15 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/183Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2438/184Lyngby
Barok skrin af egetræ med rester af maling, besalg og lås af jern. Danmark 18/19. årh. H. 21 cm L/B. 43 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2438/185Lyngby
Harald Jerichau: En agave ved et stengærde. Betegnet. J. samt verso betegnet Harald Jerichau. Olie på lærred monteret på træ. 26,5 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/186Lyngby
Samling på tolv hyacintglas. 19-20. årh. H. 18-22 cm. (12)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2438/187Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2438/188Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/189Lyngby
To kinesiske vaser, cylindriske, dekorerede i emaljefarver. Republik. Nu monterede til lamper. H. ekskl. montering 27 og 27,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/190Lyngby
Johannes Larsen: En sneppe. Sign. Johannes Larsen samt tryksign monogram 1920. Træsnit på japanpapir. Lysmål 37,5 x 26.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2438/191Lyngby
Kinesisk wucai krukke, i underglasur blå og emaljefarver. Shunzi (1644-1661). H. 30,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2438/192Lyngby
Fire bajonetter. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/193Lyngby
En samling klinger til palasker. (7)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/194Lyngby
To danske gravkors og en hirschfænger. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/195Lyngby
To sabler og en hirschfænger. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/196Lyngby
Svensk entrebil M/1780. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/197Lyngby
Tre danske fodfolksabler. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/198Lyngby
En dansk faskinkniv samt en dansk? sabel. (2)
Vurdering :
7.000 DKK Næste bud:
2438/199Lyngby
S. C. Bjulf: Blomsterhandlere ved Højbro Plads. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 48 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/200Aarhus
Kinesisk balusterformet vase af porcelæn, dekoreret i farver med landskab. 20. årh. H. 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2438/201Lyngby
En dansk, en fransk og en tysk sabel. (3)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2438/202Lyngby
En kopi af en pålstav på skaft. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/203Lyngby
Sort dansk? 1700-tals brystplade for rytter. (1)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2438/204Lyngby
To danske skibssabler M/1882 i skeder. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/205Lyngby
En samling danske blankvåben. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/206Lyngby
Dansk officersesponton M/1734 samt stormpike ca. 1808. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/207Lyngby
Kinesisk famille verte krukke. Kangxi (1662-1722). H. 29,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2438/208Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2438/209Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2438/210Lyngby
Thailandske dansere. Figurgruppe af stentøj. LLadro, Spanien. 20. årh. H. 49 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2438/211Lyngby
Gerhard Henning: "Eventyr I" figurgruppe af porcelæn. 1476. Royal Copenhagen. H. 22 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2438/212Lyngby
Gerhard Henning: "Eventyr II" figurgruppe af porcelæn, dekoreret i farver og guld. 1586. Royal Copenhagen. H. 23,5 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/213Lyngby
God hjortetaksøkse med skafthul gennem stedet hvor en sidegren udgår fra stammen. Ca. 25,5 cm. lang.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2438/214Lyngby
Gerhard Henning: Badende pige. Figur af porcelæn. 2428. Juliane Marie mærke. Royal Copenhagen. H. 33 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2438/215Aarhus
Godfred Christensen: Parti fra Dollerup Bakker. Sign. G.C. 12, Dollerup. Olie på lærred. 51 x 75.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/216Aarhus
Viggo Langer: Gadeparti med brosten. Sign. Viggo Langer 1912. Olie på lærred. 51 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/217Lyngby
Tre Luristandolke i bronze. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/218Lyngby
Tre ottomanske patronholdere samt marrokansk krudthorn og en nyere japansk kniv. (5)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2438/219Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2438/220Lyngby
Gerhard Henning: Nikkedukken " Ane Mari ". Royal Copenhagen. H. 31 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2438/221Lyngby
Samling på 7 tsubaer af jern og messing, smedet med forskellig dekoration. Edo og senere. (7)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2438/222Lyngby
Dansk bajonet M/1867, 5 floretter, 1 fægtesabel og en ishakke. (8)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/223Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2438/224Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2438/225Aarhus
Laurits Sørensen: Marine med skibe på havet. Sign. Laurits Sørensen. Olie på lærred. 33 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/226Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2438/227Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2438/228Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2438/229Aarhus
Vurdering :
1.500–2.400 DKK Næste bud:
2438/230Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2438/231Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2438/232Lyngby
Tre par Næstved stager af messingmalm, 18/19. årh. (6)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2438/233Lyngby
Bencharong tazza af porcelæn, dekoreret i farver og guld, 19. årh. H. 6 cm Diam. 12,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2438/234Lyngby
Illuminationsglas af grønt glas, optisk drejet. Holmegaard, ca. 1850. H. 9,5 cm. Diam. 6,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/235Lyngby
Tre kinesiske cloisonné effekter, 19-20. årh. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2438/236Lyngby
Kinesisk Imari skål, Qing 18. årh. H. 10 cm Diam. 23 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2438/237Lyngby
Jubilæumsskeer, flere af forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde, A. Michelsen m.fl. (10)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2438/238Lyngby
Russisk ikon med fremstilling af Forklarelsen på Bjerget. Tempera på træpanel. 19. årh. 71 x 64. A5
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/239Lyngby
To kinesiske vaser af porcelæn, balusterformede, dekorerede i emaljefarver. Sen Qing/Republik. H. 43 og 44 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2438/240Lyngby
"Blå Mega Riflet" service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (33)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/241Lyngby
Lampe af bronze, stamme i form af kvinde i klassiske gevandter. 20. årh. H. 40/72 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: