2438/224
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2438/243
Kinesisk skæring af forgyldt træ, sen Qing/Republik. 44 x 30 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2438/242
“Musselmalet” Kaffeservice samt diverse dele af porcelæn, dekorerede i underglasur blå. Royal Copenhagen. (36)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2438/241
Lampe af bronze, stamme i form af kvinde i klassiske gevandter. 20. årh. H. 40/72 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2438/240
"Blå Mega Riflet" service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (33)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2438/239
To kinesiske vaser af porcelæn, balusterformede, dekorerede i emaljefarver. Sen Qing/Republik. H. 43 og 44 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2438/237
Jubilæumsskeer, flere af forgyldt sterlingsølv med emaljearbejde, A. Michelsen m.fl. (10)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2438/238
Russisk ikon med fremstilling af Forklarelsen på Bjerget. Tempera på træpanel. 19. årh. 71 x 64. A5
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2438/236
Kinesisk Imari skål, Qing 18. årh. H. 10 cm Diam. 23 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/235
Tre kinesiske cloisonné effekter, 19-20. årh. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2438/234
Illuminationsglas af grønt glas, optisk drejet. Holmegaard, ca. 1850. H. 9,5 cm. Diam. 6,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2438/233
Bencharong tazza af porcelæn, dekoreret i farver og guld, 19. årh. H. 6 cm Diam. 12,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2438/232
Tre par Næstved stager af messingmalm, 18/19. årh. (6)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2438/230
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/228
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2438/227
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2438/223
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2438/204
To danske skibssabler M/1882 i skeder. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2438/199
S. C. Bjulf: Blomsterhandlere ved Højbro Plads. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 48 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2438/221
Samling på 7 tsubaer af jern og messing, smedet med forskellig dekoration. Edo og senere. (7)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2438/220
Gerhard Henning: Nikkedukken " Ane Mari ". Royal Copenhagen. H. 31 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2438/219
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2438/218
Tre ottomanske patronholdere samt marrokansk krudthorn og en nyere japansk kniv. (5)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2438/217
Tre Luristandolke i bronze. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2438/216
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2438/212
Gerhard Henning: "Eventyr II" figurgruppe af porcelæn, dekoreret i farver og guld. 1586. Royal Copenhagen. H. 23,5 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2438/213
God hjortetaksøkse med skafthul gennem stedet hvor en sidegren udgår fra stammen. Ca. 25,5 cm. lang.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2438/215
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/214
Gerhard Henning: Badende pige. Figur af porcelæn. 2428. Juliane Marie mærke. Royal Copenhagen. H. 33 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2438/208
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2438/211
Gerhard Henning: "Eventyr I" figurgruppe af porcelæn. 1476. Royal Copenhagen. H. 22 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2438/210
Thailandske dansere. Figurgruppe af stentøj. LLadro, Spanien. 20. årh. H. 49 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2438/207
Kinesisk famille verte krukke. Kangxi (1662-1722). H. 29,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2438/209
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2438/206
Dansk officersesponton M/1734 samt stormpike ca. 1808. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2438/205
En samling danske blankvåben. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2438/203
Sort dansk? 1700-tals brystplade for rytter. (1)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2438/202
En kopi af en pålstav på skaft. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2438/193
En samling klinger til palasker. (7)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2438/201
En dansk, en fransk og en tysk sabel. (3)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2438/200
Kinesisk balusterformet vase af porcelæn, dekoreret i farver med landskab. 20. årh. H. 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/198
En dansk faskinkniv samt en dansk? sabel. (2)
Vurdering :
7.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2438/194
To danske gravkors og en hirschfænger. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2438/165
Flora Heilmann: Voksende lilla primula. Sign. Fl. Heilman 1912. Olie på lærred. 24 x 31,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2438/191
Kinesisk wucai krukke, i underglasur blå og emaljefarver. Shunzi (1644-1661). H. 30,5 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2438/190
Johannes Larsen: En bekkasin. Sign. Johannes Larsen samt tryksign monogram 1920. Træsnit på japanpapir. Lysmål 37,5 x 26.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2438/192
Fire bajonetter. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2438/186
Samling på tolv hyacintglas. 19-20. årh. H. 18-22 cm. (12)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2438/178
Ludvig Kabell: Fjordparti i aftenlys. Sign. L. Kabell. Olie på lærred. 42 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2438/185
Harald Jerichau: En agave ved et stengærde. Betegnet. J. samt verso betegnet Harald Jerichau. Olie på lærred monteret på træ. 26,5 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2438/184
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/183
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/182
To figurer af porcelæn. Royal Copenhagen. H. 12,5 og 15 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2438/177
Carl Fischer: Husgavle. Sign. Carl Fischer. Olie på lærred. 68 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2438/180
Julius Paulsen: "Barnet mades". Sign. Jul. Paulsen 1914. Olie på lærred. 65,5 x 60,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2438/179
To kinesiske balusteformede lågvaser af porcelæn. Mærkede Kangxi, men 20. årh. H. 28 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2438/164
Chr. Benjamin Olsen: Marine med en brig, ibaggrunden et dampskib. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2438/175
Samling Ostindisk porcelæn, bestående af elleve div. tallerkner. Kangxi-Qianlong. (11)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2438/174
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2438/168
A. Andersen-Lundby: Parti Bagsværd Sø med en pige gående langs vejen. Usigneret. Olie på lærred. 32 x 45,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2438/172
Stort kinesisk vaskefad af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. 20. årh. H. 12,5 cm. Diam. 40 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2438/169
Harald Pryn: Aftenskumring ved et husmandssted. Sign. Harald Pryn. Olie på lærred. 27 x 35,5.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt