2438/240Lyngby
"Blå Mega Riflet" service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (33)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/241Lyngby
Lampe af bronze, stamme i form af kvinde i klassiske gevandter. 20. årh. H. 40/72 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2438/242Lyngby
“Musselmalet” Kaffeservice samt diverse dele af porcelæn, dekorerede i underglasur blå. Royal Copenhagen. (36)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/243Lyngby
Kinesisk skæring af forgyldt træ, sen Qing/Republik. 44 x 30 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2438/244Lyngby
Kinesisk skæring af forgyldt træ. Sen Qing/Republik. 44 x 30 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2438/245Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en herre i blå kåbe og kalot. Usigneret. Olie på lærred. 79 x 64.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2438/246Aarhus
Anton Thorenfeld: "Strandbillede fra Hellebæk med Kronborg". Sign. Olie på lærred. 29 x 45,5. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2438/247Lyngby
Samling af seks diverse glas. Tyskland, Holland/England og antagelig Danmark. 18.-19. årh. H. 11,3-16,2 cm. (6)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2438/248Aarhus
Emmy Thornam: Opstilling med blomster i en vase. Sign. E. Thornam. Olie på lærred. 28 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/249Aarhus
Helge Helme: Portræt af en pige. Sign. H. Helme 44. Olie på lærred. 56 x 47.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2438/250Lyngby
Dansk pallask M/1789 uden skede samt prøjsisk faskinkniv M/1841. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/251Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/252Lyngby
Et par rokokoform stager af forgyldt bronze, 19. årh.s slutning. H. 24,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/253Aarhus
Aage Lippert: Kystparti fra Skagen. Sign. Aa. Lippert. Olie på lærred. 67 x 67.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2438/254Aarhus
Harald Schumacher: Udsigt fra en pergola med udsigt til Vesuv. Sign. HS. Olie på malepap. 18 x 26.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2438/255Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2438/256Aarhus
Harald Schumacher: Parti fra Capri med udsigt til Vesuv. Sign. H. S. Olie på lærred monteret på malepap. 21 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/257Lyngby
Kinesisk eksport pletsølv tekande. Ca. 1900. Vægt 312 g. H. 13 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/258Aarhus
Charlotte Frimodt: En blomstrende fuchsiagren. Sign. Ch. F. Olie på lærred. 33 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/259Aarhus
Christian Eckardt: Parti fra Spalato Bugten ved Dalmatien, Kroatien. Sign. Olie på lærred monteret på plade. 32 x 40.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2438/260Aarhus
Herman Alfred Wahlberg: Aftenparti med en spadserende person ved en skovvej. Sign. Olie på træ. 33 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/261Aarhus
Wilhelm Marstrand: Den lille mades. Usigneret. Bly og pen på papir monteret på papir. Bladstørrelse 20 x 16.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2438/262Aarhus
Poul Friis Nybo: Interiør med en rygvendt kvinde siddende ved et bord. Sign. Friis Nybo. Olie på lærred. 32 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/263Aarhus
Johan Neumann: Parti fra Asserbo strand. Sign. Joh. Neumann. Olie på lærred. 32 x 50.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud:
2438/264Lyngby
Et par bordlamper af messing. H. ekskl. montering 63 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2438/265Lyngby
En grønlandsk etnografisk samling. Ca. 40 dele.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2438/266Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2438/267Aarhus
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2438/268Aarhus
A. Jacobsen: Dollerup Bakker med Hald Sø. Sign. A. Jacobsen. Olie på lærred. 69 x 96.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2438/269Aarhus
Marie Caroline Preetzmann: Landskab med mølle. Sign. M. Preetzmand 1914. Olie på lærred. 45 x 56.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2438/270Aarhus
Dansk maler, 20. årh.: Kvinde laver håndarbejde i det fri. Utydelig signeret 37 med dedikation. Olie på lærred. 34 x 30.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2438/271Aarhus
Poul Friis Nybo: Kystparti fra Skagen Strand. Sign. Friis Nybo. Skagen. Olie på lærred. 65 x 98.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2438/272Aarhus
C. Hornung-Jensen: Portræt af hesten "Bonnie". Sign. C. Hornung-Jensen 1947. Olie på lærred. 68 x 93.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/273Aarhus
Harald Hansen: Parti fra en baggård med en tørresnor. Sign. Harald Hansen 38. Olie på lærred. 83 x 106.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/274Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine fra Middelhavet med solnedgang. Sign. Olie på malepap. 23 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/275Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine i regnvejr. Sign. Chr. Benjamin Olsen 1918. Olie på lærred. 29 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/276Aarhus
Troels Lund: Fjordparti med udsigt til en by. Sign. T. Lund. Olie på malepap. 20 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/279Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/280Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2438/281Aarhus
"Frijsenborg" bestik af sølv. Forskellige mestre. 20. årh. Vægt uden dele af stål ca. 2629 g. (89)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2438/282Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/283Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med sejlbåde ud for en havn. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på malepap. 22 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/284Aarhus
Sophus Jürgensen: Portræt af en hest. Sign. Olie på lærred monteret på plade. 37 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/285Aarhus
Vilhelm Arnesen: Skibsportræt af “Asta, København". Sign. Vilh. Arnesen 1911. Olie på lærred. 53 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/286Aarhus
Johan Peder Bless: Et par portrætter af et ægtepar. Begge sign. J. Bless 1858. Olie på lærred. Hver 75 x 61. (2)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2438/287Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med skibe i høj sø. Sign. Chr. Benjamin Olsen 1918. Olie på lærred. 42 x 34. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/288Aarhus
To skåle af sølv med glasindsatse. H. 5,5-7. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2438/289Aarhus
"Flora Danica". Skål af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomst. 3503. Royal Copenhagen. Diam. 20,5 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/290Aarhus
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i jernrødt og guld med Føniks og pæoner. Daoquang 1821-1850. Diam. 20.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2438/291Aarhus
Kinesisk panel af rød lak, delvist forgyldt og dekoreret med paladsscene og ornamentik. 19.-20. årh. H. 98. B. 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2438/292Aarhus
Louis Moe: "To skovdjævle forsøger at løbe en hare op". Sign. Louis Moe, 35. Olie på malepap. 33 x 41.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2438/293Aarhus
G. F. Clement: Læsende pige i blå en kjole. Sign. Clement. Olie på lærred. 37 x 30,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2438/294Aarhus
Holger Lübbers: Marine med talrige sejlskibe på sundet ud for Kronborg. Sign. H. Lübbers. Olie på lærred. 61 x 95.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2438/295Aarhus
Napolitansk maler, ca. 1900: Skibsportræt af Maren af Marstal. Usigneret. Gouache på papir. Lysmål 44 x 63.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2438/296Aarhus
Fransk vitrine af rosentræ, front med to glaslåger bag hvilke hylder. 20. årh.s. begyndelse. H. 136. D. 36. B. 98.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/297Aarhus
Russisk Gudsmoderikon "Alle sørgendes Glæde". Tempera på træ. Forsænket billedflade. Ca. 1800. 31 x 24,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2438/298Aarhus
Seks hyacintglas, blomsterglas samt jagtflaske af glas. Bl.a. Conransminde og Holmegaard. 19.-20. årh. Hyacintglas H. 20,5-22. (8)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2438/299Aarhus
Kinesisk famille rose bordlampe af porcelæn med fransk montering af forgyldt bronze. 18. og 19. årh. H. 69.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/300Aarhus
En samling bordsølv bestående af en flaskebakke samt 16 glasbakker. Diam. 8,2-11 cm. (17)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/301Aarhus
To saucekander af sølv. Udført hos Cohr 20. årh. midte. H. max. 14. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/302Aarhus
"Berlinois". Glasbesætning af klart glas med halvfacetslebet eller glat kumme. 19.-20. årh. H. 8-16,5. (40)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2438/303Aarhus
Kristusfigur af udskåret frugttræ, stående med bundne hænder. 19. årh.s slutning. H. 18,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: