2438/264
Et par bordlamper af messing. H. ekskl. montering 63 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2438/255
Fransk bordlampe af forgyldt bronze, rokokoform ca. 1900. H. 29/55 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2438/232
Tre par Næstved stager af messingmalm, 18/19. årh. (6)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2438/231
Barok morter af jern med større og mindre pistil. 17/18. årh. H. 11 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2438/230
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/228
Et par franske rokokoform kandelabre af forgyldt bronze, 19. årh.s slutning. H. 48 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2438/188
Et par rokokoform stager af lueforgyldt bronze, 19. årh. H. 21 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2438/184
Barok skrin af egetræ med rester af maling, beslag og lås af jern. Danmark 18/19. årh. H. 21 cm L/B. 43 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/183
Et par bjergmandsstager af tin. 19. årh.s anden halvdel, støbte efter ældre model. H. 20 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2438/173
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2438/87
Et par danske barok stager af messingmalm, ca. 1700. H. 21,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2438/53
Et par Louis XVI form væglampetter af forgyldt bronze. 20. årh. H. 38 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK