2438/305
Stort spansk fad af delvist glaseret lertøj, lebrillo de Fajalauza. Granada. 19. årh. H. 18. Diam. 62.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2438/227
Tysk lågkrus af stentøj, tinmonteret låg af bemalt porcelæn, 19. årh. H. inkl. låg/gæk 16 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2438/93
Harald Slott-Møller, Christian Joachim: Stor egern vase af fajance, 762/511 Aluminia. H. 38 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2438/81
Stor fransk olivenkrukke af delvis glaseret brændt ler, stemplet Poterie de la Madeleine Anduze, 20. årh. H. 120 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2438/57
Delft lågkrukke af fajance, dekoreret i blåt 'en chinoiserie'. Mærket antagelig for Willem Jacobsz. van der Kool. 18. årh.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK