2438/92Aarhus
Adolf Bock: Parti fra San Francisco-bugten med Golden Gate. Sign. Gouache på papir. Lysmål 14 x 40.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2438/139Lyngby
Johannes Larsen: En troldand. Sign. monogram med blyant. Træsnit. Bladstørrelse 20×28. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/145Lyngby
Johannes Larsen: “Hare”. 1904. Sign. monogram med blyant. Træsnit på papir. Bladstørrelse 20 x 28. Uindrammet.
Vurdering :
2438/151Lyngby
Johannes Larsen: “Forarbejde til Skovsneppen”. 1926. Sign. monogram med blyant. Træsnit. Bladstørrelse 28×20. Uindrammet.
Vurdering :
2438/158Lyngby
Anna Ancher: “Læsende gammel kone”. Opus 1. Tryksign. A. A. 96. Radering. Lysmål 20,5 x 16.
Vurdering :
2438/162Lyngby
Johan Thomas Lundbye: Studie af en hest. Usigneret. Betegnet Lundby. Pen på papir. Bladstørrelse 9,5 x 5,5.
Vurdering :
2438/170Lyngby
William Lucas: En skolestue. Sign. W. Lucas 1879, Gouache og vandfarve på papir. Lysmål 54 x 78.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2438/190Lyngby
Johannes Larsen: En bekkasin. Sign. Johannes Larsen samt tryksign monogram 1920. Træsnit på japanpapir. Lysmål 37,5 x 26.
Vurdering :
2438/261Aarhus
Wilhelm Marstrand: Den lille mades. Usigneret. Bly og pen på papir monteret på papir. Bladstørrelse 20 x 16.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2438/308Aarhus
O. A. Hermansen: Parti med en hyrdedreng ved et vandhul med gæs. Sign. Akvarel på papir. Lysmål 8 x 11.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/311Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900: Fransk havneparti. Utydeligt signeret. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 15 x 24.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: