2438/116
Karabagh løber, Kaukasus. Design med "sunburst" medaljoner på mørk bund . 20. årh.s begyndelse. 483 x 113.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2438/110
Semiantik Kirman tæppe, klassisk medaljon design. Persien. 20. årh. 370 x 260.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2438/80
Qum silketæppe, prydet med kantet medaljon, blomster og bladværk på mørk bund. Persien. 20. årh.s slutning. 206 x 141.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2438/48
Kirman tæppe, medaljon design med ornamentik, blomster og bladværk på blå bund. Persien. 20. årh. 367 x 277.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2438/26
Semiantik Kirman "paladstæppe", klassisk medaljon design på rød bund. 20. årh.s midte. 502 x 365.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2438/8
Nain tæppe med silke, medaljon design med slyngede grene, blomster og bladværk på rød bund. Persien. 20. årh.s slutning. 362 x 246.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt