2438/323
Engelsk skrivepult af mahogni, opklappelig plade hvorunder skuffer og rum. 19. årh. H. 120. D. 58. B. 81.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2438/324
Tre næsten identiske Rokoko armstole af nøddetræ. 18. årh. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
600 DKK -
2438/322
Dansk rokoko vitrine af grønmalet træ. Ærø, 18. årh.s midte. H. 204. B. 102. D. 38.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2438/296
Fransk vitrine af rosentræ, front med to glaslåger bag hvilke hylder. 20. årh.s. begyndelse. H. 136. D. 36. B. 98.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2438/140
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2438/150
Regence armstol af mørkbejdset og guldstafferet bøgetræ. 18. årh.s. begyndelse.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2438/128
Rundt sofabord af mahogni, udskåret med profilerede kanter, opsat på messingsko. 20. årh. H. 56. Diam. 135.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2438/104
Et sæt på tre franske indskudsborde af patineret messing og marmor. 20. årh. H. 40-46. L. 31-61. B. 30,5. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2438/86
Louis XVI hjørneskab af fyrretræ, to-delt, front med to døre. 18. årh.s slutning. H. 227. B. 102. D. 57 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2438/74
Napoleon III kabinet af ibenholt, prydet med indlægninger i Boulle-manér med messing og skildpaddeskjold. H. 110. B. 109. D. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2438/68
Vitrineskab af rosentræ rigt prydet med intarsia og påsatte bronzer. Rokoko stil. 20. årh. H. 173. B. 80. D. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2438/32
Flisebord af bemalet træ, ilagt med 15 Morsø fliser. Rokoko form. 19. årh. H. 72,5. B. 71. D. 46.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2438/44
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, prydet med rocailler og kæmninger. 18. årh. H. 96.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2438/20
Louis XV dragkiste af guldstafferet nøddetræ. 18. årh.s midte. H. 111. B. 129. D. 64.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2438/14
Spansk-filippinsk langbord af narratræ (Pterocarpus indicus). 18.-19. årh. H. 76. L. 240. B. 92.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt