-
2438/323
Engelsk skrivepult af mahogni, opklappelig plade hvorunder skuffer og rum. 19. årh. H. 120. D. 58. B. 81.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2438/324
Tre næsten identiske Rokoko armstole af nøddetræ. 18. årh. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
600 DKK -
2438/322
Dansk rokoko vitrine af grønmalet træ. Ærø, 18. årh.s midte. H. 204. B. 102. D. 38.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2438/296
Fransk vitrine af rosentræ, front med to glaslåger bag hvilke hylder. 20. årh.s. begyndelse. H. 136. D. 36. B. 98.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2438/140
Nyklassicistisk sofa af mahogni, ryg og sæde betrukket med lyst møbelstof. Cirka 1800. L. 187.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2438/150
Regence armstol af mørkbejdset og guldstafferet bøgetræ. 18. årh.s. begyndelse.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
-
2438/128
Rundt sofabord af mahogni, udskåret med profilerede kanter, opsat på messingsko. 20. årh. H. 56. Diam. 135.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2438/104
Et sæt på tre franske indskudsborde af patineret messing og marmor. 20. årh. H. 40-46. L. 31-61. B. 30,5. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2438/95
Engelsk spillebord af mahogni. 18. årh.s midte. H. 72. B. 75. D. 34/68.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2438/89
Dansk senempire himmelseng, endegavle og himmel af birketræ indlagt med mørkt træ, sider af fyrretræ. 19. årh.s begyndelse. H. 218. L. 190. B. 115.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2438/86
Louis XVI hjørneskab af fyrretræ, to-delt, front med to døre. 18. årh.s slutning. H. 227. B. 102. D. 57 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2438/83
Gotisk lågkiste af egetræ, front med fire skårede paneler, hver side med bæregreb af jern. Delvis 17. årh. H. 67. B. 180. D. 72.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2438/77
Tyrkisk kiste af mørkt træ med beslag af messing. Ca. 1900. H. 80. L. 145. D. 63.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2438/74
Napoleon III kabinet af ibenholt, prydet med indlægninger i Boulle-manér med messing og skildpaddeskjold. H. 110. B. 109. D. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2438/68
Vitrineskab af rosentræ rigt prydet med intarsia og påsatte bronzer. Rokoko stil. 20. årh. H. 173. B. 80. D. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2438/65
Chatol i sønderjysk stil af guldstafferet og bemalet træ, overdel med to glasdøre, skrå skriveklap bag hvilken skuffer og rum. 20. årh. H. 202. B. 102. D. 53.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2438/59
Lysekrone med stel af forgyldt bronze behængt med slebne glasperler i kæder, invendig el. belysning. 20. årh.s begyndelse. H. 98. Diam. 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2438/32
Flisebord af bemalet træ, ilagt med 15 Morsø fliser. Rokoko form. 19. årh. H. 72,5. B. 71. D. 46.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2438/44
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, prydet med rocailler og kæmninger. 18. årh. H. 96.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2438/41
Louis XVI spejl i ramme af senere forgyldt træ, udskåret med blomster og gennembrudte guirlander. 18. årh.s slutning. H. 146. B. 76.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2438/35
Svensk eller baltisk rokoko kommode af frugttræ, bombé formet med tre buede skuffer, beslag af bronze. 18. årh.s midte. H. 88. B. 112. D. 62.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2438/29
Fransk lysekrone af forgyldt bronze, tyve lysarme i to etager, støbt med bladværk og ornamentik. Rokoko form, 19. årh.s slutning. H. 60. Diam. 77.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2438/23
Sofa af nøddetræ betrukket med silke. Rokoko form, 20. årh.s begyndelse. L. 198.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2438/20
Louis XV dragkiste af guldstafferet nøddetræ. 18. årh.s midte. H. 111. B. 129. D. 64.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2438/17
Svensk sengustaviansk prismekrone med stel af messing og otte lysarme af bronze, behængt med prismer. 18. årh.s slutning. H. 115. Diam. 75.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2438/14
Spansk-filippinsk langbord af narratræ (Pterocarpus indicus). 18.-19. årh. H. 76. L. 240. B. 92.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2438/11
Dansk kommode i rokoko form, 20. årh. samt Louis XVI spejl af forgyldt og bemalet træ, 18. årh. slutning. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2438/5
Sønderjysk Louis XVI chatol. Danmark, 18. årh.s slutning. H. 200. B. 120. D. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2438/2
Kinesisk arbejdsbord af hardwood. 19. årh. H. 82. B. 120. D. 65.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK