2446/638
Axel Salto: Sværddans. Sign. Salto, 55/260. Litografi i farver. Lysmål 61 x 44.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2446/641
Kasper Eistrup: "Groovy man", 2007. Sign. Kasper E, 2007. Mixed media på papir. Bladstørrelse 59 x 84.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
2446/635
Poul Henningsen: "PH-2/1". Pendel med skærme af opalglas, forkromet fatningshus. Louis Poulsen. Diam. 20.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2446/632
Mogens Koch: Skab og to bogkasse af mahogni med tilhørende sokkel. Udført hos Rud. Rasmussen snedkerier. (4)
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2446/623
Dansk møbeldesign: Overpolstret tre-personers sofa med ben af bøg, betrukket med brunt uld. 1930-40'erne. L. 200.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2446/629
Axel Salto: Hjort. Sign. Salto, 128/260. Litografi. Lysmål 46 x 58.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2446/619
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2446/626
Axel Salto: Rådyr. Sign. Salto, Prøvetryk. Træsnit. Lysmål 43 x 60.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2446/617
Kaare Klint: “Faaborgstolen”. Armstol af mahogni. Sider og ryg udspændt med flet. Rud. Rasmussens snedkerier.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2446/614
Poul Henningsen: "PH-3,5/2". Bordlampe med stel af bruneret messing. Louis Poulsen. 1930'erne. H. 48.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2446/620
Lyfa design: Cirkulær loftlampe af messing med tre blus. Udført hos Lyfa. 1940'erne. H. 45. Diam. 50.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2446/608
Jan Christensen: Uden titel. 2024. Sign. monogram; sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2446/611
Dansk møbeldesign: Par taburetter af eg med svunget sæde. 1930-40'erne. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2446/599
Hans Vangsø: Let oval krukke modelleret med vertikal reliefdekor. Unik. H. 14. B. 16,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2446/593
Christian Lemmerz: Uden titel. 2014. Sign. Chr. Lemmerz 14, 8/12. Radering. Bladstørrelse 55 x 44.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2446/605
Peter Hvidt, Orla Mølgaard-Nielsen: Et par skabe af massiv teak. Udført hos Søborg Møbler. H. 94. B. 90. D. 48. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
2446/602
Johannes Hansen: Pige siddende på jungletræ. Sign. monogram 34, ekspl. no. 1. Skulptur i bronze. H. 42. B. 43. D 25.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2446/596
Pablo Picasso: "La ronde de la jeunesse". Sign. i trykket. Litografi i farver. Bladstørerlse 65 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2446/590
Albert Naur: Opstilling med blomster. Sign. Naur 40. Olie på lærred. 49 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2446/587
Gutte Eriksen: To kander og skål af hårdtbrændt lertøj. H. 5-16,5. (3)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2446/584
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2446/581
Verner Panton: "Big Flowerpot". Pendel med to skærme, dekoreret med sort og hvid emalje. Diam. 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2446/578
Georg Jensen: Cirkulær opsats af sterlingsølv, åben stamme smedet med stiliserede blade og bær. Dessin 234 B. Vægt ca. 227 g. H. ca. 8,3. Diam. 12.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Ikke solgt
2446/572
Eugène de Sala: Portræt. Sign. de Sala. Kul på papir. Bladstørrelse 29,5 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2446/575
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2446/563
Albert Bertelsen: "Fjeldet". Sign. Albert Bertelsen 76. Oliekridt på papir. Lysmål 15 x 18.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2446/569
Sven Dalsgaard: "Lyrisk landskab". Sign. Dalsgaard 1959. Olie på lærred. 67 x 67.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2446/566
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2446/560
Poul S. Nielsen: Byparti fra Havnsø. Sign. monogram. Olie på lærred. 31 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2446/557
Le Corbusier: “Femme a la main leve”, 1954. Tryksign. LC 54. Litografi i farver. Bladstørrelse 110 x 68.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2446/554
Eugène de Sala: Opstilling med potteplante, pærer og bog. Sign. de Sala. Olie på plade. 70 x 55.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2446/548
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2446/545
Frodo Mikkelsen: "Kongerne af store torv". Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 60 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2446/551
Marcel Duchamp: “Obligations pour la roulette de Monte-Carlo”. Tryksign. Litografi i farver. Bladstørrelse 31,5 x 22,5.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2446/542
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2446/539
Michael Kvium: "Kvinder", del 4. 1996. Sign. Kvium 96, E.A. 2/3. Radering. Lysmål 33 x 33.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2446/536
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2446/533
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2446/530
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2446/527
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2446/524
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2446/521
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2446/518
Hanne Varming: "Amalie med kat". Sign. HV 2005, 6/10. Skulptur af patineret bronze. H. 26. L. 21. B. 12.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
2446/512
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2446/509
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2446/506
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2446/503
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2446/500
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Ikke solgt