2446/530
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2446/529
Esben Hanefelt Kristensen: "Morgengry i Svanely", 2009. Sign. på bagsiden. Olie på plade. 74 x 100.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2446/528
Aage Weimar: Lille dråbeformet vase af sølv med reliefdekorationer. Udført og stemplet hos Aage Weimar, Pure Silver, Denmark. H. 12.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2446/527
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2446/526
Esben Hanefelt Kristensen: Komposition. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. 74 x 100.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2446/525
Evald Nielsen: Tekande af sølv smedet i oval form med hamret overflade, perlebort og hængslet låg. L. 28.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2446/524
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2446/523
Preben Fjederholt: Uden titel fra serien "Metafysisk museum", 1995. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 95 x 85.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
2446/522
Kay Bojesen: Søpapegøje af bemalet træ. Udført hos Kay Bojesen, ej stemplet. H. 17,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2446/521
Allan Stabell: Uden titel. 1995. Sign. Allan Stabell. Mixed media på papir. Bladstørrrelse 29 x 20,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2446/520
Michael Kvium: "Papirvirus". Sign. Kvium 88. Akvarel på papir. Bladstørrelse 44 x 61.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2446/507
Kähler: Stor vase af lertøj modelleret med indridsede blomstermotiver i relief samt dekoreret med uranglasur. H. 32.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2446/519
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2446/518
Hanne Varming: "Amalie med kat". Sign. HV 2005, 6/10. Skulptur af patineret bronze. H. 26. L. 21. B. 12.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
2446/516
Kähler: To skulpturelle kander af lertøj dekoreret med hhv. grøn og hvid/sort askeglasur. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2446/517
Henry Heerup: Figur, 1950erne. Granit, delvist bemalet. H. 50.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2446/512
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2446/511
Simone Haack: "Ophelia". Sign. på bagsiden Simone Haack 2013. Olie på lærred. 130 x 210. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2446/514
Hans Henrik Lerfeldt: "Sitting pretty and low". Sign. Lerfeldt 85. Akvarel og airbrush på papir. Lysmål 49 x 35.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2446/513
Kähler: Tre vaser af lertøj, hvoraf en til vægmontering. Dekoreret med mønstre i brune, creme-farvede og grønne glasurer. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2446/510
Kähler, Svend Hammershøi: To vaser af lertøj dekoreret med uranglasur. H. 18,5-19. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2446/509
Jeppe Vontillius: Landskab. Sign. IV. Olie på lærred monteret på malepap. 29 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2446/508
Bjørn Wiinblad: "For Every Child A Tree". Sign. Bjørn Wiinblad. Goauche og akvarel på papir. Lysmål 97 x 83.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2446/506
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2446/505
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2446/504
Johan Rohde: "Kongemønster". Bestik af sterlingsølv. Vægt eksklusive dele med stål 2445 g. (100)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2446/503
Hans Scherfig: Flodheste. Sign. Hans Scherfig, 1966, 54/290. Litografi i farver. Lysmål 42,5 x 59.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2446/502
Henry Heerup: Ansigt. Usign. Sandsten. 38 x 24.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2446/501
Jens H. Quistgaard: "Champagne". Bestikdele af sølv. Udført og stemplet hos O. V. Mogensen. Vægt eksklusive dele med stål 1303 g. (56)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2446/500
Kurt Trampedach: Dobbeltportræt, 2005. Sign. Trampedax med datering. Olie og gips på plade. 65 x 50.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Ikke solgt