-
2446/560Aarhus
Poul S. Nielsen: Byparti fra Havnsø. Sign. monogram. Olie på lærred. 31 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/561Lyngby
Poul Kjærholm: "PK 63A". Sofabord med stel af stål. Top af marmor. H. 30. L. 123. B. 60.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/562Lyngby
Kathrine Ærtebjerg: Uden titel. Sign. K.Æ 18, 240/250. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 47. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/563Aarhus
Albert Bertelsen: "Fjeldet". Sign. Albert Bertelsen 76. Oliekridt på papir. Lysmål 15 x 18.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2446/564Lyngby
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Armstol af cubamahogni, hynde med naturskind. Udført hos Fritz Hansen, 1975.
Sælges
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
-
2446/565Lyngby
Jørgen Boberg: "Ukendt forårsmaske". Sign. J. Boberg 63. Olie på lærred. 40 x 39.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2446/566Aarhus
Peter Rostrup Bøyesen: "Imellem bygerne. Bagsværd". Sign. PB. Olie på lærred. 28 x 48.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/567Lyngby
Kähler: Et par bordlamper af lertøj dekoreret med hornglaseret dekor i brune nuancer på transparent base. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2446/568Lyngby
Nes Lerpa: "Blegvisidianvridning", 1986-90. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 95 x 60.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2446/569Aarhus
Sven Dalsgaard: "Lyrisk landskab". Sign. Dalsgaard 1959. Olie på lærred. 67 x 67.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/570
Kähler: Fem dele lertøj dekoreret med hornglaserede mønstre i blåt og brunt på lys base. (5)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Udgået
-
2446/571Lyngby
Aage Gitz-Johansen: "Højfjeldet". Sign. monogram. Mixed media på papir. Bladstørrelse 46 x 58. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2446/572Aarhus
Eugène de Sala: Portræt. Sign. de Sala. Kul på papir. Bladstørrelse 29,5 x 24.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/573Lyngby
Herman Hans Christian Kähler: Kande af lertøj, modelleret med stilliseret hank. Dekoreret med rød lustreglasur.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2446/574Lyngby
Carl-Henning Pedersen, Else Alfelt, Mogens Zieler, Henry Heerup, m.fl.: 19 udst. kat. med litografiske omslag. (19)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2446/575Aarhus
Yan Zortichak: Uden titel. Objekt af polykromt indfarvet prismeglas og granit. Utydelig sign. 1994. Unik. H. 28. L. 38.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2446/576Lyngby
Harald Nielsen: "Pyramide". Bestik af sterlingsølv. Gerorg Jensen 1933-1944 og efter 1945. Formgivet 1926. (35)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/577Lyngby
Preben Fjederholt: To lysestager, 1991. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 38 x 45.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2446/578Aarhus
Georg Jensen: Cirkulær opsats af sterlingsølv, åben stamme smedet med stiliserede blade og bær. Dessin 234 B. Vægt ca. 227 g. H. ca. 8,3. Diam. 12.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2446/579Lyngby
Jane Reumert: En skulpturel, rund skål af papirstyndt uglaseret porcelæn, medfølgende holder af metaltråd. Sign. Jane 08. Unik. H. 9,5-9,8. Diam. 13-13,3.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/580Lyngby
Peter Martensen: Portræt af Gerly. Sign. Peter Martensen 84. Blyant på papir. Bladstørrelse 50 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/581Aarhus
Verner Panton: "Big Flowerpot". Pendel med to skærme, dekoreret med sort og hvid emalje. Diam. 50.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/582Lyngby
Sigvard Bernadotte: "Bernadotte". Kande af sterlingsølv. Georg Jensen 1945-1977. Dessin 856. Vægt 414 g. H. 15.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/583Lyngby
David Hockney, efter: Udstillingsplakat fra The Tate Gallery 1980. Usign. Offset i farver. Bladstørrelse 75 x 51.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2446/584Aarhus
Michael Kvium: “Neighbours”. Sign. Kvium 06, 52/100. Litografi i tre dele. Samlet bladstørrelse 43 × 150.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2446/585Lyngby
Sigvard Bernadotte: "Bernadotte". Cirkulær skål af sterlingsølv. Georg Jensen 1945-1977. Dessin 856. H. 7. Diam. 22,3.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/586Lyngby
Nina Kleivan: "Eufrat Eufrat", 1993. Sign og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 110.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2446/587Aarhus
Gutte Eriksen: To kander og skål af hårdtbrændt lertøj. H. 5-16,5. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2446/588Lyngby
Georg Jensen, Gundorph Albertus, Evald Nielsen: Diverse bestik- og serveringsdele af sterlingsølv og sølv. (13)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/589Lyngby
Peter Bonde: "Ursula taking a shit", 2007. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2446/590Aarhus
Albert Naur: Opstilling med blomster. Sign. Naur 40. Olie på lærred. 49 x 61.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/591Lyngby
Mogens Lassen: "Ægypterbord". Cirkulært, sammenklappeligt sofabord af mahogni med messingafslutninger. Diam. 101.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2446/592Lyngby
Axel Munch: Landskab med græssende køer. Sign. AM Gudhjem. Olie på plade. 60 x 75.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2446/593Aarhus
Christian Lemmerz: Uden titel. 2014. Sign. Chr. Lemmerz 14, 8/12. Radering. Bladstørrelse 55 x 44.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2446/594Lyngby
Kaare Klint: Tidligt sofabord af mahogni, top med kehlet kant. H. 56. Diam. 80.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2446/595Lyngby
Erik A. Frandsen: Komposition. Sign. Erik A. Frandsen 02. Gouache på papir. Bladstørrelse 69 x 50.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/596Aarhus
Pablo Picasso: "La ronde de la jeunesse". Sign. i trykket. Litografi i farver. Bladstørerlse 65 x 50. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/597Lyngby
Kaare Klint: Tre-pers. sofa med krydsstel af mahogni. Betrukket med lyserød uld. L. 200.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2446/598
Kai Nielsen: Mor med barn. Sign. N. Patineret bronze. H. 14.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Udgået
-
2446/599Aarhus
Hans Vangsø: Let oval krukke modelleret med vertikal reliefdekor. Unik. H. 14. B. 16,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/600Lyngby
Poul Henningsen: "Langelinie"/"PH-Tallerken". Pendel med skærme af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 44.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2446/601Lyngby
Sven Havsteen-Mikkelsen: Tre kompositioner. Alle sign. og nummereret. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 76. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/602Aarhus
Johannes Hansen: Pige siddende på jungletræ. Sign. monogram 34, ekspl. no. 1. Skulptur i bronze. H. 42. B. 43. D 25.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2446/603Lyngby
Poul Henningsen: "Kuglelamel". Pendel med lameller af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 40. Diam. 38.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/604Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. på bagsiden, N. E. Gjerdevik 98, N.Y. Mixed media på papir. Bladstørrelse 57 x 77. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/605Aarhus
Peter Hvidt, Orla Mølgaard-Nielsen: Et par skabe af massiv teak. Udført hos Søborg Møbler. H. 94. B. 90. D. 48. (2)
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2446/606Lyngby
Dansk snedkermester: Skrivebord med stel af eg og top af rodtræ. Front med tre skuffer. H. 77. L. 161. D. 82.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2446/607Lyngby
Lars Bo: “Den lille havfrue”, 1977. Sign. Lars Bo, 34/100. Ti kompositioner i original mappe. Radering i farver. Bladstørrelse 45 x 55.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/608Aarhus
Jan Christensen: Uden titel. 2024. Sign. monogram; sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 80.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/609Lyngby
Finn Juhl: "Eye Table". Sofabord af nøddetræ. Top med kehlet kant. H. 50. L. 90. B. 55.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/610Lyngby
Jørgen Boberg: "Modeller". Sign. JB 62. Olie på lærred. 22 x 27.
Sælges
Vurdering :
2.500–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/611Aarhus
Dansk møbeldesign: Par taburetter af eg med svunget sæde. 1930-40'erne. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2446/612Lyngby
Hans Olsen: "Roundette". Spisebord samt fire tilhørende stole af teak. Sæde betrukket med sort skai. (5)
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/613Lyngby
William Anthony, Sam Jedig: Uden titel. Sign. Anthony og Sam Jedig 18. Olie og mixed media på lærred. 39 x 145.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2446/614Aarhus
Poul Henningsen: "PH-3,5/2". Bordlampe med stel af bruneret messing. Louis Poulsen. 1930'erne. H. 48.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2446/615Lyngby
Poul Henningsen: ”Koglen” Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 72.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2446/616Lyngby
Gunnar Saietz: "Erobrene". Sign. Saietz 65; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 100.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2446/617Aarhus
Kaare Klint: “Faaborgstolen”. Armstol af mahogni. Sider og ryg udspændt med flet. Rud. Rasmussens snedkerier.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2446/619Aarhus
Michael Kvium: Komposition fra serien “Prinser og prinsesser”. Sign. Litografi. Bladstørrelse 33 x 33.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/620Aarhus
Lyfa design: Cirkulær loftlampe af messing med tre blus. Udført hos Lyfa. 1940'erne. H. 45. Diam. 50.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2446/623Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret tre-personers sofa med ben af bøg, betrukket med brunt uld. 1930-40'erne. L. 200.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2446/625Aarhus
Michael Kvium: Komposition fra serien “Prinser og prinsesser”. Sign. Litografi. Bladstørrelse 33 x 33.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud: