2446/834Aarhus
Mogens Koch: Skab samt to bogkasser med tilhørende sokkel af massiv fyr. Rud. Rasmussen. H. 76. B. 76. D. 27,5/36. (4)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2446/836Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/837Aarhus
Dansk design: DSB hattehylde af forkromet metal med over- og underliggende hylde. H. 24,5. B. 190. D. 40.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/838Aarhus
Vurdering :
3.000–4.500 DKK Næste bud:
2446/839Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2446/840Aarhus
Kim Holm: Cylinderformet krukke og to vaser af stentøj, dekoreret med lys glasur. Stemplet. H. 16-25,5. (3)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/841Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med grønt møbelstof. 1930-40'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/846Aarhus
Tróndur Patursson: Uden titel. Sign. T. Patursson, 2000. Litografi i farver. Lysmål 64 x 48.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/848Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/849Aarhus
Sigvard Bernadotte: "Bernadotte". Otte hummergafler af sterlingsølv. Georg Jensen 1945-1951. Vægt ca. 296 g. (8)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/851Aarhus
Peter Hvidt, Orla Mølgaard-Nielsen: Chatol samt bogkasse af massiv teak. Udført hos Søborg Møbler. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2446/852Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par lænestole med stel af eg med udskæringer, betrukket med brunt uld. 1970'erne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/853Aarhus
Tage Poulsen: Seks armstole af massiv fyr, sæder med papirgarn. Udført hos gm møbler. 1970'erne. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/854Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2446/855Aarhus
Jan Christensen: "Landskab". 2024. Sign. monogram, sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/860Aarhus
Bernhard Petersen: Vippende figurer. Sign. monogram 1954. Udskåret træ. H. 70. B. 22.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/861Aarhus
Niels Erik Skovballe: "Icon I can bear". Sign. monogram 2023. Olie på plade. 32 x 22.
Vurdering :
2446/862Aarhus
Axel Salto: “Liggende hjort”. Sign. Salto, 112/250. Litografi i farver. Lysmål 51 x 62.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/863Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/864Aarhus
Per Lütken, m.fl.: Skål, vase og fad af blålligt glas. Fad og vase udført hos Holmegaard. H. 8-26. Diam. 18-26. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/865Aarhus
Ubekendt design: Højrygget armstol af massiv hardwood. Art Noveau stil. 20. årh.s slutning. Sign. BR. Unik.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/867Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/871Aarhus
Lone Høyer Hansen: Komposition. Sign. Lone Høyer Hansen, 8/9. Litografi i farver. Lysmål 26 x 20.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/872Aarhus
Wilhelm Wils: Parkparti. Sign. Wils. Olie på lærred. 59 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/873Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/874Aarhus
Peter Holst Henckel: "Read my lips". Sign. på bagsiden Henckel 95. Olie på lærred. 30 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2446/875Aarhus
Dansk møbeldesign: Daybed af teak med sider af sjeneflet, hynder betrukket med sort skai. L. 165/228.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/876Aarhus
Asger Dybvad Larsen: Uden titel, 2014. Sign. Mixed media på lærred. 25 x 19. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/877Aarhus
Dansk møbeldesign: Tre-personers sofa af massiv eg, løse hynder i sæde og ryg med mønstret velour. 1970'erne. L. 210.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/878Aarhus
Hack Kampmann: Par armstole fra Aarhus Toldkammer med stel af mahogni og indlægninger af lysere træsort. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/879Aarhus
Hans Olsen: To-personers sofa og lænestol med ben af teak, betrukket med sort skind. CS Møbler. L. 130. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/880Aarhus
Andrei Lajunen: "Stage I-IIII". Alle sign. verso Andrei Lajunen, 1/5. C-print monteret på aluminium. 62 x 60. (4)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/881Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/882Aarhus
Bernhard Petersen: Ansigt. Sign. monogram 60. Udskåret træ. H. 70.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/883Aarhus
Shepard Fairey / Obey: "Peace Fingers (cream)", 2023. Usign. Beigemalet epoxy resin. H. 30,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/884Aarhus
Super Future Kid: "Champ", 2022. Polykromt bemalet resin. Sign. Super Future Kid 2022, 6/22. NYC. H. 20. B. 18.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/885Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af eg med fire låger med rektangulære fyldninger. 1970'erne. H. 90. L. 208. D. 52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/886Aarhus
Britisk design: Fritstående reol af mahogni, sortlakeret træ og messing. Udført og mærket hos G-Plan. 1960'erne. H. 96. B. 106. D. 32.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2446/887Aarhus
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/888Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/890Aarhus
Dansk møbeldesign: Spisebord af palisander med hollandsk udtræk. Skovby Møbelfabrik. H. 72. L. 140/260. B. 90.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/891Aarhus
Dansk møbeldesign: Skammel af massiv eg, rundt sæde betrukket med sømbeslået brunt læder. 1930-40'erne.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/894Aarhus
Nils Kähler, Kähler, m.fl.: Seks vaser og skåle af hhv. stentøj og lertøj. Udført og mærket hos hhv. Kähler og Bing & Grøndahl. H. 5,5 - 25. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/898Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/899Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/900Aarhus
Dansk snedkermester: Sæt på seks stole med stel af eg, betrukket med patineret naturlæder. 1930-40'erne. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/903Aarhus
Jacob Jacobsen: "Mistral". Reolsystem af sortlakeret træ bestående af otte moduler. Hammel Møbelfabrik. (8)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2446/908Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Tre studier af personer. Sign. Farvekridt, kul og vandfarve. Varierende mål. Uindrammet. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/910Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud: