2446/694Lyngby
Poul Henningsen: "PH-4/3". Bordlampe med stel af patineret bruneret messing, mrk. "Pat. Appl.".
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/695Aarhus
Niels Helledie: Kristus. Usign. Matglaseret stentøjsrelief. H. 25.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/696Aarhus
Morten Buch: Uden titel. Sign. M. Buch 08, 3/15. Litografi i farver. Bladstørrelse 68 x 67.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/697Aarhus
Poul Winther: "Korkstykker på stranden". 1964-65. Sign. PW. Olie på lærred. 51 x 61.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2446/698Lyngby
Poul Henningsen: "PH-3/2". "Syvtallet". Standerlampestel af dukolakeret metal. Udført hos Louis Poulsen.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/699Lyngby
Arne Jacobsen: "AJ". Et par bordlamper af sortlakeret metal. Fod forsynet med afbryder. H. 54. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/700Lyngby
Arne Haugen Sørensen: To kompositioner, 1985. Sign. A. Haugen Sørensen, 32/120 og 25/120. Træsnit i farver. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/701Lyngby
Poul Henningsen: "PH-3,5/3". Loftlampe af patineret messing. Louis Poulsen, 1930'erne.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2446/702Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/703Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/704Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/705Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2446/706Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/707Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/708Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/709Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/710Aarhus
Freddy Eriksen: Kystparti med solnedgang. Sign. Freddy E. Olie på lærred. 80 x 80.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2446/711Aarhus
Johan Behrens: Scene med tyrefægter. Sign. Johan Behrens. Olie på lærred. 76 x 101.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/712Aarhus
Lis Ehrenreich: Skål af hårdtbrændt lertøj præget med indstemplet mønster, dekoreret med blå askeglasur. Stemplet monogram. Unik. H. 10,5. Diam. 22.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/713Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2446/714Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/715Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/716Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/717Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/718Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/719Lyngby
Inger Hanmann: Uden titel. Sign. I.H. Olie på lærred. 185 x 110
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/720Lyngby
Poul Henningsen: “PH-3½-2½”. Standerlampe med stel af kobber, skærmsæt af kobber og flerlags opalglas. H. 130. Diam. 33.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/721Lyngby
K. Schröder: Et par lænestole af bøg. Sæde og ryg med flettet papirgarn. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2446/722Lyngby
Poul Henningsen: "PH-3,5/3". Pendel med bajonetfatningshus, hejs og baldakin af bruneret messing.
Vurdering :
2446/723Lyngby
Hans Due: "Captaine Cook Millesime 1994", 2024. Sign. på bagsiden. Akryl på lærred. 100x100. Uindrammet.
Vurdering :
2446/724Aarhus
Anders Jensen Bundgaard: Portrætbuste antageligt forestillende grosserer Gustav Hagemann. Sign. Bundgaard 1914. Patineret bronze. H. 14.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/725Lyngby
William Fridericia: Uden titel, 1940. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 125 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/726Lyngby
Leif Madsen: Blå ridderspore. Sign. Leif Madsen 7/7 89. Olie på lærred. 125 x 100.
Vurdering :
2446/727Lyngby
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Rob Jacobsen, Prøvetryk. Håndkoloreret kobbertryk i farver. Lysmål 97 x 68.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/728Lyngby
Niels Reumert: Model, 1973. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 105 x 90.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/729Aarhus
Nell Bernard Leauté: Uden titel. Sign. Nell B, 1972. Polykromt glaseret stentøj. H. 56.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/730Lyngby
Hans Due: "Two Sense of tomato juice", 2024. Sign. på bagsiden. Akryl på lærred. 100x100. Uindrammet.
Vurdering :
2446/731Lyngby
Tove Olafsson: Sovende kvinde. Sign. TO. Figur af udskåret træ H. 15. B. 92. D. 28.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/732Lyngby
Kristian von Hornsleth: "Super Panic", 2013. Sign. Hornsleth. Kakler bemalet med polykromt glasur. Hver 20 x 20. (9)
Vurdering :
2446/733Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/734Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/735Lyngby
Inger Hanmann: Uden titel. Sign. I.H. Olie på lærred. 185 x 145
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/736Lyngby
Niels Reumert: Uden titel, 1971. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 105 x 90.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/737Lyngby
Dansk snedkermester: Et par lænestole med ben af bejdset bøg. Betrukket med brunt stof. Udført 1930-40'erne. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2446/738Lyngby
Kasper Salto: "ICE". Spisebord samt fire stole. Sæde og ryg af hvid plastik, bordtop af hvid laminat. (5)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/739Lyngby
Piet Hein: Fire barstole af forkromet stål, sæde med sort skind. Udført hos Fritz Hansen. H. 80. (4)
Vurdering :
2446/740Lyngby
Ole Wanscher: Et par højryggede lænestole med stel af riopalisander. Betrukket med patineret brunt skind. (2)
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2446/741Lyngby
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen: “AX”. Fire stole med stel af bøg, indlægninger af mahogni. Betrukket med stribet uld. (4)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/742Lyngby
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2446/743Lyngby
Severin Hansen Jr.: Et par syborde af palisander. H. 52. L. 58. B. 44. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2446/744Lyngby
Arne Jacobsen: "Syveren". Armstol med stel af stål. Betrukket med sort skind.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/745Lyngby
Københavns Møbelsnedkeri: Hjørnebænk af røget eg, sæde betrukket med sort skind. H. 45. L. 154. D. 120.
Vurdering :
2446/746Lyngby
Ubekendt design: Otte stole af bejdset elm. Betrukket med sømbeslået naturskind. (8)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2446/747Lyngby
Ernst Heilmann-Sevaldsen: Lænestol med stel af bejdset bøg. Ryg udspændt med skindstropper. Betrukket med blomstret stof.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/748Lyngby
Børge Mogensen: Tre pers. sofa med ben af mahogni. Betrukket med sort skind. L. 221.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2446/749Lyngby
Børge Mogensen: Et par lænestole med ben af mahogni. Betrukket med sort skind. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/750Lyngby
Georg Petersen: Skrivebord af teak. Front med tre skuffer. H. 70. L. 140. B. 66.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/751Lyngby
Hans J. Wegner: Sybord af teak. H. 60. L. 64/118. B. 58.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/752Lyngby
Hans J. Wegner: "Ry 26". Skænk af teak. Front med to skydedøre. H. 79. L. 200. D. 49.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2446/753Lyngby
Dansk snedkermester: Bord af mahogni. Front med tre skuffer med messinggreb. H. 75. L. 150. B. 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2446/754Lyngby
Dansk snedkermester: Skrivebord af mahogni med kanter og ben af bøg. Front med fem skuffer. H. 75. L. 148. B. 76.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/755Lyngby
Frode Holm: Dækketøjsskab af teak med profileret front og sider. Udført for Illums Bolighus. H. 125. 112. D. 38.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: