-
2446/754Lyngby
Dansk snedkermester: Skrivebord af mahogni med kanter og ben af bøg. Front med fem skuffer. H. 75. L. 148. B. 76.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2446/755Lyngby
Frode Holm: Dækketøjsskab af teak med profileret front og sider. Udført for Illums Bolighus. H. 125. 112. D. 38.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2446/756Lyngby
Ole Wanscher: Kommode af mahogni. Front med seks skuffer, messinggreb. Udgået for Illums Bolighus.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2446/757Lyngby
Fritz Hansen: Cirkulært sofabord med ben af bejdset bøg. Top og hylde af mahogni. H. 55. Diam. 75.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2446/758Lyngby
Frits Henningsen, tilskrevet: Sofabord af udskåret eg, opsat på cabriole ben. Top med kehlet kant.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2446/759Lyngby
Ubekendt design: Justérbar bordlampe af messing. Skærm af hvidlakeret metal. Maks. H. 35.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2446/760Lyngby
Hans J. Wegner: “GE 6”. Sovesofa af eg. Sæde og opklappelig ryg betrukket med grøn uld.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2446/761Lyngby
Rigmor Andersen: Skrivebord af kirsebærtræ. Front med tre skuffer og to udtræksplader. H. 73. L. 148. B. 78.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2446/762Lyngby
Charles Eames, Ray Eames: "Aluminium Group". Kontorstol af aluminium, med hjul. Betrukket med sort skind.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/763Lyngby
Børge Mogensen: "Øresund". Kommode af eg. Front med fire skuffer. H. 70. B. 68,5. D. 54.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2446/764Lyngby
Jørgen Kastholm, Preben Fabricius: Pendel af kobber. Udført hos Nordisk Solar Compagni, 1960'erne. Diam. 70.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2446/765Lyngby
Bent Karl Jacobsen: "Det Bli'r Aldrig Det Samme Som Før". Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 81,5 x 70.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/766Lyngby
Jan Sivertsen: "T-Rouge", 1992. Sign. på bagsiden. Mixed media på lærred. 100 x 81. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2446/767Lyngby
Vilhelm Wohlert: Et par væglampetter af eg. Skærm af plisseret akryl. H. 23. D. 26. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/768Aarhus
Ole Wanscher: “Rungstedlund”. Dækketøjsskab af mahogni med hylder og udtræksbakke. H. 140. B. 120. D. 40.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2446/769Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af riopalisander, front med fem skydelåger og tre skuffer. H. 121. B. 190. D. 47.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2446/770Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af fyr, front med tre låger, bag hvilke hylder og udtræksbakker. H. 72. B. 183. D. 47.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
-
2446/771Aarhus
Ubekendt møbeldesign: Rullebord af patineret messing med plader af glas. H. 65. L. 76. B. 41.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2446/772Aarhus
Peter Holst Henckel: "Read my lips". Sign. på bagsiden Henckel 95. Olie på lærred. 30 x 40. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/773Lyngby
Poul Henningsen: "PH-4/3". Standerlampe med stel af dukolakeret metal. Overskærm grøn/hvid kobber. Udført hos Louis Poulsen, ca. 1940'erne.
Sælges
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
-
2446/774Aarhus
Erling Borup Kristensen: Julestjerne af sterlingsølv. Stemplet ENERET, Frantz Hingelberg. H. ekskl. montering 20.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/775Lyngby
Poul Henningsen: "PH-4/3". Standerlampe med stel af dukolakeret metal. Overskærm grøn/hvid zink.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2446/776Lyngby
Poul Henningsen: "PH-3,6/2,5". Bordlampe med stel af bruneret messing. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2446/777Aarhus
Ingerlise Vikne: Uden titel, 2005. Sign. med datering på bagsiden. Akryl på lærred. 135 x 125. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2446/778Aarhus
Jacob Eiler Bang: En samling på fire isspande samt en vinkøler af hhv. klart og røgfarvet glas, alle med bambushanke. H. 14,5-20. (5)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/779Aarhus
Claus Carstensen: Uden titel, to kompositioner, 2004. Olie på lærred påsat bemalet plastfolie. Hver 30 x 22,5. (2)
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2446/780Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Tre fade af klart glas, indlagt med grønlige toner. Største vase sign. SA. H. 10-20- (3)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2446/781Lyngby
Ole Bjørn Krüger: Ovalt vægfad af stentøj dekoreret med gråhvid glasur med rosa, brunsorte og blå elementer. H. maks. 6,8. B. 41. L. 45.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2446/782Lyngby
Poul Henningsen: "PH-Kiplampe" med stel af forkromet metal, fatningshus af bakelit, forsynet med 2/1 skærme.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2446/783Lyngby
Poul Henningsen: "PH-3". To M-3 mellemskærme af enkeltlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen, 1930erne. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/784Lyngby
Poul Henningsen: "PH-3". Tre M-3 mellemskærme af enkeltlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen, 1930erne. (3)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2446/785Lyngby
Poul Henningsen: "PH 1/1". Et par pendler med fatningshuse af bakelit, skærmsæt af matglas. Louis Poulsen. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2446/786Lyngby
Henning Koppel: "Taverna". 10 dele kobbertøj med hanke af rustfrit stål. Indvendigt med sølvbelægning. (10)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2446/787Aarhus
Svend Engelund: Landskab med to figurer. Sign. SE. Olie på plade. 25 x 32.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/788Aarhus
Thomas Skou: "Love & Freedom", 2024. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 270. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2446/789Aarhus
Tateishi Shoiji: Hvilestol samt skammel af egetræ, sæde, armlæn samt kopstykke af valnøddetræ. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2446/790Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Fire studier af nøgne kvinder. Sign. Kul, vandfarve og farvekridt på papir. Varierende mål. U.r. (4)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2446/791Aarhus
Lis Ehrenreich: Krukke samt kande og bæger af hårdtbrændt lertøj, dekoreret med lys glasur. H. 9,5-22. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/792Aarhus
Kähler: Rund vase af lertøj med hornbemalet mønster i blåt og brun på lys bund. Sign. HAK. Kähler. H. 31. Diam. 25.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/793Aarhus
Tage Hille: Figur. Sign. Hille. Støbejern. H. 59.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/794Lyngby
Jacob Kjær: Ovalt sofabord af mahogni med messingsko. H. 61. L. 117. B. 77.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/795Lyngby
Jacob Kjær: Rektangulært sofabord af mahogni med sko af messing. H. 61. L. 90. B. 60.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/796Lyngby
Kaare Klint: Fritstående to-pers. sofa med ben af mahogni. Betrukket med stribet brun uld. L. 135.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2446/797Glostrup
Ray Eames, Charles Eames: "Aluminium Group". Otte armstole med drejestel af aluminium. Udspændt med sort mesh. (8)
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/798Lyngby
Hans J. Wegner: "AT 32". Sofabord med stel af eg, top, endeklap og underliggende hylde af teak.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/799Lyngby
Grete Jalk: Et par lænestole med ben af mahogni. Betrukket med blå uld. Udført hos snedkermester Jacob Kjær. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2446/800Lyngby
Ubekendt design: Et par væglamper af messing med justérbar skærm. (2)
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2446/801Lyngby
Gunnar Biilmann Petersen: To bordlamper af hhv. lilla og grønt farvet glas, plisserede skærme. H. 62. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/802Lyngby
Børge Mogensen: To øreklapstole med ben af bøg. Betrukket med hhv. blåternet uld og grøn uld. Udført for FDB. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2446/803Lyngby
Hans J. Wegner: "AT 32". Sofabord med stel af eg, top, endeklapper og underliggende hylde af teak.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2446/804Lyngby
Hans J. Wegner: "AT 32". Sofabord med stel af eg, top, endeklapper og underliggende hylde af teak.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2446/805Lyngby
Grete Jalk: Øreklapstol med ben af mahogni. Betrukket med grøn uld. Udført hos snedkermester Jacob Kjær.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2446/806Lyngby
Dansk design: Tre sakselamper af fyrretræ. L. 50-60. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/807Lyngby
Arne Jacobsen: "AJ". Et par standerlamper af grålakeret metal. H. 130. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/808Aarhus
Dansk design: Plakette af patineret bronze støbt med motiv af stiliseret ulv i relief. Stemplet Tinos Bronce. Udført 1930'erne. Diam. 18,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2446/809Lyngby
Kaare Klint: Standerlampe af mahogni. Skærm beklædt med blåt stof. H. 164.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2446/810Aarhus
Jette Mørup: "Barber Hansens salon". Sign. monogram. Akryl på lærred. 40 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/811Aarhus
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Lænestol af forkromet stål med sort skind. Cassina.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/812Lyngby
Illum Wikkelsø: Et par lænestole af eg, sæde og ryg med brunt skind. Model ML 103. Udført hos Mikael Laursen. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/813Lyngby
Jo Hammerborg: "Flet". Standerlampe med fod af aluminium. Stamme beklædt med sort skind. H. 173.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2446/814Lyngby
Elio Martinelli: "Cobra". Bordlampe af hvidlakeret plastik. H. 40.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/815Lyngby
Elio Martinelli: "Cobra". Bordlampe af hvidlakeret plastik. H. 40.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: