2446/684
Arne Haugen Sørensen: To kompositioner, 1985. Sign. A. Haugen Sørensen, XXI/XXV og 32/120. Træsnit i farver. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2446/683
Ingvar Cronhammar: To kompositioner. Sign. Ingvar Cronhammar 92, 40/50. Print i farver. Lysmål 49 x 68. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2446/682
Bruno Cassinari: Komposition. Sign. Cassinari, 10/20. Litografi. Lysmål 50x72.
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
2446/681
Peter Martensen: Komposition med figurer. Sign. P. Martensen 2004, 127/150. Litografi i farver. Lysmål 23 x 34.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2446/680
Allan Schmidt: "Bevægelig", 1965-66. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 82x65.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2446/677
Aage Sikker-Hansen: Sceneri med dansk-svensk forbrødring. Sign. Sikkker Hansen 40. Akvarel og tusch. 51x60.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2446/679
Ernst Syberg: Markparti. Sign. Ernst Syberg 1958. Olie på lærred. 67 x 97.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2446/678
Knud Agger: Komposition. Sign. Agger, 3/310. Litografi i farver. Lysmål 82 x 57.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2446/675
Jens Sørensen: Der flages på Bakken. Sign. Jens. Olie på lærred. 48 x 68.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2446/673
Niels Erik Skovballe: Landskab med måneskin. Sign. monogram 87; betegnet på bagsiden. Olie på plade. 22 x 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2446/667
Anders Brinch: "Tidernes morgen". Sign. A. Brinch 08. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 96 x 136
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2446/665
Kjeld Hansen: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 51x72.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2446/664
Ernst Zeuthen: Kystparti. Sign. Ernst Zeuthen 35. Olie på lærred. 79x102.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2446/663
Albert Naur: Opstilling. Sign. A. Naur. Olie på lærred. 69x52.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2446/662
Axel P. Jensen: Landskab. Sign. Axel. P.J. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2446/661
Oluf Høst: Ildebrand. Sign. Oluf Høst 54. Litografi i farver. Lysmål 65x84.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2446/652
Jeppe Hein: "Collage Nr. 4. Betegnet på bagsiden Jeppe Hein 99. Fotocollage. Lysmål 29 x 41.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2446/653
Niels Helledie: Objekt. Usign. Stentøj. H. 13,5.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2446/651
Axel Munch: Motiv fra Nordmarka, Norge. Sign. AM samt på bagsiden. Olie på plade. 20 x 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2446/643
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2446/649
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2446/640
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2446/606
Dansk snedkermester: Skrivebord med stel af eg og top af rodtræ. Front med tre skuffer. H. 77. L. 161. D. 82.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
2446/637
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. Finn Pedersen. Akryl på papir monteret på plade. 42 x 59.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2446/634
Gunnar Saietz: Uden titel. Sign. Saietz 61. Olie på lærred. 65,5 x 90.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2446/631
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2446/628
Knud Agger: Skovparti. Sign. Agger. Olie på lærred. 67x82.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2446/616
Gunnar Saietz: "Erobrene". Sign. Saietz 65; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2446/615
Poul Henningsen: ”Koglen” Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 72.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2446/613
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2446/609
Finn Juhl: "Eye Table". Sofabord af nøddetræ. Top med kehlet kant. H. 50. L. 90. B. 55.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2446/612
Hans Olsen: "Roundette". Spisebord samt fire tilhørende stole af teak. Sæde betrukket med sort skai. (5)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2446/610
Jørgen Boberg: "Modeller". Sign. JB 62. Olie på lærred. 22 x 27.
Vurdering :
2.500–3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2446/604
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2446/607
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2446/603
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2446/600
Poul Henningsen: "Langelinie"/"PH-Tallerken". Pendel med skærme af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 44.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2446/601
Sven Havsteen-Mikkelsen: Tre kompositioner. Alle sign. og nummereret. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 76. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2446/595
Erik A. Frandsen: Komposition. Sign. Erik A. Frandsen 02. Gouache på papir. Bladstørrelse 69 x 50.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2446/597
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2446/592
Axel Munch: Landskab med græssende køer. Sign. AM Gudhjem. Olie på plade. 60 x 75.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2446/594
Kaare Klint: Tidligt sofabord af mahogni, top med kehlet kant. H. 56. Diam. 80.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2446/591
Mogens Lassen: "Ægypterbord". Cirkulært, sammenklappeligt sofabord af mahogni med messingafslutninger. Diam. 101.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2446/589
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2446/588
Georg Jensen, Gundorph Albertus, Evald Nielsen: Diverse bestik- og serveringsdele af sterlingsølv og sølv. (13)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2446/586
Nina Kleivan: "Eufrat Eufrat", 1993. Sign og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 110.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2446/585
Sigvard Bernadotte: "Bernadotte". Cirkulær skål af sterlingsølv. Georg Jensen 1945-1977. Dessin 856. H. 7. Diam. 22,3.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2446/583
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2446/582
Sigvard Bernadotte: "Bernadotte". Kande af sterlingsølv. Georg Jensen 1945-1977. Dessin 856. Vægt 414 g. H. 15.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2446/580
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2446/579
Jane Reumert: En skulpturel, rund skål af papirstyndt uglaseret porcelæn, medfølgende holder af metaltråd. Sign. Jane 08. Unik. H. 9,5-9,8. Diam. 13-13,3.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2446/577
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2446/576
Harald Nielsen: "Pyramide". Bestik af sterlingsølv. Gerorg Jensen 1933-1944 og efter 1945. Formgivet 1926. (35)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2446/574
Carl-Henning Pedersen, Else Alfelt, Mogens Zieler, Henry Heerup, m.fl.: 19 udst. kat. med litografiske omslag. (19)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2446/573
Herman Hans Christian Kähler: Kande af lertøj, modelleret med stilliseret hank. Dekoreret med rød lustreglasur.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2446/559
Michael Kvium: Uden titel. Studietegning. Sign. Kvium 04. Blyant på papir. Bladstørrelse 31,5 x 31,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2446/571
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2446/565
Jørgen Boberg: "Ukendt forårsmaske". Sign. J. Boberg 63. Olie på lærred. 40 x 39.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2446/567
Kähler: Et par bordlamper af lertøj dekoreret med hornglaseret dekor i brune nuancer på transparent base. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2446/568
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2446/564
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Armstol af cubamahogni, hynde med naturskind. Udført hos Fritz Hansen, 1975.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
2446/562
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK