-
2446/668Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 46/90. Litografi. Bladstørrelse 76 x 56. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/669Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Usign. Radering. Bladstørrelse 65 x 52. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/670Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 91, 110/110. Litografi. Bladstørrelse 66 x 48. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/671Aarhus
Mogens Andersen: To kompositioner. Sign. Litografi. Bladstørrelse 64 x 50 og 30 x 21. Uindtammet. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/674Aarhus
U Thein Nyunt: I marken. Sign. Olie på plade. 45,5 x 61.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2446/676Aarhus
Just Andersen, m.fl.: En samling kunsthåndværk af tin og diskometal. Delvist stemplet Just Andersen. (64)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/685Aarhus
Peter Martensen: To kompositioner. Sign. P. Martensen 2017. Litografi i farver. Bladstørrelse 40 x 30. U.r. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/687Aarhus
Kræsten Iversen: Opstilling med frugter. Sign. K.I. Olie på lærred. 43 x 60.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2446/688Aarhus
William Martin Smith: Klippeparti fra Færøerne. Sign. WM Smith 1960. Olie på lærred. 76 x 95.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/689Aarhus
Søren Hagen: "Pyramide, Mellemøsten". Sign. Hagen 05. Olie på lærred. 21 x 46.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/690Aarhus
Morten Buch: Uden titel. Sign. M. Buch 08, 3/15. Litografi i farver. Bladstørrelse 67 x 67.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2446/691Aarhus
Erik A. Frandsen: "U.T. for Anette", 1997. Sign. Komplet serie med fire fotografier i farver. Bladstørrelse 61 x 51.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/692Aarhus
Jørgen Nash: "Poesien breder sig". Sign. med dedikation Jørgen Nash 2003. Offset i farver. Lysmål 87 x 52.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2446/695Aarhus
Niels Helledie: Kristus. Usign. Matglaseret stentøjsrelief. H. 25.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/696Aarhus
Morten Buch: Uden titel. Sign. M. Buch 08, 3/15. Litografi i farver. Bladstørrelse 68 x 67.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2446/697Aarhus
Poul Winther: "Korkstykker på stranden". 1964-65. Sign. PW. Olie på lærred. 51 x 61.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2446/704Aarhus
Knud Agger: Kvindeportræt. Sign. Agger. Olie på lærred. 50 x 45.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/705Aarhus
Robert Leepin: Landskab med træer. Sign. Rob. Leepin. Olie på lærred. 74 x 93.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2446/706Aarhus
Vibeke Alfelt: Gadeparti med døråbning. Usign. Olie på lærred. 51 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/707Aarhus
Tom Lindhardt: Uden titel. Sign. T. Lindhardt 68. Olie og akvarel på papir. Lysmål 38 x 53.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/708Aarhus
Knud Agger: Kvindeportræt. Sign. Agger. Olie på lærred. 70 x 58.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/709Aarhus
Frank Hammershøj: Kystparti, antageligt ved Nordfyn. Sign. FH. Olie på lærred. 38 x 44.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/710Aarhus
Freddy Eriksen: Kystparti med solnedgang. Sign. Freddy E. Olie på lærred. 80 x 80.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2446/711Aarhus
Johan Behrens: Scene med tyrefægter. Sign. Johan Behrens. Olie på lærred. 76 x 101.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/712Aarhus
Lis Ehrenreich: Skål af hårdtbrændt lertøj præget med indstemplet mønster, dekoreret med blå askeglasur. Stemplet monogram. Unik. H. 10,5. Diam. 22.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2446/724Aarhus
Anders Jensen Bundgaard: Portrætbuste antageligt forestillende grosserer Gustav Hagemann. Sign. Bundgaard 1914. Patineret bronze. H. 14.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2446/729Aarhus
Nell Bernard Leauté: Uden titel. Sign. Nell B, 1972. Polykromt glaseret stentøj. H. 56.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2446/768Aarhus
Ole Wanscher: “Rungstedlund”. Dækketøjsskab af mahogni med hylder og udtræksbakke. H. 140. B. 120. D. 40.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2446/769Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af riopalisander, front med fem skydelåger og tre skuffer. H. 121. B. 190. D. 47.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/770Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af fyr, front med tre låger, bag hvilke hylder og udtræksbakker. H. 72. B. 183. D. 47.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
-
2446/771Aarhus
Ubekendt møbeldesign: Rullebord af patineret messing med plader af glas. H. 65. L. 76. B. 41.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2446/772Aarhus
Peter Holst Henckel: "Read my lips". Sign. på bagsiden Henckel 95. Olie på lærred. 30 x 40. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/774Aarhus
Erling Borup Kristensen: Julestjerne af sterlingsølv. Stemplet ENERET, Frantz Hingelberg. H. ekskl. montering 20.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/777Aarhus
Ingerlise Vikne: Uden titel, 2005. Sign. med datering på bagsiden. Akryl på lærred. 135 x 125. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2446/778Aarhus
Jacob Eiler Bang: En samling på fire isspande samt en vinkøler af hhv. klart og røgfarvet glas, alle med bambushanke. H. 14,5-20. (5)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/779Aarhus
Claus Carstensen: Uden titel, to kompositioner, 2004. Olie på lærred påsat bemalet plastfolie. Hver 30 x 22,5. (2)
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2446/780Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Tre fade af klart glas, indlagt med grønlige toner. Største vase sign. SA. H. 10-20- (3)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2446/787Aarhus
Svend Engelund: Landskab med to figurer. Sign. SE. Olie på plade. 25 x 32.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/788Aarhus
Thomas Skou: "Love & Freedom", 2024. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 270. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2446/789Aarhus
Tateishi Shoiji: Hvilestol samt skammel af egetræ, sæde, armlæn samt kopstykke af valnøddetræ. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2446/790Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Fire studier af nøgne kvinder. Sign. Kul, vandfarve og farvekridt på papir. Varierende mål. U.r. (4)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2446/791Aarhus
Lis Ehrenreich: Krukke samt kande og bæger af hårdtbrændt lertøj, dekoreret med lys glasur. H. 9,5-22. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/792Aarhus
Kähler: Rund vase af lertøj med hornbemalet mønster i blåt og brun på lys bund. Sign. HAK. Kähler. H. 31. Diam. 25.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/793Aarhus
Tage Hille: Figur. Sign. Hille. Støbejern. H. 59.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/808Aarhus
Dansk design: Plakette af patineret bronze støbt med motiv af stiliseret ulv i relief. Stemplet Tinos Bronce. Udført 1930'erne. Diam. 18,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/810Aarhus
Jette Mørup: "Barber Hansens salon". Sign. monogram. Akryl på lærred. 40 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/811Aarhus
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Lænestol af forkromet stål med sort skind. Cassina.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/816Aarhus
Gerd Bøgelund: Tre vaser af stentøj, modelleret i relief, dekoreret med Sung og brun glasur. H. 12-15. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/817Aarhus
Wilhelm Wils: Opstilling. Sign. Wils 45. Olie på plade. 73 x 61. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/822Aarhus
Peter Brandes: Uden titel. Sign. P Brandes 85, H/C. Litografi. Bladstørrelse 126 x 87.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/823Aarhus
Knud Møller: "Patricia". Bestik af sølv. Udført hos W. & S. Sørensen. Vægt ekskl. dele med stål ca. 1490 g. (55)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/824Aarhus
Carl Halier: To cirkulære fade af stentøj, dekoreret med Sung glasur. Sign. monogram, 21825 og 21826. Royal Copenhagen. Diam. 35 og 29. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/825Aarhus
Mogens Zieler: Ugler på strå. Sign. Ziegler med utydelig datering. Mixed media på papir. Lysmål 24,5 x 35.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/826Aarhus
Tage Størup: Skulptur af rakubrændt keramik i form af hvalroshoved. Sign. monogram 2021. Unik. H. 32.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/827Aarhus
Gunnar Nylund, Annelise & Per Linnemann-Schmidt: Tre dele stentøj. Sign. monogram. Diam. 17 og 23,5. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/828Aarhus
Niels Erik Skovballe: "Citron". Sign. monogram 2023. Olie på plade. 19 x 26.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/829Aarhus
Gutte Eriksen: To vaser af hårdtbrændt lertøj modelleret med små hanke. Ene stemplet monogram. H. 7,5 og 16,5. (2)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2446/831Aarhus
Ib Eisner: "Aften, gl. gaard, Vallerup". Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 51 x 61.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2446/832Aarhus
Jean Carzou: Gadescene med figurer. Sign. Carzou 65. Akvarel og tusch på papir. Lysmål 53 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/833Aarhus
Jack Kampmann: Byparti med kirke. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 38,5 x 46.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/834Aarhus
Mogens Koch: Skab samt to bogkasser med tilhørende sokkel af massiv fyr. Rud. Rasmussen. H. 76. B. 76. D. 27,5/36. (4)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2446/836Aarhus
Ebba Carstensen: Landskab med græssende køer. 1966. Sign. Ebba Carstensen. Olie på lærred. 66 x 96.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: