-
2446/591
Mogens Lassen: "Ægypterbord". Cirkulært, sammenklappeligt sofabord af mahogni med messingafslutninger. Diam. 101.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2446/590
Albert Naur: Opstilling med blomster. Sign. Naur 40. Olie på lærred. 49 x 61.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2446/589
Peter Bonde: "Ursula taking a shit", 2007. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2446/588
Georg Jensen, Gundorph Albertus, Evald Nielsen: Diverse bestik- og serveringsdele af sterlingsølv og sølv. (13)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2446/587
Gutte Eriksen: To kander og skål af hårdtbrændt lertøj. H. 5-16,5. (3)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2446/586
Nina Kleivan: "Eufrat Eufrat", 1993. Sign og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 110.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2446/585
Sigvard Bernadotte: "Bernadotte". Cirkulær skål af sterlingsølv. Georg Jensen 1945-1977. Dessin 856. H. 7. Diam. 22,3.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2446/584
Michael Kvium: “Neighbours”. Sign. Kvium 06, 52/100. Litografi i tre dele. Samlet bladstørrelse 43 × 150.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2446/583
David Hockney, efter: Udstillingsplakat fra The Tate Gallery 1980. Usign. Offset i farver. Bladstørrelse 75 x 51.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2446/582
Sigvard Bernadotte: "Bernadotte". Kande af sterlingsølv. Georg Jensen 1945-1977. Dessin 856. Vægt 414 g. H. 15.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2446/581
Verner Panton: "Big Flowerpot". Pendel med to skærme, dekoreret med sort og hvid emalje. Diam. 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2446/580
Peter Martensen: Portræt af Gerly. Sign. Peter Martensen 84. Blyant på papir. Bladstørrelse 50 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2446/579
Jane Reumert: En skulpturel, rund skål af papirstyndt uglaseret porcelæn, medfølgende holder af metaltråd. Sign. Jane 08. Unik. H. 9,5-9,8. Diam. 13-13,3.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2446/578
Georg Jensen: Cirkulær opsats af sterlingsølv, åben stamme smedet med stiliserede blade og bær. Dessin 234 B. Vægt ca. 227 g. H. ca. 8,3. Diam. 12.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2446/577
Preben Fjederholt: To lysestager, 1991. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 38 x 45.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2446/572
Eugène de Sala: Portræt. Sign. de Sala. Kul på papir. Bladstørrelse 29,5 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2446/576
Harald Nielsen: "Pyramide". Bestik af sterlingsølv. Gerorg Jensen 1933-1944 og efter 1945. Formgivet 1926. (35)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2446/575
Yan Zortichak: Uden titel. Objekt af polykromt indfarvet prismeglas og granit. Utydelig sign. 1994. Unik. H. 28. L. 38.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2446/574
Carl-Henning Pedersen, Else Alfelt, Mogens Zieler, Henry Heerup, m.fl.: 19 udst. kat. med litografiske omslag. (19)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2446/573
Herman Hans Christian Kähler: Kande af lertøj, modelleret med stilliseret hank. Dekoreret med rød lustreglasur.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2446/559
Michael Kvium: Uden titel. Studietegning. Sign. Kvium 04. Blyant på papir. Bladstørrelse 31,5 x 31,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2446/571
Aage Gitz-Johansen: "Højfjeldet". Sign. monogram. Mixed media på papir. Bladstørrelse 46 x 58. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2446/563
Albert Bertelsen: "Fjeldet". Sign. Albert Bertelsen 76. Oliekridt på papir. Lysmål 15 x 18.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2446/565
Jørgen Boberg: "Ukendt forårsmaske". Sign. J. Boberg 63. Olie på lærred. 40 x 39.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2446/567
Kähler: Et par bordlamper af lertøj dekoreret med hornglaseret dekor i brune nuancer på transparent base. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2446/569
Sven Dalsgaard: "Lyrisk landskab". Sign. Dalsgaard 1959. Olie på lærred. 67 x 67.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2446/568
Nes Lerpa: "Blegvisidianvridning", 1986-90. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 95 x 60.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2446/566
Peter Rostrup Bøyesen: "Imellem bygerne. Bagsværd". Sign. PB. Olie på lærred. 28 x 48.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2446/564
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Armstol af cubamahogni, hynde med naturskind. Udført hos Fritz Hansen, 1975.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
2446/562
Kathrine Ærtebjerg: Uden titel. Sign. K.Æ 18, 240/250. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 47. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2446/561
Poul Kjærholm: "PK 63A". Sofabord med stel af stål. Top af marmor. H. 30. L. 123. B. 60.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2446/560
Poul S. Nielsen: Byparti fra Havnsø. Sign. monogram. Olie på lærred. 31 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2446/558
Hans J. Wegner: "AP 30". Klaverbænk af bejdset mahogni, betrukket med hestehår. H. 50/52. L. 70. B. 40.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2446/557
Le Corbusier: “Femme a la main leve”, 1954. Tryksign. LC 54. Litografi i farver. Bladstørrelse 110 x 68.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2446/556
Michael Kvium: Uden titel. Sign. Kvium 92. Akvarel på papir. Bladstørrelse 16 x 19.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2446/555
Knud Kyhn: Faun af stentøj, dekoreret med Sung glasur. Sign. monogram, 20501. Kgl. P. H. 33,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2446/554
Eugène de Sala: Opstilling med potteplante, pærer og bog. Sign. de Sala. Olie på plade. 70 x 55.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2446/548
Karl Larsen: Legende børn i Cagnes. Sign. K.L. 24. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2446/553
Fie Norsker: ”Lilla heks”, 2008. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 120 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2446/552
Kähler: Stor rund krukke af lertøj dekoreret med turkisgrøn og sort askeglasur. Sign. HAK, Danmark. H. 33,8. Diam. 32.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2446/545
Frodo Mikkelsen: "Kongerne af store torv". Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 60 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2446/551
Marcel Duchamp: “Obligations pour la roulette de Monte-Carlo”. Tryksign. Litografi i farver. Bladstørrelse 31,5 x 22,5.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2446/550
Michael Kvium: Uden titel. Studietegning. Sign. Kvium 98. Blyant og oliekridt på papir. Bladstørrelse 31,5 x 31,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2446/549
Arne Bang: Rund skål af stentøj med vertikal riflet dekor. Dekoreret med sandfarvet glasur med okkerbrune elementer. H. 8,5-8,8. Diam. 19,3-19,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2446/547
Ursula Reuter Christiansen: Uden titel. Sign. Ursula Reuter 89. Olie og pastel på papir. Bladstørrelse 89 x 71.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2446/546
Johan Rohde: "Kongemønster". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen hhv. 1945-1951 og efter 1945. (63)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2446/531
Per Weiss: Cylindrisk lågkrukke samt skål af rakubrændt keramik, delvis med præget reliefdekor. H. hhv. 17,5 og 7,5. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2446/544
Michael Kvium: Uden titel. Studietegning. Sign. Kvium 08. Blyant og oliekridt på papir. Bladstørrelse 31,5 x 31,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2446/543
Dansk design: Dokumentbakke samt papirkurv af patineret kernelæder. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2446/542
Skandinavisk møbeldesign: Sofabord af massiv fyr. 1970'erne. H. 50. L. 150. B. 91.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2446/541
Hans Scherfig: “To løver”. Sign. Scherfig 1976, 265/300. Litografi i farver. Lysmål 46,5x62,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2446/540
Gerd Bøgelund: Cirkulær skål af stentøj, indvendigt med reliefdekor. Dekoreret med Dilou glasur. Sign. monogram. Kgl. P. H. 7,3. Diam. 26,2.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2446/539
Michael Kvium: "Kvinder", del 4. 1996. Sign. Kvium 96, E.A. 2/3. Radering. Lysmål 33 x 33.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2446/538
Lothar Fischer: Uden titel. Sign. Lothar Fischer 1964. Lertøj. 25 x 19 x 16.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2446/537
Carl Cunningham-Cole: Stor skål af stentøj. Dekoreret med gråhvid glasur, indvendigt desuden med grøn glasur med grå og rødbrune elemeter. H. 15,7. Diam. 40,5.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2446/532
Marco Evaristti: Komposition, 2014. Sign. Evaristti på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 299. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2446/536
Hans J. Wegner: "Ox Chair". Hvilestol og skammel med stel af stål, betrukket med sort skind. Erik Jørgensen. (2)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2446/535
Sergei Sviatchenko: Komposition. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2446/534
Just Andersen: Bordlampe af patineret diskometal. Stemplet monogram Just A. Dessin D80. H. ekskl. fatning 30. H. inkl. skærmholder 51.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2446/533
Børge Mogensen: “Biblioteksbord”. Spisebord af teak med endeklapper og gateleg stel. H. 70. L. 70/183. B. 120.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2446/530
Frode Holm: Fritstående konsol af palisander. Udført for Illums Bolighus. H. 72. B. 130. D. 40.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2446/529
Esben Hanefelt Kristensen: "Morgengry i Svanely", 2009. Sign. på bagsiden. Olie på plade. 74 x 100.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK