-
2446/830
Poul Henningsen, Louis Poulsen, m.fl.: Samling reservedele. Udført hos Louis Poulsen m.fl.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2446/828
Niels Erik Skovballe: "Citron". Sign. monogram 2023. Olie på plade. 19 x 26.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2446/826
Tage Størup: Skulptur af rakubrændt keramik i form af hvalroshoved. Sign. monogram 2021. Unik. H. 32.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2446/825
Mogens Zieler: Ugler på strå. Sign. Ziegler med utydelig datering. Mixed media på papir. Lysmål 24,5 x 35.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2446/823
Knud Møller: "Patricia". Bestik af sølv. Udført hos W. & S. Sørensen. Vægt ekskl. dele med stål ca. 1490 g. (55)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2446/820
Børge Mogensen: Fritstående tre-pers. sofa med ben af patineret ef. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med patineret naturskind.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2446/803
Hans J. Wegner: "AT 32". Sofabord med stel af eg, top, endeklapper og underliggende hylde af teak.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2446/819
Massimo Vignelli: Pendel af ravfarvet glas. Udført hos Venini, Murano, Italien. H. 42.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2446/818
Ernst Voss: Bordlampe af messing. Skærme af matglas. H. 41.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2446/813
Jo Hammerborg: "Flet". Standerlampe med fod af aluminium. Stamme beklædt med sort skind. H. 173.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2446/804
Hans J. Wegner: "AT 32". Sofabord med stel af eg, top, endeklapper og underliggende hylde af teak.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2446/812
Illum Wikkelsø: Et par lænestole af eg, sæde og ryg med brunt skind. Model ML 103. Udført hos Mikael Laursen. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2446/816
Gerd Bøgelund: Tre vaser af stentøj, modelleret i relief, dekoreret med Sung og brun glasur. H. 12-15. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2446/815
Elio Martinelli: "Cobra". Bordlampe af hvidlakeret plastik. H. 40.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2446/814
Elio Martinelli: "Cobra". Bordlampe af hvidlakeret plastik. H. 40.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2446/808
Dansk design: Plakette af patineret bronze støbt med motiv af stiliseret ulv i relief. Stemplet Tinos Bronce. Udført 1930'erne. Diam. 18,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2446/811
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Lænestol af forkromet stål med sort skind. Cassina.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2446/810
Jette Mørup: "Barber Hansens salon". Sign. monogram. Akryl på lærred. 40 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2446/807
Arne Jacobsen: "AJ". Et par standerlamper af grålakeret metal. H. 130. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2446/806
Dansk design: Tre sakselamper af fyrretræ. L. 50-60. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2446/805
Grete Jalk: Øreklapstol med ben af mahogni. Betrukket med grøn uld. Udført hos snedkermester Jacob Kjær.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2446/761
Rigmor Andersen: Skrivebord af kirsebærtræ. Front med tre skuffer og to udtræksplader. H. 73. L. 148. B. 78.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2446/799
Grete Jalk: Et par lænestole med ben af mahogni. Betrukket med blå uld. Udført hos snedkermester Jacob Kjær. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2446/798
Hans J. Wegner: "AT 32". Sofabord med stel af eg, top, endeklap og underliggende hylde af teak.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
900 DKK -
2446/797
Ray Eames, Charles Eames: "Aluminium Group". Otte armstole med drejestel af aluminium. Udspændt med sort mesh. (8)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2446/796
Kaare Klint: Fritstående to-pers. sofa med ben af mahogni. Betrukket med stribet brun uld. L. 135.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
-
2446/795
Jacob Kjær: Rektangulært sofabord af mahogni med sko af messing. H. 61. L. 90. B. 60.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2446/794
Jacob Kjær: Ovalt sofabord af mahogni med messingsko. H. 61. L. 117. B. 77.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2446/785
Poul Henningsen: "PH 1/1". Et par pendler med fatningshuse af bakelit, skærmsæt af matglas. Louis Poulsen. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2446/791
Lis Ehrenreich: Krukke samt kande og bæger af hårdtbrændt lertøj, dekoreret med lys glasur. H. 9,5-22. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2446/789
Tateishi Shoiji: Hvilestol samt skammel af egetræ, sæde, armlæn samt kopstykke af valnøddetræ. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2446/788
Thomas Skou: "Love & Freedom", 2024. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 270. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2446/787
Svend Engelund: Landskab med to figurer. Sign. SE. Olie på plade. 25 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2446/786
Henning Koppel: "Taverna". 10 dele kobbertøj med hanke af rustfrit stål. Indvendigt med sølvbelægning. (10)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2446/784
Poul Henningsen: "PH-3". Tre M-3 mellemskærme af enkeltlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen, 1930erne. (3)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2446/783
Poul Henningsen: "PH-3". To M-3 mellemskærme af enkeltlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen, 1930erne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2446/782
Poul Henningsen: "PH-Kiplampe" med stel af forkromet metal, fatningshus af bakelit, forsynet med 2/1 skærme.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2446/781
Ole Bjørn Krüger: Ovalt vægfad af stentøj dekoreret med gråhvid glasur med rosa, brunsorte og blå elementer. H. maks. 6,8. B. 41. L. 45.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2446/779
Claus Carstensen: Uden titel, to kompositioner, 2004. Olie på lærred påsat bemalet plastfolie. Hver 30 x 22,5. (2)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2446/776
Poul Henningsen: "PH-3,6/2,5". Bordlampe med stel af bruneret messing. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2446/778
Jacob Eiler Bang: En samling på fire isspande samt en vinkøler af hhv. klart og røgfarvet glas, alle med bambushanke. H. 14,5-20. (5)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2446/777
Ingerlise Vikne: Uden titel, 2005. Sign. med datering på bagsiden. Akryl på lærred. 135 x 125. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2446/773
Poul Henningsen: "PH-4/3". Standerlampe med stel af dukolakeret metal. Overskærm grøn/hvid kobber. Udført hos Louis Poulsen, ca. 1940'erne.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2446/774
Erling Borup Kristensen: Julestjerne af sterlingsølv. Stemplet ENERET, Frantz Hingelberg. H. ekskl. montering 20.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2446/772
Peter Holst Henckel: "Read my lips". Sign. på bagsiden Henckel 95. Olie på lærred. 30 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2446/771
Ubekendt møbeldesign: Rullebord af patineret messing med plader af glas. H. 65. L. 76. B. 41.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2446/769
Dansk møbeldesign: Skænk af riopalisander, front med fem skydelåger og tre skuffer. H. 121. B. 190. D. 47.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2446/768
Ole Wanscher: “Rungstedlund”. Dækketøjsskab af mahogni med hylder og udtræksbakke. H. 140. B. 120. D. 40.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
900 DKK -
2446/767
Vilhelm Wohlert: Et par væglampetter af eg. Skærm af plisseret akryl. H. 23. D. 26. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2446/766
Jan Sivertsen: "T-Rouge", 1992. Sign. på bagsiden. Mixed media på lærred. 100 x 81. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2446/763
Børge Mogensen: "Øresund". Kommode af eg. Front med fire skuffer. H. 70. B. 68,5. D. 54.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2446/762
Charles Eames, Ray Eames: "Aluminium Group". Kontorstol af aluminium, med hjul. Betrukket med sort skind.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2446/760
Hans J. Wegner: “GE 6”. Sovesofa af eg. Sæde og opklappelig ryg betrukket med grøn uld.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2446/759
Ubekendt design: Justérbar bordlampe af messing. Skærm af hvidlakeret metal. Maks. H. 35.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2446/758
Frits Henningsen, tilskrevet: Sofabord af udskåret eg, opsat på cabriole ben. Top med kehlet kant.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2446/756
Ole Wanscher: Kommode af mahogni. Front med seks skuffer, messinggreb. Udgået for Illums Bolighus.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2446/753
Dansk snedkermester: Bord af mahogni. Front med tre skuffer med messinggreb. H. 75. L. 150. B. 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2446/752
Hans J. Wegner: "Ry 26". Skænk af teak. Front med to skydedøre. H. 79. L. 200. D. 49.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2446/747
Ernst Heilmann-Sevaldsen: Lænestol med stel af bejdset bøg. Ryg udspændt med skindstropper. Betrukket med blomstret stof.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2446/750
Georg Petersen: Skrivebord af teak. Front med tre skuffer. H. 70. L. 140. B. 66.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2446/749
Børge Mogensen: Et par lænestole med ben af mahogni. Betrukket med sort skind. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2446/748
Børge Mogensen: Tre pers. sofa med ben af mahogni. Betrukket med sort skind. L. 221.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK