2446/500Aarhus
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Næste bud:
2446/501Lyngby
Jens H. Quistgaard: "Champagne". Bestikdele af sølv. Udført og stemplet hos O. V. Mogensen. Vægt eksklusive dele med stål 1303 g. (56)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/502Lyngby
Henry Heerup: Ansigt. Usign. Sandsten. 38 x 24.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2446/503Aarhus
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/504Lyngby
Johan Rohde: "Kongemønster". Bestik af sterlingsølv. Vægt eksklusive dele med stål 2445 g. (100)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2446/505Lyngby
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2446/506Aarhus
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2446/507Lyngby
Kähler: Stor vase af lertøj modelleret med indridsede blomstermotiver i relief samt dekoreret med uranglasur. H. 32.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/508Lyngby
Bjørn Wiinblad: "For Every Child A Tree". Sign. Bjørn Wiinblad. Goauche og akvarel på papir. Lysmål 97 x 83.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2446/509Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/510Lyngby
Kähler, Svend Hammershøi: To vaser af lertøj dekoreret med uranglasur. H. 18,5-19. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/511Lyngby
Simone Haack: "Ophelia". Sign. på bagsiden Simone Haack 2013. Olie på lærred. 130 x 210. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2446/512Aarhus
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/513Lyngby
Kähler: Tre vaser af lertøj, hvoraf en til vægmontering. Dekoreret med mønstre i brune, creme-farvede og grønne glasurer. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/514Lyngby
Hans Henrik Lerfeldt: "Sitting pretty and low". Sign. Lerfeldt 85. Akvarel og airbrush på papir. Lysmål 49 x 35.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2446/516Lyngby
Kähler: To skulpturelle kander af lertøj dekoreret med hhv. grøn og hvid/sort askeglasur. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/517Lyngby
Henry Heerup: Figur, 1950erne. Granit, delvist bemalet. H. 50.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2446/518Aarhus
Hanne Varming: "Amalie med kat". Sign. HV 2005, 6/10. Skulptur af patineret bronze. H. 26. L. 21. B. 12.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/519Lyngby
Vurdering :
2446/520Lyngby
Michael Kvium: "Papirvirus". Sign. Kvium 88. Akvarel på papir. Bladstørrelse 44 x 61.
Vurdering :
2446/521Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/522Lyngby
Kay Bojesen: Søpapegøje af bemalet træ. Udført hos Kay Bojesen, ej stemplet. H. 17,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/523Lyngby
Preben Fjederholt: Uden titel fra serien "Metafysisk museum", 1995. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 95 x 85.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2446/524Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2446/525Lyngby
Evald Nielsen: Tekande af sølv smedet i oval form med hamret overflade, perlebort og hængslet låg. L. 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/526Lyngby
Esben Hanefelt Kristensen: Komposition. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. 74 x 100.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/527Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/528Lyngby
Aage Weimar: Lille dråbeformet vase af sølv med reliefdekorationer. Udført og stemplet hos Aage Weimar, Pure Silver, Denmark. H. 12.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/529Lyngby
Esben Hanefelt Kristensen: "Morgengry i Svanely", 2009. Sign. på bagsiden. Olie på plade. 74 x 100.
Vurdering :
2446/530Aarhus
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/531Lyngby
Per Weiss: Cylindrisk lågkrukke samt skål af rakubrændt keramik, delvis med præget reliefdekor. H. hhv. 17,5 og 7,5. (2)
Vurdering :
2446/532Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2446/533Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/534Lyngby
Just Andersen: Bordlampe af patineret diskometal. Stemplet monogram Just A. Dessin D80. H. ekskl. fatning 30. H. inkl. skærmholder 51.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/535Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/536Aarhus
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/537Lyngby
Carl Cunningham-Cole: Stor skål af stentøj. Dekoreret med gråhvid glasur, indvendigt desuden med grøn glasur med grå og rødbrune elemeter. H. 15,7. Diam. 40,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2446/538Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/539Aarhus
Vurdering :
2446/540Lyngby
Vurdering :
2446/541Lyngby
Hans Scherfig: “To løver”. Sign. Scherfig 1976, 265/300. Litografi i farver. Lysmål 46,5x62,5.
Vurdering :
2446/542Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/543Lyngby
Dansk design: Dokumentbakke samt papirkurv af patineret kernelæder. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/544Lyngby
Michael Kvium: Uden titel. Studietegning. Sign. Kvium 08. Blyant og oliekridt på papir. Bladstørrelse 31,5 x 31,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/545Aarhus
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/546Lyngby
Johan Rohde: "Kongemønster". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen hhv. 1945-1951 og efter 1945. (63)
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2446/547Lyngby
Vurdering :
2446/548Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/549Lyngby
Arne Bang: Rund skål af stentøj med vertikal riflet dekor. Dekoreret med sandfarvet glasur med okkerbrune elementer. H. 8,5-8,8. Diam. 19,3-19,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/550Lyngby
Michael Kvium: Uden titel. Studietegning. Sign. Kvium 98. Blyant og oliekridt på papir. Bladstørrelse 31,5 x 31,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2446/551Aarhus
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2446/552Lyngby
Kähler: Stor rund krukke af lertøj dekoreret med turkisgrøn og sort askeglasur. Sign. HAK, Danmark. H. 33,8. Diam. 32.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/553Lyngby
Fie Norsker: ”Lilla heks”, 2008. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 120 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2446/554Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2446/555Lyngby
Knud Kyhn: Faun af stentøj, dekoreret med Sung glasur. Sign. monogram, 20501. Kgl. P. H. 33,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/556Lyngby
Michael Kvium: Uden titel. Sign. Kvium 92. Akvarel på papir. Bladstørrelse 16 x 19.
Vurdering :
2446/557Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2446/558Lyngby
Hans J. Wegner: "AP 30". Klaverbænk af bejdset mahogni, betrukket med hestehår. H. 50/52. L. 70. B. 40.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2446/559Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2446/560Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/561Lyngby
Poul Kjærholm: "PK 63A". Sofabord med stel af stål. Top af marmor. H. 30. L. 123. B. 60.
Vurdering :