2446/623Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret tre-personers sofa med ben af bøg, betrukket med brunt uld. 1930-40'erne. L. 200.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2446/625Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/626Aarhus
Axel Salto: Rådyr. Sign. Salto, Prøvetryk. Træsnit. Lysmål 43 x 60.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/628Lyngby
Knud Agger: Skovparti. Sign. Agger. Olie på lærred. 67x82.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/629Aarhus
Axel Salto: Hjort. Sign. Salto, 128/260. Litografi. Lysmål 46 x 58.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/631Lyngby
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/632Aarhus
Mogens Koch: Skab og to bogkasse af mahogni med tilhørende sokkel. Udført hos Rud. Rasmussen snedkerier. (4)
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/634Lyngby
Gunnar Saietz: Uden titel. Sign. Saietz 61. Olie på lærred. 65,5 x 90.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/635Aarhus
Poul Henningsen: "PH-2/1". Pendel med skærme af opalglas, forkromet fatningshus. Louis Poulsen. Diam. 20.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/637Lyngby
Finn Pedersen: Uden titel. Sign. Finn Pedersen. Akryl på papir monteret på plade. 42 x 59.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/638Aarhus
Axel Salto: Sværddans. Sign. Salto, 55/260. Litografi i farver. Lysmål 61 x 44.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/640Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/641Aarhus
Kasper Eistrup: "Groovy man", 2007. Sign. Kasper E, 2007. Mixed media på papir. Bladstørrelse 59 x 84.
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2446/643Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/644Aarhus
Michael Kvium: "Bloody nature". Sign. Kvium 27/60. Litografi. Bladstørrelse 68 x 100.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2446/647Aarhus
Eske Kath: Uden titel, 2001. Sign. på bagsiden Kath. Olie på lærred. 70 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
2446/649Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/651Lyngby
Axel Munch: Motiv fra Nordmarka, Norge. Sign. AM samt på bagsiden. Olie på plade. 20 x 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/652Lyngby
Jeppe Hein: "Collage Nr. 4. Betegnet på bagsiden Jeppe Hein 99. Fotocollage. Lysmål 29 x 41.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/653Lyngby
Niels Helledie: Objekt. Usign. Stentøj. H. 13,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/654Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/655Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2446/656Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2446/657Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/658Aarhus
Ubekendt møbeldesign: Bakkebord af bambus og rattan med aftagelig bakke. 1950-60'erne. H. 65. L. 90. B. 61,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/659Aarhus
Erik Hansen: Et par sakselamper af teak. Model 324. Udført og mærket hos Le Klint. Stel H. 31. D. minimum 31. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/660Aarhus
Vase af porcelæn med motiv af krysantemum. Sign. monogram. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, 7071. H. 35.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/661Lyngby
Oluf Høst: Ildebrand. Sign. Oluf Høst 54. Litografi i farver. Lysmål 65x84.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/662Lyngby
Axel P. Jensen: Landskab. Sign. Axel. P.J. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
2446/663Lyngby
Albert Naur: Opstilling. Sign. A. Naur. Olie på lærred. 69x52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/664Lyngby
Ernst Zeuthen: Kystparti. Sign. Ernst Zeuthen 45. Olie på lærred. 79x102.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/665Lyngby
Kjeld Hansen: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 51x72.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/666Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/667Lyngby
Anders Brinch: "Tidernes morgen". Sign. A. Brinch 08. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 96 x 136
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2446/668Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 46/90. Litografi. Bladstørrelse 76 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/669Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/670Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 91, 110/110. Litografi. Bladstørrelse 66 x 48. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/671Aarhus
Mogens Andersen: To kompositioner. Sign. Litografi. Bladstørrelse 64 x 50 og 30 x 21. Uindtammet. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/672Lyngby
Lars Swane: Opstilling med udsigt gennem vindue. Sign. Lars Swane, 1977. Olie på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
2446/673Lyngby
Niels Erik Skovballe: Landskab med måneskin. Sign. monogram 87; betegnet på bagsiden. Olie på plade. 22 x 28.
Vurdering :
2446/674Aarhus
U Thein Nyunt: I marken. Sign. Olie på plade. 45,5 x 61.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/675Lyngby
Jens Sørensen: Der flages på Bakken. Sign. Jens. Olie på lærred. 48 x 68.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/676Aarhus
Just Andersen, m.fl.: En samling kunsthåndværk af tin og diskometal. Delvist stemplet Just Andersen. (64)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/677Lyngby
Aage Sikker-Hansen: Sceneri med dansk-svensk forbrødring. Sign. Sikkker Hansen 40. Akvarel og tusch. 51x60.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/678Lyngby
Knud Agger: Komposition. Sign. Agger, 3/310. Litografi i farver. Lysmål 82 x 57.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/679Lyngby
Ernst Syberg: Markparti. Sign. Ernst Syberg 1958. Olie på lærred. 67 x 97.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/680Lyngby
Allan Schmidt: "Bevægelig", 1965-66. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 82x65.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/681Lyngby
Peter Martensen: Komposition med figurer. Sign. P. Martensen 2004, 127/150. Litografi i farver. Lysmål 23 x 34.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/682Lyngby
Bruno Cassinari: Komposition. Sign. Cassinari, 10/20. Litografi. Lysmål 50x72.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2446/683Lyngby
Ingvar Cronhammar: To kompositioner. Sign. Ingvar Cronhammar 92, 40/50. Print i farver. Lysmål 49 x 68. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/684Lyngby
Arne Haugen Sørensen: To kompositioner, 1985. Sign. A. Haugen Sørensen, XXI/XXV og 32/120. Træsnit i farver. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/685Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/686Lyngby
Kaspar Bonnén: Uden titel, 2000. Sign. Kaspar Bonnén, 167/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 58×43.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2446/687Aarhus
Kræsten Iversen: Opstilling med frugter. Sign. K.I. Olie på lærred. 43 x 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/688Aarhus
William Martin Smith: Klippeparti fra Færøerne. Sign. WM Smith 1960. Olie på lærred. 76 x 95.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/689Aarhus
Søren Hagen: "Pyramide, Mellemøsten". Sign. Hagen 05. Olie på lærred. 21 x 46.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2446/690Aarhus
Morten Buch: Uden titel. Sign. M. Buch 08, 3/15. Litografi i farver. Bladstørrelse 67 x 67.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/691Aarhus
Erik A. Frandsen: "U.T. for Anette", 1997. Sign. Komplet serie med fire fotografier i farver. Bladstørrelse 61 x 51.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/692Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/693Lyngby
Ron Galella: Jacqueline Bouvier Kennedy Onassis. Sign. Ron Galella. Originalt s/h sølv-gelatine. Lysmål 33,5 x 21,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2446/694Lyngby
Poul Henningsen: "PH-4/3". Bordlampe med stel af patineret bruneret messing, mrk. "Pat. Appl.".
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/695Aarhus
Niels Helledie: Kristus. Usign. Matglaseret stentøjsrelief. H. 25.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud: