-
2446/814Lyngby
Elio Martinelli: "Cobra". Bordlampe af hvidlakeret plastik. H. 40.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/815Lyngby
Elio Martinelli: "Cobra". Bordlampe af hvidlakeret plastik. H. 40.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2446/816Aarhus
Gerd Bøgelund: Tre vaser af stentøj, modelleret i relief, dekoreret med Sung og brun glasur. H. 12-15. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/817Aarhus
Wilhelm Wils: Opstilling. Sign. Wils 45. Olie på plade. 73 x 61. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/818Lyngby
Ernst Voss: Bordlampe af messing. Skærme af matglas. H. 41.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2446/819Lyngby
Massimo Vignelli: Pendel af ravfarvet glas. Udført hos Venini, Murano, Italien. H. 42.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2446/820Lyngby
Børge Mogensen: Fritstående tre-pers. sofa med ben af patineret ef. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med patineret naturskind.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2446/821Lyngby
Børge Mogensen: Lænestol med ben af mahogni. Betrukket med patineret naturskind.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2446/822Aarhus
Peter Brandes: Uden titel. Sign. P Brandes 85, H/C. Litografi. Bladstørrelse 126 x 87.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/823Aarhus
Knud Møller: "Patricia". Bestik af sølv. Udført hos W. & S. Sørensen. Vægt ekskl. dele med stål ca. 1490 g. (55)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/824Aarhus
Carl Halier: To cirkulære fade af stentøj, dekoreret med Sung glasur. Sign. monogram, 21825 og 21826. Royal Copenhagen. Diam. 35 og 29. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/825Aarhus
Mogens Zieler: Ugler på strå. Sign. Ziegler med utydelig datering. Mixed media på papir. Lysmål 24,5 x 35.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/826Aarhus
Tage Størup: Skulptur af rakubrændt keramik i form af hvalroshoved. Sign. monogram 2021. Unik. H. 32.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/827Aarhus
Gunnar Nylund, Annelise & Per Linnemann-Schmidt: Tre dele stentøj. Sign. monogram. Diam. 17 og 23,5. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/828Aarhus
Niels Erik Skovballe: "Citron". Sign. monogram 2023. Olie på plade. 19 x 26.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/829Aarhus
Gutte Eriksen: To vaser af hårdtbrændt lertøj modelleret med små hanke. Ene stemplet monogram. H. 7,5 og 16,5. (2)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2446/830Lyngby
Poul Henningsen, Louis Poulsen, m.fl.: Samling reservedele. Udført hos Louis Poulsen m.fl.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2446/831Aarhus
Ib Eisner: "Aften, gl. gaard, Vallerup". Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 51 x 61.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2446/832Aarhus
Jean Carzou: Gadescene med figurer. Sign. Carzou 65. Akvarel og tusch på papir. Lysmål 53 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/833Aarhus
Jack Kampmann: Byparti med kirke. Sign. Jack Kampmann. Olie på lærred. 38,5 x 46.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/834Aarhus
Mogens Koch: Skab samt to bogkasser med tilhørende sokkel af massiv fyr. Rud. Rasmussen. H. 76. B. 76. D. 27,5/36. (4)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2446/835Lyngby
Poul Henningsen: “PH-3/2”. Bordlampe med stel af messing, monteret med grøn/guldlakerede metalskærme. H. 47.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/836Aarhus
Ebba Carstensen: Landskab med græssende køer. 1966. Sign. Ebba Carstensen. Olie på lærred. 66 x 96.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2446/837Aarhus
Dansk design: DSB hattehylde af forkromet metal med over- og underliggende hylde. H. 24,5. B. 190. D. 40.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2446/838Aarhus
Snorri Arinbjarnar: Landskab fra Gjábakki. Sign. Snorri Arinbjarnar. Akvarel på papir. Lysmål 33,5 x 39.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.500 DKK Næste bud:
-
2446/839Aarhus
Kay Christensen: Familie portræt. Sign. Kay C. Betegnet på bagsiden 1954, Paris. Olie på lærred. 66 x 51.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2446/840Aarhus
Kim Holm: Cylinderformet krukke og to vaser af stentøj, dekoreret med lys glasur. Stemplet. H. 16-25,5. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/841Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med grønt møbelstof. 1930-40'erne.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2446/842Lyngby
Severin Hansen Jr.: Et par sideborde af palisander. Udført og mærket hos Haslev Møbelsnedkeri. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2446/843Lyngby
Skandinavisk design: Lille plantebord af sortlakeret støbejern. Top af travertin. H. 31. L. 56. B. 32.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2446/844Lyngby
Dansk snedkermester: Lænestol med bagben af bejdset bøg, forben af mahogni. Betrukket med blomstret stof.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2446/845Lyngby
Dansk snedkermester: Opbevaringskiste af mahogni. Indvendig med opdelte rum. H. 22. L. 55. B. 33.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/846Aarhus
Tróndur Patursson: Uden titel. Sign. T. Patursson, 2000. Litografi i farver. Lysmål 64 x 48.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/847Lyngby
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Armstol af kirsebærtræ. Sæde hynde betrukket med sort skind.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/848Aarhus
Amine Demnati: To kvinder. Sign. A. Demnati 65. Olie på malepap. 20 x 18.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2446/849Aarhus
Sigvard Bernadotte: "Bernadotte". Otte hummergafler af sterlingsølv. Georg Jensen 1945-1951. Vægt ca. 296 g. (8)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/850Lyngby
Hans J. Wegner: “JH 701”. Armstol med stel af forkromet stål, kopstykke af eg med indlæg af wengé. Sæde betrukket med patineret naturskind.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/851Aarhus
Peter Hvidt, Orla Mølgaard-Nielsen: Chatol samt bogkasse af massiv teak. Udført hos Søborg Møbler. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2446/852Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par lænestole med stel af eg med udskæringer, betrukket med brunt uld. 1970'erne. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2446/853Aarhus
Tage Poulsen: Seks armstole af massiv fyr, sæder med papirgarn. Udført hos gm møbler. 1970'erne. (6)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2446/854Aarhus
Carsten Schmidt-Olsen: Fire kompositioner. Uden titel. Sign. Bladstørrelse 50 x 66. (4)
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2446/855Aarhus
Jan Christensen: "Landskab". 2024. Sign. monogram, sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 80 x 100.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/856Lyngby
Dansk design: Standerlampe med buet stel af lys mahogni. Base af teak. H. 160.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2446/857Lyngby
Bruno Mathsson: "Pernilla 3". Hvilestol/chaiselong af formbøjet bøg, sæde og ryg betrukket med ternet uld. L. 170.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2446/858Lyngby
Alvar Aalto: Sæt på seks stole af birk. Sæde med rød laminat. Udført hos Artek. (6)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2446/859Lyngby
Poul M. Volther: Daybed/sovebriks med stel af eg, tremmer i ryg af bøg, justérbar opklappelig ryg med to vanger. L. 200.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/860Aarhus
Bernhard Petersen: Vippende figurer. Sign. monogram 1954. Udskåret træ. H. 70. B. 22.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2446/861Aarhus
Niels Erik Skovballe: "Icon I can bear". Sign. monogram 2023. Olie på plade. 32 x 22.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/862Aarhus
Axel Salto: “Liggende hjort”. Sign. Salto, 112/250. Litografi i farver. Lysmål 51 x 62.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/863Aarhus
Poul Henningsen: "PH-80". Standerlampe med skærme af akryl, stel af forkromet metal. Louis Poulsen. H. 131.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/864Aarhus
Per Lütken, m.fl.: Skål, vase og fad af blålligt glas. Fad og vase udført hos Holmegaard. H. 8-26. Diam. 18-26. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2446/865Aarhus
Ubekendt design: Højrygget armstol af massiv hardwood. Art Noveau stil. 20. årh.s slutning. Sign. BR. Unik.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/866Lyngby
Dansk design: Et par havestole af galvaniseret stål. Sæde og ryg med runde lameller af teak. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2446/867Aarhus
Kay Bojesen: Abe, bjørn og "Hunden Tim". Tre figurer af teak, limbatræ og eg. H. 7, 15,5 og 20. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/868Lyngby
Arne Hovmand-Olsen: Lænestol med stel af birk og armlæn af teak. Betrukket med stribet uld.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/869Lyngby
Arne Jacobsen: "Syveren". Kontorstol på hjul med stel af forkromet stål. Betrukket med naturskind.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/870Lyngby
Poul Kjærholm: "PK 22". Et par lænestole af stål. Sæde og ryg med flet. Udført hos Fritz Hansen. (2)
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/871Aarhus
Lone Høyer Hansen: Komposition. Sign. Lone Høyer Hansen, 8/9. Litografi i farver. Lysmål 26 x 20.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2446/872Aarhus
Wilhelm Wils: Parkparti. Sign. Wils. Olie på lærred. 59 x 80.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/873Aarhus
Wiliam Skotte Olsen: Figurer, hus og fugl. Sign. WSO 94. Olie på plade. 54 x 100. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/874Aarhus
Peter Holst Henckel: "Read my lips". Sign. på bagsiden Henckel 95. Olie på lærred. 30 x 40. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2446/875Aarhus
Dansk møbeldesign: Daybed af teak med sider af sjeneflet, hynder betrukket med sort skai. L. 165/228.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: