-
2446/500Aarhus
Kurt Trampedach: Dobbeltportræt, 2005. Sign. Trampedax med datering. Olie og gips på plade. 65 x 50.
Sælges
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Næste bud:
-
2446/503Aarhus
Hans Scherfig: Flodheste. Sign. Hans Scherfig, 1966, 54/290. Litografi i farver. Lysmål 42,5 x 59.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/506Aarhus
Jens Galschiøt: “Party”, 2001. Sign. Jens Galschiøt med datering. Patineret kobber. På stand af granit. Unik. H. 96.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2446/509Aarhus
Jeppe Vontillius: Landskab. Sign. IV. Olie på lærred monteret på malepap. 29 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/512Aarhus
Børge Mogensen: "Tremmesofa". To-personers sofa af bøg. Udført hos Fritz Hansen. L. 160.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/518Aarhus
Hanne Varming: "Amalie med kat". Sign. HV 2005, 6/10. Skulptur af patineret bronze. H. 26. L. 21. B. 12.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/521Aarhus
Allan Stabell: Uden titel. 1995. Sign. Allan Stabell. Mixed media på papir. Bladstørrrelse 29 x 20,5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2446/524Aarhus
Thomas Bang: Uden titel. Vægobjekt. 2001. Signeret. Bemalet træ og jern. B. 105.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2446/527Aarhus
Poul Henningsen: "Kontrast". Pendel med hvid- og orangelakerede lameller af forkromet metal. H. 45. Diam. 45.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2446/530Aarhus
Frode Holm: Fritstående konsol af palisander. Udført for Illums Bolighus. H. 72. B. 130. D. 40.
Sælges
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/533Aarhus
Børge Mogensen: “Biblioteksbord”. Spisebord af teak med endeklapper og gateleg stel. H. 70. L. 70/183. B. 120.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2446/536Aarhus
Hans J. Wegner: "Ox Chair". Hvilestol og skammel med stel af stål, betrukket med sort skind. Erik Jørgensen. (2)
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/539Aarhus
Michael Kvium: "Kvinder", del 4. 1996. Sign. Kvium 96, E.A. 2/3. Radering. Lysmål 33 x 33.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/542Aarhus
Skandinavisk møbeldesign: Sofabord af massiv fyr. 1970'erne. H. 50. L. 150. B. 91.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2446/545Aarhus
Frodo Mikkelsen: "Kongerne af store torv". Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 60 x 70. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/548Aarhus
Karl Larsen: Legende børn i Cagnes. Sign. K.L. 24. Olie på lærred. 81 x 100.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2446/551Aarhus
Marcel Duchamp: “Obligations pour la roulette de Monte-Carlo”. Tryksign. Litografi i farver. Bladstørrelse 31,5 x 22,5.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2446/554Aarhus
Eugène de Sala: Opstilling med potteplante, pærer og bog. Sign. de Sala. Olie på plade. 70 x 55.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2446/557Aarhus
Le Corbusier: “Femme a la main leve”, 1954. Tryksign. LC 54. Litografi i farver. Bladstørrelse 110 x 68.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2446/560Aarhus
Poul S. Nielsen: Byparti fra Havnsø. Sign. monogram. Olie på lærred. 31 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/563Aarhus
Albert Bertelsen: "Fjeldet". Sign. Albert Bertelsen 76. Oliekridt på papir. Lysmål 15 x 18.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2446/566Aarhus
Peter Rostrup Bøyesen: "Imellem bygerne. Bagsværd". Sign. PB. Olie på lærred. 28 x 48.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/569Aarhus
Sven Dalsgaard: "Lyrisk landskab". Sign. Dalsgaard 1959. Olie på lærred. 67 x 67.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/572Aarhus
Eugène de Sala: Portræt. Sign. de Sala. Kul på papir. Bladstørrelse 29,5 x 24.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/575Aarhus
Yan Zortichak: Uden titel. Objekt af polykromt indfarvet prismeglas og granit. Utydelig sign. 1994. Unik. H. 28. L. 38.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2446/578Aarhus
Georg Jensen: Cirkulær opsats af sterlingsølv, åben stamme smedet med stiliserede blade og bær. Dessin 234 B. Vægt ca. 227 g. H. ca. 8,3. Diam. 12.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2446/581Aarhus
Verner Panton: "Big Flowerpot". Pendel med to skærme, dekoreret med sort og hvid emalje. Diam. 50.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/584Aarhus
Michael Kvium: “Neighbours”. Sign. Kvium 06, 52/100. Litografi i tre dele. Samlet bladstørrelse 43 × 150.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2446/587Aarhus
Gutte Eriksen: To kander og skål af hårdtbrændt lertøj. H. 5-16,5. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/590Aarhus
Albert Naur: Opstilling med blomster. Sign. Naur 40. Olie på lærred. 49 x 61.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/593Aarhus
Christian Lemmerz: Uden titel. 2014. Sign. Chr. Lemmerz 14, 8/12. Radering. Bladstørrelse 55 x 44.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2446/596Aarhus
Pablo Picasso: "La ronde de la jeunesse". Sign. i trykket. Litografi i farver. Bladstørerlse 65 x 50. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/599Aarhus
Hans Vangsø: Let oval krukke modelleret med vertikal reliefdekor. Unik. H. 14. B. 16,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/602Aarhus
Johannes Hansen: Pige siddende på jungletræ. Sign. monogram 34, ekspl. no. 1. Skulptur i bronze. H. 42. B. 43. D 25.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2446/605Aarhus
Peter Hvidt, Orla Mølgaard-Nielsen: Et par skabe af massiv teak. Udført hos Søborg Møbler. H. 94. B. 90. D. 48. (2)
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2446/608Aarhus
Jan Christensen: Uden titel. 2024. Sign. monogram; sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 80.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/611Aarhus
Dansk møbeldesign: Par taburetter af eg med svunget sæde. 1930-40'erne. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/614Aarhus
Poul Henningsen: "PH-3,5/2". Bordlampe med stel af bruneret messing. Louis Poulsen. 1930'erne. H. 48.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2446/617Aarhus
Kaare Klint: “Faaborgstolen”. Armstol af mahogni. Sider og ryg udspændt med flet. Rud. Rasmussens snedkerier.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2446/619Aarhus
Michael Kvium: Komposition fra serien “Prinser og prinsesser”. Sign. Litografi. Bladstørrelse 33 x 33.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/620Aarhus
Lyfa design: Cirkulær loftlampe af messing med tre blus. Udført hos Lyfa. 1940'erne. H. 45. Diam. 50.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2446/623Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret tre-personers sofa med ben af bøg, betrukket med brunt uld. 1930-40'erne. L. 200.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2446/625Aarhus
Michael Kvium: Komposition fra serien “Prinser og prinsesser”. Sign. Litografi. Bladstørrelse 33 x 33.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/626Aarhus
Axel Salto: Rådyr. Sign. Salto, Prøvetryk. Træsnit. Lysmål 43 x 60.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/629Aarhus
Axel Salto: Hjort. Sign. Salto, 128/260. Litografi. Lysmål 46 x 58.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/632Aarhus
Mogens Koch: Skab og to bogkasse af mahogni med tilhørende sokkel. Udført hos Rud. Rasmussen snedkerier. (4)
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/635Aarhus
Poul Henningsen: "PH-2/1". Pendel med skærme af opalglas, forkromet fatningshus. Louis Poulsen. Diam. 20.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/638Aarhus
Axel Salto: Sværddans. Sign. Salto, 55/260. Litografi i farver. Lysmål 61 x 44.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2446/641Aarhus
Kasper Eistrup: "Groovy man", 2007. Sign. Kasper E, 2007. Mixed media på papir. Bladstørrelse 59 x 84.
Sælges
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
-
2446/644Aarhus
Michael Kvium: "Bloody nature". Sign. Kvium 27/60. Litografi. Bladstørrelse 68 x 100.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/647Aarhus
Eske Kath: Uden titel, 2001. Sign. på bagsiden Kath. Olie på lærred. 70 x 60. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/654Aarhus
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akryl på lærred. 120 x 90.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/655Aarhus
Ib Eisner: "Kapervogn Efterår". Sign. Ib Eisner Olie på lærred. 70 x 80.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2446/656Aarhus
Ib Eisner: Figurer i landskab. Sign. Ib Eisner. Olie på lærred. 71 x 81.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2446/657Aarhus
Aksel Jørgensen: Opstilling med blomster. Sign. Aksel Jørgensen. Olie på lærred. 65 x 47.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2446/658Aarhus
Ubekendt møbeldesign: Bakkebord af bambus og rattan med aftagelig bakke. 1950-60'erne. H. 65. L. 90. B. 61,5.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2446/659Aarhus
Erik Hansen: Et par sakselamper af teak. Model 324. Udført og mærket hos Le Klint. Stel H. 31. D. minimum 31. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2446/660Aarhus
Vase af porcelæn med motiv af krysantemum. Sign. monogram. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, 7071. H. 35.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/666Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Kystparti fra Rubjerg Knude. Sign. T. Hagerup. Olie på malepap. 22 x 27.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2446/668Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 46/90. Litografi. Bladstørrelse 76 x 56. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2446/669Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Usign. Radering. Bladstørrelse 65 x 52. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud: