2446/507Lyngby
Kähler: Stor vase af lertøj modelleret med indridsede blomstermotiver i relief samt dekoreret med uranglasur. H. 32.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/510Lyngby
Kähler, Svend Hammershøi: To vaser af lertøj dekoreret med uranglasur. H. 18,5-19. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/513Lyngby
Kähler: Tre vaser af lertøj, hvoraf en til vægmontering. Dekoreret med mønstre i brune, creme-farvede og grønne glasurer. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/516Lyngby
Kähler: To skulpturelle kander af lertøj dekoreret med hhv. grøn og hvid/sort askeglasur. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/522Lyngby
Kay Bojesen: Søpapegøje af bemalet træ. Udført hos Kay Bojesen, ej stemplet. H. 17,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/531Lyngby
Per Weiss: Cylindrisk lågkrukke samt skål af rakubrændt keramik, delvis med præget reliefdekor. H. hhv. 17,5 og 7,5. (2)
Vurdering :
2446/534Lyngby
Just Andersen: Bordlampe af patineret diskometal. Stemplet monogram Just A. Dessin D80. H. ekskl. fatning 30. H. inkl. skærmholder 51.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/537Lyngby
Carl Cunningham-Cole: Stor skål af stentøj. Dekoreret med gråhvid glasur, indvendigt desuden med grøn glasur med grå og rødbrune elemeter. H. 15,7. Diam. 40,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2446/540Lyngby
Gerd Bøgelund: Cirkulær skål af stentøj, indvendigt med reliefdekor. Dekoreret med Dilou glasur. Sign. monogram. Kgl. P. H. 7,3. Diam. 26,2.
Vurdering :
2446/543Lyngby
Dansk design: Dokumentbakke samt papirkurv af patineret kernelæder. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/549Lyngby
Arne Bang: Rund skål af stentøj med vertikal riflet dekor. Dekoreret med sandfarvet glasur med okkerbrune elementer. H. 8,5-8,8. Diam. 19,3-19,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/552Lyngby
Kähler: Stor rund krukke af lertøj dekoreret med turkisgrøn og sort askeglasur. Sign. HAK, Danmark. H. 33,8. Diam. 32.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/555Lyngby
Knud Kyhn: Faun af stentøj, dekoreret med Sung glasur. Sign. monogram, 20501. Kgl. P. H. 33,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/567Lyngby
Kähler: Et par bordlamper af lertøj dekoreret med hornglaseret dekor i brune nuancer på transparent base. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/570
Kähler: Fem dele lertøj dekoreret med hornglaserede mønstre i blåt og brunt på lys base. (5)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Udgået
2446/573Lyngby
Herman Hans Christian Kähler: Kande af lertøj, modelleret med stilliseret hank. Dekoreret med rød lustreglasur.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/575Aarhus
Yan Zortichak: Uden titel. Objekt af polykromt indfarvet prismeglas og granit. Utydelig sign. 1994. Unik. H. 28. L. 38.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2446/579Lyngby
Jane Reumert: En skulpturel, rund skål af papirstyndt uglaseret porcelæn, medfølgende holder af metaltråd. Sign. Jane 08. Unik. H. 9,5-9,8. Diam. 13-13,3.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/587Aarhus
Gutte Eriksen: To kander og skål af hårdtbrændt lertøj. H. 5-16,5. (3)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2446/599Aarhus
Hans Vangsø: Let oval krukke modelleret med vertikal reliefdekor. Unik. H. 14. B. 16,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/660Aarhus
Vase af porcelæn med motiv af krysantemum. Sign. monogram. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, 7071. H. 35.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/676Aarhus
Just Andersen, m.fl.: En samling kunsthåndværk af tin og diskometal. Delvist stemplet Just Andersen. (64)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/712Aarhus
Lis Ehrenreich: Skål af hårdtbrændt lertøj præget med indstemplet mønster, dekoreret med blå askeglasur. Stemplet monogram. Unik. H. 10,5. Diam. 22.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/778Aarhus
Jacob Eiler Bang: En samling på fire isspande samt en vinkøler af hhv. klart og røgfarvet glas, alle med bambushanke. H. 14,5-20. (5)
Vurdering :
2446/780Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/781Lyngby
Ole Bjørn Krüger: Ovalt vægfad af stentøj dekoreret med gråhvid glasur med rosa, brunsorte og blå elementer. H. maks. 6,8. B. 41. L. 45.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/786Lyngby
Henning Koppel: "Taverna". 10 dele kobbertøj med hanke af rustfrit stål. Indvendigt med sølvbelægning. (10)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/791Aarhus
Lis Ehrenreich: Krukke samt kande og bæger af hårdtbrændt lertøj, dekoreret med lys glasur. H. 9,5-22. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/792Aarhus
Kähler: Rund vase af lertøj med hornbemalet mønster i blåt og brun på lys bund. Sign. HAK. Kähler. H. 31. Diam. 25.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/808Aarhus
Dansk design: Plakette af patineret bronze støbt med motiv af stiliseret ulv i relief. Stemplet Tinos Bronce. Udført 1930'erne. Diam. 18,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/816Aarhus
Gerd Bøgelund: Tre vaser af stentøj, modelleret i relief, dekoreret med Sung og brun glasur. H. 12-15. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/824Aarhus
Carl Halier: To cirkulære fade af stentøj, dekoreret med Sung glasur. Sign. monogram, 21825 og 21826. Royal Copenhagen. Diam. 35 og 29. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/826Aarhus
Tage Størup: Skulptur af rakubrændt keramik i form af hvalroshoved. Sign. monogram 2021. Unik. H. 32.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/827Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/829Aarhus
Gutte Eriksen: To vaser af hårdtbrændt lertøj modelleret med små hanke. Ene stemplet monogram. H. 7,5 og 16,5. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2446/840Aarhus
Kim Holm: Cylinderformet krukke og to vaser af stentøj, dekoreret med lys glasur. Stemplet. H. 16-25,5. (3)
Vurdering :
2446/864Aarhus
Per Lütken, m.fl.: Skål, vase og fad af blålligt glas. Fad og vase udført hos Holmegaard. H. 8-26. Diam. 18-26. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/867Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/894Aarhus
Nils Kähler, Kähler, m.fl.: Seks vaser og skåle af hhv. stentøj og lertøj. Udført og mærket hos hhv. Kähler og Bing & Grøndahl. H. 5,5 - 25. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: