2446/119Lyngby
Fransk Charles X sekretær af mahogni med beslag af forgyldt bronze, plade af belgisk sort granit. 19. årh.s begyndelse. H. 148. B. 100. D. 46.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/121Lyngby
Julius Paulsen: Siddende nøgen model med bortvendt hoved. Sign. Jul. P. 36. Olie på træ. 55 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/123Lyngby
Gustav Heinrich Eberlein: Ung kvinde hvilende på træstub. Sign. G. Eberlein. Patineret bronze på base af rødbroget marmor. H. 32/40 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/125Lyngby
Fransk Charles X kommode af mahogni med beslag af forgyldt bronze, plade af sort belgisk granit. 19. årh.s begyndelse. H. 92. B. 134. D. 60.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/127Lyngby
Ubekendt maler, 19.-20.årh.: Krigsskibe og sejlbåde på havet ud for Kronborg. Usigneret. Olie på lærred. 46 x 70.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/129Lyngby
Empireform opsats af forgyldt bronze med glasindsats. Ca. 1900. H. 36 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/131Lyngby
Et par svenske kommoder af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 84. B. 85. D. 45. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2446/133Lyngby
N. F. Schiøttz-Jensen: Faraglioniklipperne på Capri. Sign. N. F. Schiøtz-Jensen Capri 1886. Olie på træ. 27 x 39.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/135Lyngby
Qi Baishi, Zhang Daqian, Chen Shizeng m. fl.: En samling kolorerede træsnit i to bind. 3. oplag Rong Bao Zhai 1951, nr. 504. Kassette af silke 32×22,5 cm. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/137Lyngby
Sengustaviansk spejl i ramme af forgyldt og bemalet træ, øverst med Minerva i profil. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 165. B. 66.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2446/139Lyngby
Johannes Larsen: Udsigt mod en bindingsværksstaldbygning. Sign. monogram. 49. Vandfarve og tusch på papir. Bladstørrelse ca. 20 x 26. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/141Lyngby
"Musselmalet Helblonde" opsats af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. 1011. Royal Copenhagen 1898-1923. H. 23 cm Diam. 28,5 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2446/143Lyngby
Sengustaviansk spejl i ramme af forgyldt træ, portal formet, top med blå dekoration. Sverige, ca. 1800. H. 166. B. 65.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/145Lyngby
Julius Paulsen: Rygvendt model. Sign. J. P. Olie på træ. 24 x 18.
Vurdering :
2446/147Lyngby
“The Ten Bamboo Studio”, Shizhuzhai en samling kolorerede træsnit på rispapir efter Hu Zhengyan. Trykt hos Rong Bao Zhai Nr. 5070, juli 1952.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2446/151Lyngby
Flad pæreformet lommelærke af grønbrunt glas med tekst 'Idsted' og 'Fredericia'. Conradsminde Glasværk.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/153Lyngby
Viggo Pedersen: Solrig sø med to svømmende ænder. Sign. Viggo Pedersen 1886. Olie på lærred. 53 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/154Lyngby
C. W. Eckersberg, Erling Eckersberg: Tre raderinger. Tryksign. Variable mål. (3).
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2446/156Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Dansk dampskib. Utydlig sign. samt dateret 86. Gouache på papir. 43 x 63.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/159Lyngby
Julius Paulsen: Portræt af en kvinde. Sign. J. P. 1901. Olie på lærred. 30 x 27.
Vurdering :
2446/160Lyngby
To flade pæreformet lommelærker af grønlig glas, knupret overflade. Kastrup Glasværk. 19. årh.s sidste halvdel. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/161Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh - 20. årh.: Fire motiver i pompeiansk stil med dansende og musicerende kvinder. Usigneret. Olie på malepap. 40 x 25,5. (4).
Vurdering :
2446/163Lyngby
Carl Carlsen: Et solrigt interiør med en kvinde i lyserød kjole. Sign. monogram 1911. Olie på lærred. 59 x 47.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/171Lyngby
Flad pæreformet lommelærke af brunt glas, knupret overflade. 1/4 pot. Kastrup Glasværk. 19. årh.s anden halvdel.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/175Lyngby
Et par barokform alterstager af tin. 19. årh. H. 48/54 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/176Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. I bunden Tongzhi (1861-1875) seglmærke. Senere monteret til lampe. H. ekskl. montering 28,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/177Lyngby
Gaetano d'Esposito: En vandbærerske på en Italiensk kystvej. Sign. G. d'Esposito. Olie på lærred. 45,5 x 29,5.
Vurdering :
2446/178Lyngby
Empireform tevandsmaskine af pletsølv. 20. årh.s første halvdel. H. 35 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/179Lyngby
Dansk senempire tekande af sølv, mester Jens Jensen, København 1839, samt et par saltkar. Vægt 611 g. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/180Lyngby
To flade pæreformet lommelærker af brunt glas samt en mindre af klart glas. Kastrup Glasværk. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/181Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/182Lyngby
Skønvirke opsats af lethamret sølv, Grann & Lagley, København 1926. Vægt 393 g. H. 15,5 cm Diam. 20 cm.
Vurdering :
2446/183Lyngby
Et par Louis XVI form væglampetter af forgyldt bronze, hver til seks lys, 19/20. årh. H. 35 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/184Lyngby
Samling jagtflasker af glas. Primært Danmark. 19. årh.s sidste halvdel. H. 16-23,5 cm. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/185Lyngby
William Cotton Faed: En lille pige i en stol med en bog hvilende i skødet. Sign. Wm. C. Faed 1881. Olie på malepap. 26 x 21.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/186Lyngby
Et par rosetter af stuk med putti i relief. Ca. 1900. Diam. 51 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/187Lyngby
Skibsklokke af bronze indgraveret KVINTUS 1901 . H. 20 cm Diam. 21 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/189Lyngby
Tre flade pæreformede lommelærker af klart glas samt en af søblåt glas. Kastrup/Fyns Glasværk. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/190Lyngby
Et par regencyform kandelabre af pletsølv, hver til tre lys, ca. 1900. H. 48 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/191Lyngby
Johan Gustaf Sandberg: Portræt af læge Nils Rosen von Rosenstein. Usigneret. Kul og hvidt kridt på papir. 21 x 17.5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/192Lyngby
Nyrokoko kaffekande af sølv, V. Christésen, København 1863 samt engelsk tekande, Vale Brothers & Sermon, Birmingham 1887. Vægt 946 g. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/194Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.'s midte: Opstilling med teroser i en flettet kurv. Usigneret. Olie på træ. 34,5 x 46.
Vurdering :
2446/195Lyngby
To flade pæreformede lommelærker af klart glas samt en af blåt glas, knupret overflade. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/196Lyngby
Vurdering :
2446/197Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Scene med en kvinde og to børn ved et gammelt hus. Utydligt sign. Olie på malepap. 60 x 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/199Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/200Lyngby
S. C. Bjulf: Fiskekoner på Højbro Plads. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 65 x 55.
Vurdering :
2446/202Lyngby
Chr. Benjamin Olsen: En stille dag på havet for et sejlskib og en damper. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 34 x 46,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/203Lyngby
Fritz Kraul: Parti fra Rågeleje Strand. Sign. F. Kraul Raageleje 1927. Olie på lærred. 35 x 29.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/205Lyngby
Tre pæreformede lommelærker af klart glas samt en af kobolt glas. Aalborg/Fyns Glasværk. 19. årh.s anden halvdel. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/209Lyngby
Dansk kunstner, 19. årh.: Folkeliv omkring Frihedsstøtten i København. Sign. C.G. 1879. Olie på lærred. 57 x 43.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/210Lyngby
Fire danske hovedvandsæg af sølv, 18-19. årh. (4)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/211Lyngby
Samling af seks lommelærker af glas med jæger. Kastrup/Fyns Glasværk. 19. årh.s anden halvdel. (6)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/212Lyngby
Dansk tulipanplas samt fire hyacinthglas. Holmegaard. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/213Lyngby
"Herregård" bestik af sølv. Cohr. Samt seks "Hirschholm" frokostknive, Frigast. Vægt ekskl. knive 1007 g. (25 + 6)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/214Lyngby
Empire kaffekande, sennepskande, to strøbøsser og et par saltkar af sølv. Danmark, 19. årh. (6)
Vurdering :
2446/215Lyngby
Fransk lågkrukke af bronze. Historicisme, 19. årh.s slutning. H. 21 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/216Lyngby
Dobbelt jagtflaske af klart glas. Holmegaard. 19. årh.s anden halvdel. L. 18 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/217Lyngby
To kinesiske Dehua ware figurer. Qing, 18. årh. Fragmenterede. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/218Lyngby
Bertel Thorvaldsen, efter: Relief af bemalet gips efter Musernes dans. 38 x 79 cm.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/219Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/220Lyngby
Samling af fire lommelærker af klar glas. Fyns Glasværk m.fl. 19. årh.s sidste halvdel. H. 16-18 cm. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: