2446/60Aarhus
"Hetsch" vase af porcelæn, delvist dekoreret med guld. Royal Copenhagen. Nr. 8569. H. 27,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/61Lyngby
Ubekendt maler, 19.-20. årh.: En nordafrikansk herre. Utydelig sign. Olie på lærred monteret på plade. 58 x 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2446/62Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/63Lyngby
Kinesisk kniv og spisepinde i skede af hajskind. 19. årh.s slutning.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/64Aarhus
Christian Blache: Parti fra Samsø med brænding en kysten. Sign. Chr. Blache, Samsø, 93. Olie på malepap. 26 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/65Lyngby
Gustaviansk taburet af delvis forgyldt og bemalet træ. Stockholm, 18. årh.s slutning.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/66Aarhus
Et par store danske stager af messingmalm, balusterformede stammer. Cirka 1700. H. 23. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2446/67Lyngby
Peter Hansen: Portræt af en pige i lyserød kjole og stråhat. Sign. på bagsiden Peter Hansen 1901. Olie på lærred. 49,5 x 39.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/68Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/69Lyngby
Ebbe Sadolin, Svend Jespersen: Pjerrot, Columbine og Harlekin. Tre figurer af porcelæn. B&G. (3)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/71Lyngby
Et par Danske Louis XVI stole i sortmalet træ og forgyldt træ, ’a la bambue’. 18. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/72Aarhus
Fransk opsats af forgyldt og patineret bronze og messing. Cirka 1900. H. 26. Diam. 17.
Vurdering :
2446/73Lyngby
Vilhelm Arnesen: "Udsigt fra stranden ved Finnedalen mod Hammeren. Bornholm". Sign. Vilh. Arnesen 1920. Olie på lærred. 50,5 x 75,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2446/74Aarhus
Mappin & Webb, London: Fransk rejseur af messing og slebet glas, skive af hvid emalje. Sign. 19. årh. H. 9. B. 5,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/75Lyngby
Blå Mega Riflet service af porcelæn. Royal Copenhagen. (51)
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2446/77Lyngby
Engelsk biblioteksstol af mahogni med lister af satinwood og fletværk. 19. årh.s begyndelse.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/78Aarhus
Alfred Dubuchand: To jagthunde. Sign. A. Dubuchand. Patineret bronze. H. 23. L. 29.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/79Lyngby
Olga Alexandrovna: En lille vej omkranset af efterårstræer. Sign. Olga. Olie på lærred monteret på plade. 34 x 39.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2446/80Aarhus
Emanuel A. Petersen: Solskin over et islandskab, Grønland. Sign. EmAP. Olie på lærred. 25 x 32.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/81Lyngby
Stort dyrerygsfad af tin, mesterstemplet Hans Höy, Kyöbenhavn. Vægt 6033 g. 45,5 x 78 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2446/82Aarhus
Viggo Pedersen: Landskab med markarbejdere. Sign. Viggo Pedersen. Olie på lærred. 36 x 54.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2446/83Lyngby
To Kimono kuffer af læder, lak og træ. Hangzhou, Kina. 20. årh.s begyndelse. H. 32. B. 74. D. 47. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/84Aarhus
"Musselmalet Riflet og Halvblonde". Samling kaffe- og serveringsdele af porcelæn. Royal Copenhagen. (56)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/85Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/86Aarhus
Kinesisk vedhæng af lys jade, udskåret med blomsterkurv. Vægt ca. 16 g. Sen Qing, Ca. 1900. Diam. 6.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/87Lyngby
"Musselmalet Halvblonde" Kaffe- og teservice af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (86)
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2446/88Aarhus
Christian Benjamin Olsen: Marine med fyrskibet "Skagen Rev". Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 34 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/89Lyngby
To danske régence armstole, den ene af mørkpoleret træ den anden af bøgetræ med forgyldt skæring. Danmark, 18. årh.s midte. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/90Aarhus
Knud Kyhn, Merete Ehrengardt, tidl. Agergaard: Fem figurer af porcelæn i form af isbjørne. B&G. H. 8 - 22. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/91Lyngby
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2446/92Aarhus
Kinesisk famille rose fad af porcelæn, dekoreret med krabbe og konkylie. Qianlong 1735-1796. Diam. 35.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/93Lyngby
“Musselmalet Riflet” mælkekande af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. 387. Royal Copenhagen, 1923–1934. H. 17 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/94Aarhus
Viggo Pedersen: Parti fra Torsdalen ved Gausdal, Norge. Sign. Olie på lærred monterte på malepap. 26 x 34.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/95Lyngby
Lille barok rejseskriveskrin, sortmalet med dekoration i guld. 18. årh.s første halvdel. H. 30. B. 51. D. 31.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/96Aarhus
Koklokke af bronze, støbt med religiøse motiver i let relief, strop af læder. 20. årh. Diam. H. 12. Diam. 17.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/97Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Slaget ved Helgoland d. 9. maj 1864. Usigneret. Olie på lærred. 30,5 x 40,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/99Lyngby
"Musselmalet Halvblonde" Sjælden jardiniere af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. 1204. Royal Copenhagen. 1923-1934. Signeret H. 14 cm. L. 36 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2446/100Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/101Lyngby
Fransk kommode af bemalet træ. 19. årh. H. 86. B. 134. D. 62.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/102Aarhus
Harald Nielsen: "Dobbeltriflet". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt uden dele med stål 1925 g. (53)
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/103Lyngby
Adolph Humborg: "Mais Ernte". En majshøst. Betegnet Op. CCXV. Sign. A. Humborg. Olie på lærred. 75 x 95.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/104Aarhus
Kommode af mahogni, front med to skuffer og klap. Empire form. Cirka 1900. H. 96. B. 94. D. 49.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/105Lyngby
"Musselmalet Riflet" middagsservice af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (112)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/106Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/107Lyngby
Stol og foldeskammel efter antikt forbillede, jern- og læderbetræk. Sandsynligvis fra Spanien, ca. 1920. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2446/108Aarhus
Hans N. Jørgensen: Kvinden og musen. Sign. Hans N. Jørgensen 1919. Skulptur af patineret bronze. H. 25,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2446/109Lyngby
Friedrich Albin Koko-Micoletsky: Solnedgang over havet. Sign. Koko-Mikoletsky. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/111Lyngby
"Afrika", figurgruppe af porcelæn. Juliane Marie mærke, Royal Copenhagen. H. 31 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2446/112Aarhus
Anton Melbye: Kystparti med både. Sign. Anton Melbye 1856. Akvarel på papir. Bladstørrelse 18,5 x 28.
Vurdering :
2446/113Lyngby
Et par hollandske piedestaler af mahogni indlagt med marquetteri, plader af marmor. 20. årh.s begyndelse. H. 121. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/114Aarhus
Et par kinesiske urtepotteskjulere af porcelæn, dekorerede i emaljefarver med figurer. 20. årh. H. 18,5. Diam. 27. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2446/115Lyngby
Viggo Johansen: Fra et køkken - antageligt Brøndums gamle køkken i Skagen. Sign. V. J. 80. Olie på lærred monteret på lærred. 24 x 33,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/116Aarhus
Fransk kaminur af delvist forgyldt og patineret bronze, ved urhus to putti. 19. årh. H. 35. B. 49.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/117Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/118Aarhus
Vurdering :
2446/119Lyngby
Fransk Charles X sekretær af mahogni med beslag af forgyldt bronze, plade af belgisk sort granit. 19. årh.s begyndelse. H. 148. B. 100. D. 46.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/120Aarhus
Fem kinesiske snusflasker af båndagat, glas, lak og emalje. 20.-21. årh. H. 7-8. (5)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2446/121Lyngby
Julius Paulsen: Siddende nøgen model med bortvendt hoved. Sign. Jul. P. 36. Olie på træ. 55 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/122Aarhus
Kinesisk longquan censer af stentøj. Ming 1368-1644. H. 8. Diam. 24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/123Lyngby
Gustav Heinrich Eberlein: Ung kvinde hvilende på træstub. Sign. G. Eberlein. Patineret bronze på base af rødbroget marmor. H. 32/40 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/124Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/125Lyngby
Fransk Charles X kommode af mahogni med beslag af forgyldt bronze, plade af sort belgisk granit. 19. årh.s begyndelse. H. 92. B. 134. D. 60.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: