2446/124Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/125Lyngby
Fransk Charles X kommode af mahogni med beslag af forgyldt bronze, plade af sort belgisk granit. 19. årh.s begyndelse. H. 92. B. 134. D. 60.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/126Aarhus
Tibetansk thangka med Mahakala. Farvepigment på lærred. 20. årh. Billedfelt 91 x 138.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/127Lyngby
Ubekendt maler, 19.-20.årh.: Krigsskibe og sejlbåde på havet ud for Kronborg. Usigneret. Olie på lærred. 46 x 70.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/128Aarhus
To japanske figurer af ben i form af kejserpar. 20. årh. H. 41. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/129Lyngby
Empireform opsats af forgyldt bronze med glasindsats. Ca. 1900. H. 36 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/130Aarhus
Lars Petter Sjöström: Skibsportræt af "Camilla af Holbæk". Sign. Gouache på papir. Lysmål 44 x 59.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/131Lyngby
Et par svenske kommoder af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 84. B. 85. D. 45. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2446/132Aarhus
"Musselmalet Riflet og Halvblonde". Dele af middagsservice af porcelæn. Royal Copenhagen. Ca. 1900. (30)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/133Lyngby
N. F. Schiøttz-Jensen: Faraglioniklipperne på Capri. Sign. N. F. Schiøtz-Jensen Capri 1886. Olie på træ. 27 x 39.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/134Aarhus
Wang Xiaoting stil: Kinesisk penselvasker af porcelæn, dekoreret med flodlandskab. Signeret. 20. årh. Diam. 10.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/135Lyngby
Qi Baishi, Zhang Daqian, Chen Shizeng m. fl.: En samling kolorerede træsnit i to bind. 3. oplag Rong Bao Zhai 1951, nr. 504. Kassette af silke 32×22,5 cm. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/136Aarhus
Julie Hamann: Interiør med en dreng og en pige i døråbningen. Sign. monogram, 1878. Olie på lærred. 31 x 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/137Lyngby
Sengustaviansk spejl i ramme af forgyldt og bemalet træ, øverst med Minerva i profil. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 165. B. 66.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2446/138Aarhus
Et par lysestager af tin, balusterformede stammer på ligeknækkede fodstykker. 18. årh. H. 17. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/139Lyngby
Johannes Larsen: Udsigt mod en bindingsværksstaldbygning. Sign. monogram. 49. Vandfarve og tusch på papir. Bladstørrelse ca. 20 x 26. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/140Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/141Lyngby
"Musselmalet Helblonde" opsats af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. 1011. Royal Copenhagen 1898-1923. H. 23 cm Diam. 28,5 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2446/142Aarhus
Jacob Meyer: Landskab, Værløse. Sign. Jacob Meyer. Olie på malepap. 33 x 43.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/143Lyngby
Sengustaviansk spejl i ramme af forgyldt træ, portal formet, top med blå dekoration. Sverige, ca. 1800. H. 166. B. 65.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/144Aarhus
Et par kandelabre af forgyldt bronze. Rokokoform. 19. årh. H. 50. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/145Lyngby
Julius Paulsen: Rygvendt model. Sign. J. P. Olie på træ. 24 x 18.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/146Aarhus
Bernhard Petersen: Objekt. Sign. monogram. Patineret bronze på base af træ. H. 29.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/147Lyngby
“The Ten Bamboo Studio”, Shizhuzhai en samling kolorerede træsnit på rispapir efter Hu Zhengyan. Trykt hos Rong Bao Zhai Nr. 5070, juli 1952.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2446/148Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/149Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2446/151Lyngby
Flad pæreformet lommelærke af grønbrunt glas med tekst 'Idsted' og 'Fredericia'. Conradsminde Glasværk.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/152Glostrup
Signeret silke- og metaltrådstæppe i klassisk Tyrkisk Hereke stil. 21. årh, Kina. Ca. 900.000 kn. pr. m2. 140 x 94.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2446/153Lyngby
Viggo Pedersen: Solrig sø med to svømmende ænder. Sign. Viggo Pedersen 1886. Olie på lærred. 53 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/154Lyngby
C. W. Eckersberg, Erling Eckersberg: Tre raderinger. Tryksign. Variable mål. (3).
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2446/155Glostrup
Kinesisk/Egyptisk silketæppe med jagtmotiver i Persisk Isfahan stil. Ca. 2000. 182 x 123.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/156Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Dansk dampskib. Utydlig sign. samt dateret 86. Gouache på papir. 43 x 63.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/157Glostrup
Kinesisk silketæppe i klassisk Tyrkisk Hereke stil. Nichedesign med blomstervase. Yderbibort med mønster i relief. Ca. 2000. 121 x 78.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/158Glostrup
Kashmir silketæppe, Indien. Paradisets havedesign. 21. årh. 92 x 150.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/159Lyngby
Julius Paulsen: Portræt af en kvinde. Sign. J. P. 1901. Olie på lærred. 30 x 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/160Lyngby
To flade pæreformet lommelærker af grønlig glas, knupret overflade. Kastrup Glasværk. 19. årh.s sidste halvdel. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/161Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh - 20. årh.: Fire motiver i pompeiansk stil med dansende og musicerende kvinder. Usigneret. Olie på malepap. 40 x 25,5. (4).
Vurdering :
2446/162Glostrup
Kashmir tæppe, indien. Medaljondesign. Ca. år. 2000. 276 x 361.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2446/163Lyngby
Carl Carlsen: Et solrigt interiør med en kvinde i lyserød kjole. Sign. monogram 1911. Olie på lærred. 59 x 47.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/164Aarhus
S. C. Bjulf: Fiskerkoner og postbud ved gammelstrand. Sign. SC. Bjulf. Olie på lærred. 70 x 90.
Vurdering :
2446/165Glostrup
Tyrkisk Kayseri helsilketæppe. Medaljondesign på rød bund. 20. årh.s slutning. 324 x 216.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2446/166Glostrup
Tyrkisk Kayseri helsilke tæppe. Medallion på blå bund. 20. årh.s slutning. 181 x 121.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2446/167Glostrup
Kinesisk silketæppe i Tyrkisk Hereke stil. Gentagelsesmønster med forbundne blomster, rosetter og grenværk. 20. årh. 181 x 123.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/168Glostrup
Signeret Qum hesilke tæppe, Persien. Medaljondesign omgivet af dekorative slyngede grene. Ca. år. 2000. 196 x 128.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/169Glostrup
Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign på mørkeblå bund. Korkuld på silkekæde. Ca. 1 mio. kn. pr. m2. Ca. 1950. 146 x 220.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/170Glostrup
Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign på mellemblå bund, udført i Seirafian stil. Ca. 1950-1960. 149 x 235.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/171Lyngby
Flad pæreformet lommelærke af brunt glas, knupret overflade. 1/4 pot. Kastrup Glasværk. 19. årh.s anden halvdel.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/172Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/173Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/174Aarhus
“Amor et Psyke”. Fransk kaminur af patineret metal på base af marmor. Efter A. Canova. 20. årh. H. 56. B. 53.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/175Lyngby
Et par barokform alterstager af tin. 19. årh. H. 48/54 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/176Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. I bunden Tongzhi (1861-1875) seglmærke. Senere monteret til lampe. H. ekskl. montering 28,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/177Lyngby
Gaetano d'Esposito: En vandbærerske på en Italiensk kystvej. Sign. G. d'Esposito. Olie på lærred. 45,5 x 29,5.
Vurdering :
2446/178Lyngby
Empireform tevandsmaskine af pletsølv. 20. årh.s første halvdel. H. 35 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/179Lyngby
Dansk senempire tekande af sølv, mester Jens Jensen, København 1839, samt et par saltkar. Vægt 611 g. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/180Lyngby
To flade pæreformet lommelærker af brunt glas samt en mindre af klart glas. Kastrup Glasværk. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/181Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/182Lyngby
Skønvirke opsats af lethamret sølv, Grann & Lagley, København 1926. Vægt 393 g. H. 15,5 cm Diam. 20 cm.
Vurdering :
2446/183Lyngby
Et par Louis XVI form væglampetter af forgyldt bronze, hver til seks lys, 19/20. årh. H. 35 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/184Lyngby
Samling jagtflasker af glas. Primært Danmark. 19. årh.s sidste halvdel. H. 16-23,5 cm. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/185Lyngby
William Cotton Faed: En lille pige i en stol med en bog hvilende i skødet. Sign. Wm. C. Faed 1881. Olie på malepap. 26 x 21.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/186Lyngby
Et par rosetter af stuk med putti i relief. Ca. 1900. Diam. 51 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: