2446/1Lyngby
Paul Fischer: Parti fra Søtorvet. Usigneret. Olie på malepap. 30 x 40.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/3Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/5Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/7Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2446/9Lyngby
To glasfigurflasker med hhv. siddende dame og antilope. 19. årh.s anden halvdel. H. 14 og 6 cm. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2446/11Lyngby
Svensk bogskab af gråmalet træ. Gustaviansk form, 19. årh. med senere ændringer og tilføjelser. H. 235 cm. W. 115 cm. D. 46 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2446/13Lyngby
A. Andersen-Lundby: Solnedgang mellem sneklædte træer. Sign. A. Andersen-Lundby. Olie på lærred. 103 x 163.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2446/15Lyngby
Flad pæreformet lommelærke af brunt glas, knupret overflade. 1/4 pot. Conradsminde Glasværk. H. 16,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/17Lyngby
Gainsborough armstol af mahogni. England, 19. årh.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/19Lyngby
Christen Dalsgaard: Almueinteriør med en lille familie. Sign. Chr. Dalsgaard Sorø 1879. Olie på lærred. 32 x 25,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/21Lyngby
Lommelærke af mørk rødviolet glas med løgmønster. Holmegaard Glasværk. H. 15,2 cm.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/23Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/25Lyngby
Johannes Larsen: Et høstlandskab med en sort jagthund. Sign. på udstillingsetiket på blændrammen Johannes Larsen. Olie på lærred. 34 x 45.
Vurdering :
2446/27Lyngby
To lommelærker, optisk øjnede. 1/4 pot. Conradsminde. 19. årh.s anden halvdel. H. 12,8 og 13,8 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/29Lyngby
Sønderjysk Louis XVI armstol af bøgetræ. 18. årh.s slutning.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/31Lyngby
Holger Drachmann: "Hamburg an der Elbe". (Hamborg ved Elben). Sign. Holger Drachmann 92. Olie på lærred moteret på malepap. 32,5 x 46.
Vurdering :
2446/33Lyngby
Japansk figur. Gående tiger. Patineret bronze. Sign. Meiji 1868-1912. Vægt 4700 g. L. 44 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/35Lyngby
Engelsk George III kommode af mahogni. 18. årh.s slutning. H. 90. B. 93. D. 54.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/37Lyngby
Hans Smidth: Optrækkende byge ved en hedegaard. Sign. Hans Smidth samt utydeligt dateret. Olie på lærred. 62 x 104.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2446/39Lyngby
Et par franske stager forgyldt og patineret bronze, 19. årh. H. 28 cm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/41Lyngby
Fransk nyrokoko taburet af mørkpoleret træ med spolehjul. 19. årh.s midte.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/43Lyngby
Olga Alexandrovna: Potteplanter i en solrig vindueskarm. Sign. Olga. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 24 x 27.
Vurdering :
2446/45Lyngby
Et par senempire lysestager af sølv, mester Caspar Julius Worm, København 1837. Udfyldte. H. 27 cm. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/47Lyngby
To Engelsk George III armstol af mahogni i Chippendale stil. 18. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/49Lyngby
Christian Zacho: Et åløb strømmer gennem en bøgeskov. Chr. Zacho 1908. Olie på lærred. 1908. 89 x 125,5.
Vurdering :
2446/51Lyngby
Et par franske stager af forgyldt bronze, 19. årh. H. 29 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/53Lyngby
Stor fransk Louis XV armstol samt rokoko armstol af nøddetræ. 18. årh.s midte. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/55Lyngby
Frederik Vermehren: "En Bondekone, der bringer Kaffe til sin Moder...". Sign. F. Vermehren 1850. Olie på lærred. 85,5 x 102,5.
Vurdering :
2446/57Lyngby
Et par lågfade af sterlingsølv, indvendig forgyldte, ligeknækket rokokoform. A. Michelsen, 1934. Vægt 2046 g. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/59Lyngby
Et par danske rokoko stole af mørkpoleret og guldstafferet træ. 18. årh. midte. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/61Lyngby
Ubekendt maler, 19.-20. årh.: En nordafrikansk herre. Utydelig sign. Olie på lærred monteret på plade. 58 x 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2446/63Lyngby
Kinesisk kniv og spisepinde i skede af hajskind. 19. årh.s slutning.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/65Lyngby
Gustaviansk taburet af delvis forgyldt og bemalet træ. Stockholm, 18. årh.s slutning.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/67Lyngby
Peter Hansen: Portræt af en pige i lyserød kjole og stråhat. Sign. på bagsiden Peter Hansen 1901. Olie på lærred. 49,5 x 39.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/69Lyngby
Ebbe Sadolin, Svend Jespersen: Pjerrot, Columbine og Harlekin. Tre figurer af porcelæn. B&G. (3)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/71Lyngby
Et par Danske Louis XVI stole i sortmalet træ og forgyldt træ, ’a la bambue’. 18. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/73Lyngby
Vilhelm Arnesen: "Udsigt fra stranden ved Finnedalen mod Hammeren. Bornholm". Sign. Vilh. Arnesen 1920. Olie på lærred. 50,5 x 75,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2446/75Lyngby
Blå Mega Riflet service af porcelæn. Royal Copenhagen. (51)
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/77Lyngby
Engelsk biblioteksstol af mahogni med lister af satinwood og fletværk. 19. årh.s begyndelse.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/79Lyngby
Olga Alexandrovna: En lille vej omkranset af efterårstræer. Sign. Olga. Olie på lærred monteret på plade. 34 x 39.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/81Lyngby
Stort dyrerygsfad af tin, mesterstemplet Hans Höy, Kyöbenhavn. Vægt 6033 g. 45,5 x 78 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2446/83Lyngby
To Kimono kuffer af læder, lak og træ. Hangzhou, Kina. 20. årh.s begyndelse. H. 32. B. 74. D. 47. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/85Lyngby
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/87Lyngby
"Musselmalet Halvblonde" Kaffe- og teservice af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (86)
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2446/89Lyngby
To danske régence armstole, den ene af mørkpoleret træ den anden af bøgetræ med forgyldt skæring. Danmark, 18. årh.s midte. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/91Lyngby
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2446/93Lyngby
“Musselmalet Riflet” mælkekande af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. 387. Royal Copenhagen, 1923–1934. H. 17 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/95Lyngby
Lille barok rejseskriveskrin, sortmalet med dekoration i guld. 18. årh.s første halvdel. H. 30. B. 51. D. 31.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/97Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Slaget ved Helgoland d. 9. maj 1864. Usigneret. Olie på lærred. 30,5 x 40,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/99Lyngby
"Musselmalet Halvblonde" Sjælden jardiniere af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. 1204. Royal Copenhagen. 1923-1934. Signeret H. 14 cm. L. 36 cm.
Vurdering :
2446/101Lyngby
Fransk kommode af bemalet træ. 19. årh. H. 86. B. 134. D. 62.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/103Lyngby
Adolph Humborg: "Mais Ernte". En majshøst. Betegnet Op. CCXV. Sign. A. Humborg. Olie på lærred. 75 x 95.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/105Lyngby
"Musselmalet Riflet" middagsservice af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (112)
Vurdering :
2446/107Lyngby
Stol og foldeskammel efter antikt forbillede, jern- og læderbetræk. Sandsynligvis fra Spanien, ca. 1920. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/109Lyngby
Friedrich Albin Koko-Micoletsky: Solnedgang over havet. Sign. Koko-Mikoletsky. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/111Lyngby
"Afrika", figurgruppe af porcelæn. Juliane Marie mærke, Royal Copenhagen. H. 31 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2446/113Lyngby
Et par hollandske piedestaler af mahogni indlagt med marquetteri, plader af marmor. 20. årh.s begyndelse. H. 121. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/115Lyngby
Viggo Johansen: Fra et køkken - antageligt Brøndums gamle køkken i Skagen. Sign. V. J. 80. Olie på lærred monteret på lærred. 24 x 33,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/117Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/119Lyngby
Fransk Charles X sekretær af mahogni med beslag af forgyldt bronze, plade af belgisk sort granit. 19. årh.s begyndelse. H. 148. B. 100. D. 46.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/121Lyngby
Julius Paulsen: Siddende nøgen model med bortvendt hoved. Sign. Jul. P. 36. Olie på træ. 55 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: