2446/185Lyngby
William Cotton Faed: En lille pige i en stol med en bog hvilende i skødet. Sign. Wm. C. Faed 1881. Olie på malepap. 26 x 21.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/186Lyngby
Et par rosetter af stuk med putti i relief. Ca. 1900. Diam. 51 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/187Lyngby
Skibsklokke af bronze indgraveret KVINTUS 1901 . H. 20 cm Diam. 21 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/188Aarhus
Constantin Hansen: Skitse til "Dyveke". Usigneret. Olie på lærred. 24 x 20.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/189Lyngby
Tre flade pæreformede lommelærker af klart glas samt en af søblåt glas. Kastrup/Fyns Glasværk. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/190Lyngby
Et par regencyform kandelabre af pletsølv, hver til tre lys, ca. 1900. H. 48 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/191Lyngby
Johan Gustaf Sandberg: Portræt af læge Nils Rosen von Rosenstein. Usigneret. Kul og hvidt kridt på papir. 21 x 17.5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/192Lyngby
Nyrokoko kaffekande af sølv, V. Christésen, København 1863 samt engelsk tekande, Vale Brothers & Sermon, Birmingham 1887. Vægt 946 g. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/193Aarhus
William Henriksen: "Sommerdag ved Kronborg". Sign. Wm. Henriksen. Olie på lærred. 16 x 25.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/194Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.'s midte: Opstilling med teroser i en flettet kurv. Usigneret. Olie på træ. 34,5 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/195Lyngby
To flade pæreformede lommelærker af klart glas samt en af blåt glas, knupret overflade. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/196Lyngby
Vurdering :
2446/197Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Scene med en kvinde og to børn ved et gammelt hus. Utydligt sign. Olie på malepap. 60 x 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/199Lyngby
Flad pæreformet lommelærke af brunt glas, knupret overflade. 1/4 pot. Kastrup Glasværk. 19. årh.s anden halvdel.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/200Lyngby
S. C. Bjulf: Fiskekoner på Højbro Plads. Sign. Bjulf. Olie på lærred. 65 x 55.
Vurdering :
2446/201Aarhus
Thorolf Pedersen: Sejlskibe på havet i friskt vejr. Sign. Thorolf Pedersen 93. Olie på lærred. 36 x 59.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/202Lyngby
Chr. Benjamin Olsen: En stille dag på havet for et sejlskib og en damper. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 34 x 46,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/203Lyngby
Fritz Kraul: Parti fra Rågeleje Strand. Sign. F. Kraul Raageleje 1927. Olie på lærred. 35 x 29.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/204Glostrup
Karadja kelly/galleri tæppe, Persien. Design med geometriske medaljoner. Ca. 1960. 391 x 144.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud:
2446/205Lyngby
Tre pæreformede lommelærker af klart glas samt en af kobolt glas. Aalborg/Fyns Glasværk. 19. årh.s anden halvdel. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/206Glostrup
Signeret Isfahan tæppe, Persien. Design med blomstervase på lys bund med fuglemotiver. Knyttet på silkekæde. Signeret: Isfahan Zangane. 20/21. årh. 110 x 161.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/207Aarhus
Christian Zacho: "Aaen i Sorgenfri Skov". Sign. Chr. Zacho 1888. Olie på lærred. 49 x 60.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/208Aarhus
Rasmus Christiansen: Fjordparti med græssende køer. Sign. R X Chr. Olie på lærred. 47 x 69.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/209Lyngby
Dansk kunstner, 19. årh.: Folkeliv omkring Frihedsstøtten i København. Sign. C.G. 1879. Olie på lærred. 57 x 43.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/210Lyngby
Fire danske hovedvandsæg af sølv, 18-19. årh. (4)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2446/211Lyngby
Samling af seks lommelærker af glas med jæger. Kastrup/Fyns Glasværk. 19. årh.s anden halvdel. (6)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/212Lyngby
Dansk tulipanplas samt fire hyacinthglas. Holmegaard. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/213Lyngby
"Herregård" bestik af sølv. Cohr. Samt seks "Hirschholm" frokostknive, Frigast. Vægt ekskl. knive 1007 g. (25 + 6)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/214Lyngby
Empire kaffekande, sennepskande, to strøbøsser og et par saltkar af sølv. Danmark, 19. årh. (6)
Vurdering :
2446/215Lyngby
Fransk lågkrukke af bronze. Historicisme, 19. årh.s slutning. H. 21 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/216Lyngby
Dobbelt jagtflaske af klart glas. Holmegaard. 19. årh.s anden halvdel. L. 18 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/217Lyngby
To kinesiske Dehua ware figurer. Qing, 18. årh. Fragmenterede. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/218Lyngby
Bertel Thorvaldsen, efter: Relief af bemalet gips efter Musernes dans. 38 x 79 cm.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/219Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/220Lyngby
Samling af fire lommelærker af klar glas. Fyns Glasværk m.fl. 19. årh.s sidste halvdel. H. 16-18 cm. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/221Lyngby
Samling almueredskaber af bemalet, udskåret træ. Primært 19. årh. (13)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/222Glostrup
Yomut hestedækken, Turkmenien. Fuldknyttet hestedækken med klassisk stribet design. 20. årh. midte. B. 113. H. 133.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/223Lyngby
Lågskål af brændt ler dekoreret på låg. ntagelig Tadjikistan, 9. - 12. årh. Diam. 20,5. H. med låg 23. (2)
Vurdering :
2446/224Lyngby
Kashan skål af brændt ler, dekoreret ud- og indvendigt med skrifttegn og stiliseret design i brun, blå og hvid. Iran, 12. - 13. årh. Diam. 24,5.
Vurdering :
2446/225Lyngby
Luristan bronze økse med svagt nedadbøjet blad. Total længde ca. 13 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/226Lyngby
Fire lommelærker af glas, lodret optisk stribede. Holmegaard. 19. årh.s sidste halvdel. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/227Lyngby
To luristan øksehoveder, den ene med lige afskåret dølle. L. 14 cm og 11,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/228Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/229Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/230Aarhus
Jens Holger Drachmann: En dal i Californien. Sign. Jens Drachmann. California 1914. Olie på malepap. 23 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/231Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/232Aarhus
Victor Qvistorff: Opstilling. Sign. V. Qvistorff 1928. Olie på malepap. 34 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/233Lyngby
Fem lommelærker af klart og koboltblå farvet glas. Holmegaard. 19. årh.s sidste halvdel. H. 11,6-15,5 cm. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/234Lyngby
Svensk skænk af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 101. B. 116. D. 44.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2446/235Lyngby
Vurdering :
7.500–9.000 DKK Næste bud:
2446/236Lyngby
Svensk vippebord med rund plade af Alrot, profileret stamme på trepasfodstykke af sortmalet træ. Ca. 1800. H. 115. Diam. 79.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/237Aarhus
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med blomster. Usigneret. Olie på træ. 22 x 32.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/238Lyngby
Et par Svenske armstole af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2446/239Lyngby
Pæreformet lommelærke af flaskegrønt glas. 1/4 pot. Holmegaard Glasværk. 19. årh.s sidste halvdel. H. 15,7 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/240Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/241Aarhus
C. Hornung-Jensen: Landskab med høje træer ved en vej. Sign. C. Hornung Jensen ?9. Olie på malepap. 24 x 33.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/242Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Marine med hollandsk kuf for sejl ved kysten. Usigneret. Olie på lærred. 35 x 40.
Vurdering :
2446/243Aarhus
"Trembleuse" kop med låg og underkop af porcelæn, dekoreret med figurscener. Ca. 1900.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/244Lyngby
To lommelærker, optisk øjnede af grønt glas. Holmegaard. 19. årh.s anden halvdel. H. 11,7 og 14,7 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/245Aarhus
Wilhelm Marstrand: Studie af figurkomposition. Usigneret. Blyant og blæk på papir. Lysmål 13 x 12.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/246Aarhus
Christian Blache: Kystparti fra Hirtshals. Sign. Olie på papir monteret på træ. 32 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/249Lyngby
To pæreformede lommelærker af blåt og klart glas. Holmegaard. 19. årh.s sidste halvdel. H. 14,3 og 14,9 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: