2446/313Lyngby
En Tranter's patent 5-skuds revolver efter modellen af 1868 nr. 7541 i kaliber ca. 9,5 mm. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/314Lyngby
En samling oldsager. (7)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/315Lyngby
Dansk jægerhirschfænger M/1849 samt gravkors M/1854. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/316Lyngby
Dansk/Norsk flintpistol M/1744. (1)
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2446/317Glostrup
Qum helsilke forligger, Persien. Nichedesign. 20. årh.s anden halvdel. 75 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/318Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2446/319Lyngby
Bred svensk kommode af bemalet træ. Gustaviansk form, ca. 1900 og senere omlavet. H. 92. B. 129. D. 57.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2446/320Aarhus
Tre Empire stager af hhv. bronze og forsølvet messing, delvist kannelerede stammer. 19. årh. H. 25 og 29. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/321Lyngby
Louis XVI dragkiste af sortmalet træ. Delvis, 18. årh.s slutning og senere omlavet. H. 129. B. 130. D. 60.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2446/322Lyngby
Svensk kommode af blåmalet træ med plade af imiteret sten. Gustaviansk form, 20. årh. og fornyeligt omlavet. H. 78. B. 111. D. 48.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2446/323Lyngby
Svenske halvrundt skab af bemalet træ, front med buet dør. Gustaviansk form, 20. årh. og senere omlavet. H. 75. B. 47. D. 36.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/324Lyngby
To ostindiske fade, Qianlong 1736-1795. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/325Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/326Lyngby
Lille kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i sang de boeuf glasur. Mærket Guangxu, men 20. årh. H. 10 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/327Aarhus
Engelsk trådkurv af sterlingsølv. Diam. ca. 26,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/328Aarhus
Stor dansk pokal af sølv. Guardein Johannes Siggaard, København 1934. H. 23 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/329Glostrup
Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign i Klassisk Seirafian design. Knyttet på silkekæde. 20. årh.s slutning. Ca. 1 mill. kn. pr. m2. 161 x 247.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/330Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/331Aarhus
"The Royal Geographical Society". Verdenskort af sterlingsølv dekoreret med 24 kt. guld.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/332Aarhus
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i blåt med "prunus on breaking ice". Ca. 1900. H. 40.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/333Aarhus
En samling Dansk bordsølv bestående af skål,sukkerskål, flødekande samt sukkertang af sølv. 20. årh. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/334Aarhus
Carl Bille: Marine med sejlskib i høj sø. Sign. Carl Bille 1876. Olie på lærred. 21 x 32.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2446/335Glostrup
To persiske Qum helsilketæpper, Persien/Iran. Ca. 1960-1970. 120 x 80. 106 x 153.(2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/336Glostrup
Kinesisk Pao Tao tæppe. Dekorativt eksemplar med vaser, skåle, bowle med guldfisk m.m. Ca. 1940. 235 x 160.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/337Glostrup
Kirman tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med botehs på lys bund. Ca. 1950-1960. 222 x 144.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/338Aarhus
Bukkelfad af fajance, dekoreret i blåt, gult og grønt med springende hare og blomsterranke. 18. årh. Diam. 35.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/339Glostrup
Tabriz tæppe, Persien. Medaljondesign på bund med heraatimønster. Ca. 1960. 302 x 194.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/340Glostrup
Nain tæppe, Persien. Ca. 800.000 kn. pr. m2. Konturer med silkeluv. Flot kvalitet. Knyttet med korkuld. 20. årh.s slutning. 271 x 173.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/341Glostrup
Heriz tæppe, Persien. Klassisk geometrisk medaljondesign. Ca. 1940-50. 340 x 435.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud:
2446/342Aarhus
Jens Peter Dahl-Jensen: Pige fra Hedebo og fanøpige. To figurer af porcelæn. H. 28 og 18. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/343Glostrup
Abadeh tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign. Ca. år 2000. 305 x 201.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/344Glostrup
Tre Bidjar tæpper, Persien. 21. årh. 152 x 85. 202 x 66. 299 x 87.(3)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/345Glostrup
En samling på fire Kinesisk silketæpper i Tyrkisk Hereke stil. 95 x 63, 93 x 61, 61 x 47, 121 x 73. Alle 20/21. årh.(4)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/346Glostrup
Afgansk tæppe, design med to medaljoner. 21. årh. 345 x 257.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/347Aarhus
N. F. Schiøttz-Jensen: En ung italienerinde på vej efter vand. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen. Olie på lærred. 65 x 44.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/348Aarhus
"Karina" Bestik af sølv. Udført hos Horsens Sølvvarefabrik samt W. & S. Sørensen. (89)
Vurdering :
2446/349Glostrup
Tabriz tæppe, Persien. Medaljondesign. Ca. 1940-1950. 380 x 296.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/350Glostrup
Antikt Shirvan galleritæppe, Kaukasus. 19. årh. 155 x 321.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2446/351Glostrup
Tre Persiske tæpper. To Qum tæpper samt Kirman. Alle 1930-1970.(3)
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud:
2446/352Glostrup
Tre Periske tæpper. Moud tæppe, Medaljondesign på rød bund. 207 x 130. Isfahan tæppe. Medaljon på lys bund. 139 x 206. Isfahan tæppe. 140 x 200.(3)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/353Glostrup
To Orientalske tæpper. Tekke Engsi, Turkmenien. 131 x 153. Samt Senneh kelim, Persien. 163 x 120. Begge 1930-1940.(2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/354Aarhus
Julius Friedlænder: Parti med en italiensk familie, der holder bøn ved vejkapel. Sign. J.F. 1854. Olie på lærred. 23 x 33.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/355Aarhus
Victor Qvistorff: Dampskib ved kajen. Sign. V. Qvistorff. Olie på lærred. 32 x 46.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/356Glostrup
Antik Bidjar løber, Persiaen Spændende "Harshang" design. Knyttet på uldkæde. 1890-1910. 425 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/357Aarhus
Carl Locher, Carl Bloch: “Storm, Skagen” og "Båden ved broen". Raderinger. Bladstørrelse 31 x 43 og 27 x 36. U.r. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/358Glostrup
Moud tæppe, Persien. Medaljondesign. 21. årh. 296 x 202.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/359Glostrup
Nain tæppe, Persien. Medaljondesign på blå bund. 21. årh. 237 x 128.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/360Glostrup
Tyrkisk tæppe i klassisk 1600-tals Ushak stil. 21. årh. 233 x 349.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/361Glostrup
To Kinesisk Tao Paotæpper. Stiliseret medaljondesign. 186 x 127. Sjældent landskabsmotiv omgivet af bi-bort med kinesiske tegn. 160 x 179. Begge. Ca. 1940-1950.
Vurdering :
3.000–4.500 DKK Næste bud:
2446/362Aarhus
Hans Henrik Henningsen: Et par portrætter. Sign. monogram. Blyant på papir. Lysmål 32 x 24 og 31 x 23. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/363Aarhus
Tre skrin samt to cigaretetuier af sølv og sterlingsølv. 20. årh. L. 9-11 cm. (5)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/364Aarhus
To afrikanske figurer af træ samt pomdo-figur af udhugget sten. Bl.a. Burkina Faso. 20. årh. H. 18,5-42. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/365Aarhus
Kinesisk hatstand af porcelæn, dekoreret i farver med blomstervaser og frugt delvist i relief. 20. årh. H. 28,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/366Aarhus
Japansk kunstner, 19. årh.: To fugle. Signeret. Laveret tusch på papir. Lysmål 27 x 32.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/367Glostrup
Isfahan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign på lys bund prydet med slyngede grene, palmetter og rosetter. Ca. 1940. Ca. 500.000 kn. pr. m2. 395 x 266.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2446/368Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2446/369Aarhus
Katolsk kirkebanner fremstillende hhv. Skt. Barbara og Kristi Genopstandelse. 19. årh. 125 x 60.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/370Aarhus
To thailandske Buddhafigurer af bronze, delvist forgyldte. 19. årh. H. 16 og 20. (2)
Vurdering :
2.000–2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/371Aarhus
En samling hollandske fliser af fajance, dekoreret i mangan og blåt. 17.-18. årh. (37)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/372Aarhus
To kinesiske fade af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. 19. årh. Diam. 30 og 34. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/373Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/374Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: