2446/1Lyngby
Paul Fischer: Parti fra Søtorvet. Usigneret. Olie på malepap. 30 x 40.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2446/2Aarhus
Georg III standur i kasse af grønmalet træ, rigt dekoreret med kinesiske motiver. Sign. Wm. Greak. 18. årh. H. 213,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2446/3Lyngby
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/4Aarhus
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2446/5Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2446/6Aarhus
“Flora Danica”. Sukkerdåse af porcelæn, dekoreret i farver og guld. Royal Copenhagen. L. 15,5.
Vurdering :
2446/7Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2446/8Aarhus
John Grant: George III lygteur i kasse af bemalet træ, skive af tin med romer- og arabertal. H. 49. B. 29. D. 19.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/9Lyngby
To glasfigurflasker med hhv. siddende dame og antilope. 19. årh.s anden halvdel. H. 14 og 6 cm. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2446/10Aarhus
H. A. Brendekilde: Sollys gennem bøgetræer, antageligt Hunderup Skoven, Odense. Sign. Olie på lærred. 78 x 95.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/11Lyngby
Svensk bogskab af gråmalet træ. Gustaviansk form, 19. årh. med senere ændringer og tilføjelser. H. 235 cm. W. 115 cm. D. 46 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2446/12Aarhus
“Musselmalet Helblonde” frugtkurv og underfad af porcelæn. 1061 og 1062. Royal Copenhagen. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2446/13Lyngby
A. Andersen-Lundby: Solnedgang mellem sneklædte træer. Sign. A. Andersen-Lundby. Olie på lærred. 103 x 163.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2446/14Aarhus
Dansk skab af delvist gråmalet træ med fyldningslåger. 18. årh.s. slutning. H. 195. B. 134. D. 48.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2446/15Lyngby
Flad pæreformet lommelærke af brunt glas, knupret overflade. 1/4 pot. Conradsminde Glasværk. H. 16,5 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/16Aarhus
Svend Hammershøi: Parti fra haven ved Prinsens Palæ. Usigneret. Olie på lærred. 57,5 x 45.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2446/17Lyngby
Gainsborough armstol af mahogni. England, 19. årh.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/18Aarhus
Et par Empire lysestager af forgyldt bronze, kannelerede stammer på runde fodstykker. 19. årh. H. 27 og 27,5. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/19Lyngby
Christen Dalsgaard: Almueinteriør med en lille familie. Sign. Chr. Dalsgaard Sorø 1879. Olie på lærred. 32 x 25,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/20Aarhus
Fransk miniature kommode af rosentræ, plade af broget marmor. Louis XV form. 20. årh. H. 24. B. 33. D. 18.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/21Lyngby
Lommelærke af mørk rødviolet glas med løgmønster. Holmegaard Glasværk. H. 15,2 cm.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/22Aarhus
Alexandre Roubtzoff: Parti fra ruinerne ved Carthage. Sign. Olie på lærred monteret på pap. 25 x 32.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2446/23Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/24Aarhus
Tre dansemasker af udskåret og patineret træ med rester af farvepigment. Guro og Baulé stil. H. 23-32 cm. (3)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2446/25Lyngby
Johannes Larsen: Et høstlandskab med en sort jagthund. Sign. på udstillingsetiket på blændrammen Johannes Larsen. Olie på lærred. 34 x 45.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/26Aarhus
Ikon med fremstilling af Forklarelsen på Bjerget. Tempera på træpanel. 19.-20. årh. 37 x 29.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/27Lyngby
To lommelærker, optisk øjnede. 1/4 pot. Conradsminde. 19. årh.s anden halvdel. H. 12,8 og 13,8 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/28Aarhus
Julius Paulsen: Portræt af henslængt nøgen kvinde. Sign. J.P. 1933. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2446/29Lyngby
Sønderjysk Louis XVI armstol af bøgetræ. 18. årh.s slutning.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/30Aarhus
To kinesiske figurer af delvis glaseret keramik i form af heste. Tang stil. 20. årh. H. 39. L. 43. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/31Lyngby
Holger Drachmann: "Hamburg an der Elbe". (Hamborg ved Elben). Sign. Holger Drachmann 92. Olie på lærred moteret på malepap. 32,5 x 46.
Vurdering :
2446/32Glostrup
Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign på lys bund. Flot eksemplar. Konturer med silkeluv. Knyttet på silkekæde. Ca. 900.000 kn. pr. m2. 21. årh. 242 x 154.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/33Lyngby
Japansk figur. Gående tiger. Patineret bronze. Sign. Meiji 1868-1912. Vægt 4700 g. L. 44 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/34Aarhus
Carl Locher: Parti fra Bulbjerg med Skarreklit. Sign. Carl Locher. Olie på lærred. 26 x 38.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2446/35Lyngby
Engelsk George III kommode af mahogni. 18. årh.s slutning. H. 90. B. 93. D. 54.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/36Aarhus
Kinesisk skål samt et sæt på otte mindre skåle af spinatjade. Vægt ca. 260 g. 20. årh. H. 4,8 og 2. Diam. 10 og 5. (9)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/37Lyngby
Hans Smidth: Optrækkende byge ved en hedegaard. Sign. Hans Smidth samt utydeligt dateret. Olie på lærred. 62 x 104.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2446/38Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Havneparti med sejlsbibe ved kajen. Usigneret. Olie på plade. 63 x 126.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/39Lyngby
Et par franske stager forgyldt og patineret bronze, 19. årh. H. 28 cm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/40Aarhus
Anton Melbye: Marine med et sejlskib i høj sø. Usigneret. Olie på træ. 23 x 43.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2446/41Lyngby
Fransk nyrokoko taburet af mørkpoleret træ med spolehjul. 19. årh.s midte.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/42Aarhus
Mandalay Buddha af udskåret og delvist bemalet alabast, siddende i bhumisparsa mudra. Burma. 19. årh. H. 48.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2446/43Lyngby
Olga Alexandrovna: Potteplanter i en solrig vindueskarm. Sign. Olga. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 24 x 27.
Vurdering :
2446/44Aarhus
Engelsk dækstol af teak. Mærket "1st Class Only" samt "S.S. New Amsterdam". 20. årh.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/45Lyngby
Et par senempire lysestager af sølv, mester Caspar Julius Worm, København 1837. Udfyldte. H. 27 cm. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2446/46Aarhus
Emanuel A. Petersen: "Ved Christianshaab, Nordgrønland". Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 53 x 71.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/47Lyngby
To Engelsk George III armstol af mahogni i Chippendale stil. 18. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/48Aarhus
Røgelseskar af patineret messing med tilhørende stand. 19. årh. H. inkl. hanke 14. Diam. 11.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/49Lyngby
Christian Zacho: Et åløb strømmer gennem en bøgeskov. Chr. Zacho 1908. Olie på lærred. 1908. 89 x 125,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2446/50Aarhus
To franske lysekroner af forgyldt og patineret bronze. Empire form. Cirka 1900. H. 60. B. 21. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/51Lyngby
Et par franske stager af forgyldt bronze, 19. årh. H. 29 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/52Aarhus
F. M. E. Fabritius de Tengnagel: Landskab med vindblæste træer. Sign. F. M. E. F, 1840. Olie på træ. 23 x 28.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/53Lyngby
Stor fransk Louis XV armstol samt rokoko armstol af nøddetræ. 18. årh.s midte. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/54Aarhus
Sladrekompas af bronzeret metal, kroneformet topstykke. 20. årh. H. 28. Diam. 30.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/55Lyngby
Frederik Vermehren: "En Bondekone, der bringer Kaffe til sin Moder...". Sign. F. Vermehren 1850. Olie på lærred. 85,5 x 102,5.
Vurdering :
2446/56Aarhus
Louis XVI hjørneskab af fyrretræ, to-delt, front med to døre. 18. årh.s slutning. H. 227. B. 102. D. 57 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/57Lyngby
Et par lågfade af sterlingsølv, indvendig forgyldte, ligeknækket rokokoform. A. Michelsen, 1934. Vægt 2046 g. (2)
Vurdering :
2446/58Aarhus
Ejnar Sigurd Olsen: Skibsportræt af "Valkyrien". Sign. Goache på papir. Bladstørrelse 18 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/59Lyngby
Et par danske rokoko stole af mørkpoleret og guldstafferet træ. 18. årh. midte. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/60Aarhus
"Hetsch" vase af porcelæn, delvist dekoreret med guld. Royal Copenhagen. Nr. 8569. H. 27,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/61Lyngby
Ubekendt maler, 19.-20. årh.: En nordafrikansk herre. Utydelig sign. Olie på lærred monteret på plade. 58 x 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: