2446/373Aarhus
Fransk Napoleon III kaminur af patineret og forgyldt bronze, urhus prydet med Apollo. 19. årh. H. 58. W. 42 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2446/374Aarhus
Caroline Amalie Møller: Sommerdag, Bistrup hegn. Sign. C.A.M. 82. Olie på lærred. 27 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/375Aarhus
En samling skeer af sølv. Danske og Russiske. 18-20. årh. (18+2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/376Aarhus
"Tang" bestik af sølv. Forskellige mestre. Vægt ca 1090 g. (36)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/377Aarhus
Treradet berberkæde prydet med større og mindre stykker af poleret kopal. 20. årh. L. 57.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/378Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.s slutning.: Klippekyst med en fisker. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 31 x 61.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2446/379Aarhus
Kobberspand med bladguirlander samt pejsesæt af messing. 18./19. årh. Spand H. 37. Diam. 55. inkl håndtag. (5)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/380Aarhus
Peter Ølsted, efter, 19. årh.: Parti fra Dalby Mølle ved Kolding. Sign. A. Berg 1859. Olie på lærred. 35 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2446/381Aarhus
En samling thailandske tukatha-figurer af delvist glaseret stentøj. 16. årh. og senere. H. 5-14,5. (26)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/382Glostrup
To monogram signeret helsilke Hereke figural forliggere, Tyrkiet. Ca. år 2000. 47 x 74. 47 x 64.(2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/383Glostrup
To persiske tæpper. Tabriz Haji jalili. 131 x 158. Samt kirman figural forligger. 82 x 53. Begge 20. årh.s første halvdel.(2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/384Aarhus
Seks kinesiske opsatser, skål og cikadebur af porcelæn. 19.-20. årh. H. 3-6. Cikadebur L. 14. (8)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/385Aarhus
Boris Krilov: Opstilling med blomster. Sign. B. Krolov. Olie på lærred. 61 x 71.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/386Lyngby
Niels Møller Lund: Portræt af frøken, Betty Thora født Clausen (1860-1936), senere kunstnerens hustru. Sign. Niels M. Lund. Olie på lærred. 136 x 96.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/387Lyngby
Aage Bertelsen: Udsigt over et vinterlandskab. Sign. Aage Berthelsen 23. Olie på lærred. 40 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: